Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2016. Świetny debiut Gimnazjum Politechniki Łódzkiej

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi podała w piątek wyniki egzaminu gimnazjalnego dla każdej z 399 szkół naszego województwa.

Państwowe testy odbyły się w dniach 18 - 20 kwietnia. Nie można było ich nie zdać (samo przyjście na egzamin dawało zaliczenie), ale pełnią bardzo ważną rolę: punkty z pięciu z sześciu kwietniowych arkuszy decydują o przyjęciu absolwenta gimnazjum do wskazanego przez niego liceum lub szkoły zawodowej (wyniki tej rekrutacji uczniowie poznają w poniedziałek).

W tabeli obok przedstawiliśmy wyniki egzaminów w gimnazjach. Liczba przy nazwie szkoły to średni wynik uzyskany na teście przez uczniów placówki wyrażony w procentach. Jeżeli przy nazwie szkoły nie ma podanej nazwy miasta, oznacza to, że szkoła mieści się w Łodzi (poza nią najlepsze gimnazja znajdziemy tylko w Łowiczu, Skierniewicach i Piotrkowie - są to wyłącznie placówki katolickie).

18 kwietnia trzecioklasiści z gimnazjów rozwiązywali arkusze, z których składała się część humanistyczna. Największą wiedzą z historii i wiedzy o społeczeństwa popisali się absolwenci Publicznego Gimnazjum Politechniki Łódzkiej. To placówka „dodana” w roku szkolnym 2013/2014 do ogólniaka wcześniej istniejącego przy PŁ, więc do końcowego egzaminu właśnie dotarł tam pierwszy w historii gimnazjum rocznik (25 absolwentów).

Z kolei z języka polskiego najlepszą przeciętną uzyskali absolwenci Pijarskiego Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu. Test z polskiego świetnie wypadł m.in. w Publicznym Gimnazjum nr 15 - to jedyny przypadek szkoły prowadzonej przez łódzki samorząd w naszych zestawieniach. Z gimnazjów publicznych znajdziemy wprawdzie także szkołę im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, ale to placówka, gdzie można się uczyć tylko w przypadku posiadania uzdolnień muzycznych.

Drugi dzień egzaminu to testy ścisłe. Z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka i geografia) najwyższą średnią uzyskali absolwenci (niepublicznego) Społecznego Gimnazjum nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Łodzi.

CZYTAJEGZAMIN GIMNAZJALNY 2016 w Łodzi. Trzecioklasiści przystąpili do "małej matury" [ZDJĘCIA]

Natomiast z matematyki ponownie okazali się najlepsi „politechnicy” - i to z imponującą przewagą (8 punktów procentowych) nad kolejnymi szkołami.

„Mamy nadzieję, że nadal będziemy widzieli absolwentów naszego gimnazjum na szkolnych korytarzach już jako uczniów liceum” - napisała do młodzieży kadra Zespołu Szkół Politechniki Łódzkiej, w skład którego wchodzi i gimnazjum i ogólniak.

20 kwietnia odbyły się egzaminy z języków obcych na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym (ten ostatni arkusz nie ma wpływu na nabór do szkół ponadgimnazjalnych). Najczęściej wybieranym językiem był angielski. Z „podstawy” najlepiej wypadło Gimnazjum Łódzkiego Stowarzyszenia Oświatowego.

CZYTAJEGZAMIN GIMNAZJALNY 2016 z CKE: Testy już 18-20 kwietnia [ARKUSZE, ODPOWIEDZI, ZADANIA, PYTANIA]

Wyniki najlepszych szkół znaczenie wyróżniają się na tle przeciętnej w województwie. Średnia z testu z historii i wos to 56 proc., z polskiego - 69 proc., z przedmiotów przyrodniczych - 52 proc., z matematyki - 49 proc., zaś z z angielskiego na poziomie podstawowym - 64 proc.

Z nieuwzględnionego w naborze egzaminu z angielskiego na poziomie rozszerzonym najlepszą średnią ponownie uzyskali absolwenci Gimnazjum Łódzkiego Stowarzyszenia Oświatowego - 96 proc. (średnia w regionie to 44 proc.)

Jeszcze trzy takie testy

Z planu reform przedstawionego w poniedziałek przez MEN wynika, że obecny egzamin gimnazjalny będzie pełnił funkcję głównego kryterium naboru do liceum oraz szkół zawodowych jeszcze w latach w 2017, 2018 i 2019 (kiedy gimnazjum wygaśnie).

Ale w roku 2019 szkołę powszechną (czyli przedłużoną o dwa lata podstawówkę) opuszczą po raz pierwszy klasy ósme. MEN powinno zorganizować im nowy egzamin państwowy, który stałby się podstawą rekrutacji do ogólniaków, techników i szkół branżowych (powołanych w miejscu obecnych zawodówek).

Co stanie się z odnoszącą sukcesy kadrą najlepszych gimnazjów?

Politechnika Łódzka oprócz gimnazjum ma swój ogólniak, który zwiększył już nabór na następny rok szkolny o jedną klasę - co może sugerować także dalszą ekspansję. Najlepsze gimnazja niepubliczne najczęściej także działają w zespołach (w przypadku Łodzi zwykle z podstawówkami). Co z łódzkim Gimnazjum nr 15? Zapewne jego społeczność zacznie zabiegać o utworzenie w miejscu placówki szkoły powszechnej - podkreślając dotychczasowe sukcesy.

mach

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 20-26 czerwca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki