Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017. Gimnazjum Politechniki Łódzkiej znów najlepsze

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi podała wyniki egzaminu gimnazjalnego dla każdej ze szkół. Z 396 gimnazjów w naszym województwie zdecydowanie wyróżnia się szkoła Politechniki Łódzkiej.

Państwowe testy odbyły się w dniach 19-21 kwietnia. Nie można było ich nie zdać (samo przyjście na egzamin dawało zaliczenie), ale spełniają bardzo ważną rolę: punkty z pięciu z sześciu kwietniowych arkuszy decydują o przyjęciu absolwenta gimnazjum do wskazanego przez niego liceum, technikum lub szkoły branżowej (czyli przed reformą oświaty - zasadniczej).

W tabeli poniżej przedstawiliśmy wyniki egzaminów. Pierwsza liczba przy nazwie gimnazjum to średni wynik uzyskany na teście przez uczniów placówki wyrażony w procentach (odsetek z możliwych do zdobycia punktów). Zaś w nawiasie podaliśmy liczbę uczniów zdających test w danej szkole.

Jeżeli przy nazwie szkoły nie ma podanej nazwy miasta, oznacza to, że placówka mieści się w Łodzi. Poza nią najlepsze gimnazja znajdziemy tylko w Łowiczu i w Skierniewicach (w obu przypadkach to placówki katolickie) oraz w... Cielądzu (powiat rawski), jednak tam o sukcesie zdecydował tylko jeden uczeń, który bezbłędnie rozwiązał egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017. Gimnazjum Politechniki Łódzkiej znów najlepsze

Dużo trudniej osiągnąć sukces, kiedy szkołę opuszcza spora grupa wychowanków. Dlatego trzeba docenić wyniki Publicznego Gimnazjum Politechniki Łódzkiej (52 absolwentów), a poza tym wysiłek kadry pedagogicznej m.in. Salezjańskiego Gimnazjum im Księdza Bosko w Łodzi (140 wychowanków) czy Gimnazjum nr 29 (95 zdających testy) - czyli jedynej w naszych zestawieniach szkoły prowadzonej przez łódzki samorząd.

19 kwietnia trzecioklasiści z gimnazjów rozwiązywali arkusze, z których składała się część humanistyczna. Tego dnia największą wiedzą z historii i wiedzy o społeczeństwa popisali się absolwenci Pijarskiego Gimnazjum Królowej Pokoju w Łowiczu oraz wychowankowie szkoły PŁ.

„Politechnicy” już z nikim nie podzielili się najlepszym wynikiem z polskiego (także zdawanym 19 kwietnia) oraz podczas części ścisłej, zdawanej 20 kwietnia, na którą składały się testy z przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia) i z matematyki. Gimnazjum politechniki to placówka „dodana” w roku szkolnym 2013/2014 do ogólniaka wcześniej istniejącego przy PŁ, do końcowego egzaminu właśnie dotarł tam drugi w historii gimnazjum rocznik.

21 kwietnia odbyły się egzaminy z języków obcych na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym (ten ostatni arkusz nie ma wpływu na nabór do szkół ponadgimnazjalnych). Najczęściej wybieranym językiem był angielski. Nie licząc „singla” z Cielądza, najlepszą średnią wypracowała dziewiątka uczniów prywatnej Szkoły Europejskiej w Łodzi. Także oni najlepiej wypadli na egzaminie z poziomu rozszerzonego angielskiego (98 proc.) - z którego wynik nie zamienia się jednak na punkty uwzględniane w naborze do szkół ponadgimnazjalnych.

Do egzaminu w przystąpiło ogółem ok. 21 tys. uczniów z Łódzkiego. W poniedziałek ich absolwenci poznają wstępne wyniki rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.

Egzamin odbędzie się jeszcze w 2018 i w 2019 r. Potem gimnazjów nie będzie...

Średnie w województwie
Gdy dwa tygodnie temu OKE w Łodzi ogłaszała wstępne wyniki egzaminu gimnazjalnego dla województwa, Danuta Zakrzewska, dyrektor OKE uznała je za dobre.

- Są niemal identyczne lub wyższe niż średnia krajowa. Np. jeśli chodzi o wyniki z testu, który obejmował historię i wos, to ich średnia jest identyczna jak w całej Polsce. Wynosi 59 proc. - wyliczała dyrektor Zakrzewska W przypadku języka polskiego gimnazjaliści z naszego regionu wypadli nawet lepiej niż ich koledzy z innych części kraju. Średnia krajowa wynosi 69 proc., a w województwie łódzkim jest o jeden punkt procentowy wyższa.

Nieźle też wypadli nasi gimnazjaliści w teście z przyrody. Przeciętnie uzyskali 53 proc. Średnia dla całego kraju wyniosła tu 52 proc. Matematyka zawsze budziła strach nie tylko wśród gimnazjalistów. W tym roku także nie wypadli w niej rewelacyjnie. Średnia krajowa nie przekroczyła połowy maksymalnej ilości punktów i wyniosła 47 proc. Pokrywa się to z wynikiem przeciętnego gimnazjalisty z województwa łódzkiego. Średnia, dla regionu i kraju, z poziomu podstawowego na teście z angielskiego to 67 procent.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki