Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki egzaminu ósmoklasisty 2021. Jak wypadli uczniowie z matematyki, polskiego i języków w regionie łódzkim? Raport OKE 2.07.2021

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi przedstawiła raport podsumowujący tegoroczne egzaminy ósmoklasistów. Okazuje się, że mimo pandemii nie poszedł im źle. CZYTAJ DALEJ >>>.
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi przedstawiła raport podsumowujący tegoroczne egzaminy ósmoklasistów. Okazuje się, że mimo pandemii nie poszedł im źle. CZYTAJ DALEJ >>>. Grzegorz Gałasiński
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi przedstawiła raport podsumowujący tegoroczne egzaminy ósmoklasistów. Okazuje się, że mimo pandemii nie poszedł im źle.

Egzaminy ósmoklasistów 2021 w województwie łódzkim. Jak wypadli uczniowie?

W regionie łódzkim do egzaminów pod koniec maja przystąpiło 21,9 tys. uczniów kończących szkoły podstawowe. Ci, którzy z przyczyn losowych nie mogli się stawić na egzaminie, mogli nadrobić go w czerwcu.

Ósmoklasiści z województwa łódzkiego na majowych egzaminach z języka polskiego uzyskali średnio 58 proc. możliwych do zdobycia punktów. Najwięcej kłopotów mieli z „Panem Tadeuszem”, którego nie wszyscy prawidłowo zaliczyli do epiki. W całym kraju ósmoklasiści otrzymali średnio 60 proc. punktów z języka polskiego, uczniowie z Łódzkiego wypadli więc trochę słabiej.

Najgorzej z polskiego wypadli uczniowie z gminy Świnice Warckie (46 proc.) a najlepiej z pobliskiego Piątku - (68 proc.). Co ciekawe, obie te miejscowości są w jednym powiecie - łęczyckim.

Na matematyce uczniowie z Łódzkiego zdobyli średnio 48 proc. punktów. To o 1 punkt procentowy więcej niż średnio w kraju. Najlepiej im poszło zadanie dotyczące zdarzeń losowych, najgorzej – z geometrii. Tu najsłabiej w regionie wypadła gmina Paradyż (powiat opoczyński) z średnim wynikiem 30 proc., a najlepiej Piątek z wynikiem 70 proc.

Najlepiej poszedł w Łódzkiem egzamin z języka angielskiego. Średnia w regionie to aż 65 proc. To znów nieco mniej niż średnia krajowa, która wyniosła 66 proc. Z tego języka najsłabiej poszło uczniom z Czerniewic (39 proc.) w powiecie tomaszowskim, a najlepiej uczniom z Kleszczowa w powiecie bełchatowskim (80 proc.). Co ciekawe drugi pod względem popularności język niemiecki wypadł sporo gorzej, ze średnią zaledwie 53 proc.

W ubiegłym roku uczniowie z łódzkiego otrzymali średnio: 58 proc. z polskiego, 47 proc. z matematyki, a z angielskiego tylko 54 proc.

Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej zwraca uwagę, że wyniki są porównywalne z ubiegłorocznymi, a z języków obcych nawet lepsze, choć zarówno uczniowie jak i szkoły mają za sobą trudny rok z częstą nauką zdalną. - Należy jednak pamiętać, że wymagania egzaminacyjne zostały w tym roku nieco okrojone – podkreśla.

Jednocześnie zwraca uwagę, że sukcesem jest to, że egzaminy w czasie pandemii się odbyły, zostały zorganizowane bezpiecznie i wszyscy uczniowie z Łódzkiego mogli do niego przystąpić.

Nie było też przypadków zakażenia się koronawirusem w czasie egzaminów. - Za to szkołom należą się podziękowania – mówi dyrektor OKE.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy i nie można go nie zdać. Jednak wyniki są brane pod uwagę przy ubieganiu się do szkół średnich.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki