MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki MATURY 2015: OKE w Łodzi ogłosiła wyniki egzaminu dojrzałości dla każdego powiatu w Łódzkiem

Maciej Kałach
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi podała w czwartek wyniki matur dla każdego z powiatów naszego województwa.

Wczorajszy raport to druga z analiz OKE w Łodzi na temat matury. We wtorek komisja ogłosiła jej ogólne wyniki: świadectwa dojrzałości nie otrzymał aż co czwarty maturzysta. Od wczoraj wiemy, jak egzaminy wypadły w powiatach - a to właśnie ich władze prowadzą szkoły ponadgimnazjalne.

ZOBACZ TEŻ:Wyniki MATURY 2015: OKE w Łodzi ogłosiła wyniki egzaminu dojrzałości. Nie zdał co czwarty absolwent

Analizując dane OKE, przyjrzeliśmy się wynikom z liceów, bowiem tam zdawała maturę większość absolwentów 2015. Komisja opublikowała wczoraj średnie wyniki uczniów w powiatach.

Aby otrzymać świadectwo dojrzałości, absolwent musiał zdobyć co najmniej 30 procent punktów możliwych do uzyskania na pięciu obowiązkowych egzaminach, przeprowadzanych na poziomie podstawowym: pisemnych z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego oraz dwóch ustnych - z języka polskiego i języka obcego.

Z tzw. podstawy z jęz. polskiego najlepsi okazali się licealiści z pow. pabianickiego, zdobywając średnio 68,2 proc. punktów. Z kolej pow. zgierski zajął pozycję przedostatnią (55,8 proc), a najgorzej wypadli maturzyści z pow. okalającego Piotrków (53,8 proc.), choć w samym mieście wynik jest przyzwoity (62,1 proc.).

MATURA 2015: Wszystko o egzaminie maturalnym 2015 [TERMINY, ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI, PRZECIEKI]

MATURA 2015 WYNIKI. Sprawdź wyniki matury 2015
OKE ŁÓDŹ | SPRAWDŹ INDYWIDUALNE WYNIKI MATURY 2015

Jeszcze większe nierówności ujawniają się, gdy porównamy wyniki z podstawy matematyki. Znów najlepsze są licea pow. pabianickiego (60 proc.), a najsłabiej wypadły "obwarzanki" dużych miast: powiaty wokół Skierniewic (29,9 proc.) oraz Piotrkowa (29,1).

Dokładniejsze spojrzenie w dane OKE wyjaśnia, że w przypadku "obwarzanków" chodzi o małe grupy absolwentów liceów, np. w pow. piotr-kowskim do matury z matematyki w LO podeszło ich tylko 28, zaś w Piotrkowie (55,2 proc.) - 810.

Zresztą w "obwarzanku" piotrkowskim klasy licealne zanikają, a dużo lepiej spisują się na egzaminie końcowym liczniejsi absolwenci techników.

Wyniki z podstaw polskiego i matematyki prezentujemy na mapkach obok.

Natomiast wybierając podstawę z języka obcego, absolwenci najczęściej decydowali się na angielski. W tym przedmiocie najlepiej wypadła Łódź (81 proc.), wyprzedzając Pabianice (78,3 proc.). Na drugim biegunie znany już zestaw "obwarzanków" - skierniewicki (57,7 proc.) i piotrkowski (48,8 proc.).

Trzeba zauważyć, że pod koniec zestawienia ponownie znalazł się powiat brzeziński (58,4), co oznacza, że stamtąd chyba wszyscy prymusi także uciekają po gimnazjum - uczyć się dalej do Łodzi.

Oprócz przedmiotów obowiązkowych maturzyści zdawali również egzaminy dodatkowe, decydujące o przyjęciu na studia. Wyniki tych tzw. rozszerzeń nie zawsze zgadzają się z wynikami podstawy. Np. na trudniejszej części polskiego najlepsi wcale nie okazali się mieszkańcy pow. pabianickiego - tylko poddębic-kiego, na rozszerzonej matematyce najwięcej punktów zdobywano w pow. radomszczańskim, natomiast łodzianie najbieglej władają językiem angielskim i na poziomie podstawowym i rozszerzonym.

ZOBACZ TEŻ:

Źródło:x-news.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki