Wymyślono w Łodzi: jak zwalczyć komórki nowotworowe nie...

  Wymyślono w Łodzi: jak zwalczyć komórki nowotworowe nie uszkadzając innych

  Paweł Patora

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Prof. Janusz Szemraj znalazł substancję, która daje nadzieję.

  Prof. Janusz Szemraj znalazł substancję, która daje nadzieję. ©Jakub Pokora

  Substancja zwalczająca komórki nowotworowe, a jednocześnie bezpieczna dla zdrowych komórek organizmu została zsyntetyzowana pod kierunkiem. prof. Janusza Szemraja w Zakładzie Biochemii Lekarskiej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Prowadzone już od roku badania na zwierzętach dają obiecujące wyniki.
  Prof. Janusz Szemraj znalazł substancję, która daje nadzieję.

  Prof. Janusz Szemraj znalazł substancję, która daje nadzieję. ©Jakub Pokora

  Podczas stosowania chemioterapii u osób po operacjach onkologicznych zdarza się często, że stosowane leki przeciwnowotworowe niszczą nie tylko komórki rakowe, które pozostały po zabiegu, ale też niektóre komórki organizmu pacjenta, np. szpiku kostnego, nabłonkowe lub układu immunologicznego. Z tego powodu skutkiem chemioterapii mogą być takie objawy, jak owrzodzenie błon śluzowych, wypadanie włosów czy osłabienie odporności organizmu.

  Zespół prof. Szemraja podjął prace mające na celu skonstruowanie takiego leku, który by działał wyłącznie na komórki nowotworowe, oszczędzając pozostałe.

  Istota metody polega na tym, że do cząsteczki przeciwciała, które rozpoznaje komórki nowotworowe dołączono cząsteczkę substancji niszczącej te komórki (tzw. podjednostkę B toksyny błonniczej), a do niej malutką cząsteczkę, która sprawia, że po zniszczeniu komórek nowotworowych nie są atakowane komórki organizmu.

  Działa to tak, że po rozpoznaniu komórki nowotworowej przez przeciwciało z dołączoną toksyną błonniczą i modułem toksyna-antytoksyna, cząsteczka składająca się z przeciwciała, toksyny i tego modułu wnika do komórki nowotworowej, a toksyna niszczy tę komórkę. Jednocześnie na skutek działania pewnych enzymów antytoksyna oddziela się od cząsteczki, z którą była związana. Gdy już toksyna całkowicie zniszczy komórkę nowotworową, wtedy sama jest niszczona przez antytoksynę. Gdyby nie została zniszczona, wtedy atakowałaby inne komórki w organizmie, jak to się dzieje w przypadku wielu obecnie stosowanych leków.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brawo

  tony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 95 / 72

  Janusz to jest gosc!!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo