Wyniki wyborów samorządowych 2014 w Łódzkiem. Kto ma miasta, kto powiaty?

Piotr Brzózka
W 21 radach powiatu w woj. łódzkim najwięcej mandatów zdobyło PSL - łącznie aż 135. Niewiele mniej, bo 128 radnych powiatowych, będzie mieć w tej kadencji PiS. Platforma zdobyła w powiatach tylko 50 mandatów, a SLD - 13. Do tego należy doliczyć grupę 89 osób, które weszły do rad swoich powiatów, startując z komitetów lokalnych.

PiS jest jedynym ugrupowaniem, które wprowadziło swoich ludzi do wszystkich rad powiatu w województwie. Najwięcej, bo aż 11 miejsc, PiS zdobyło w Bełchatowie. Po 10 osób z list PiS dostało się do rad w Pabianicach i Tomaszowie.

PSL ma reprezentantów "tylko" w 17 powiatach, przy czym w większości z nich ludowcy są prawdziwą potęgą, bo cieszą się największą liczbą mandatów, np. w powiecie sieradzkim PSL ma 13 radnych, a w piotrkowskim i rawskim - po 12.

PO ma radnych w 14 powiatach - najwięcej w Zgierzu i Pabianicach (po 8). SLD wprowadził kandydatów do 11 rad. W pow. sieradzkim i łódzkim wschodnim Sojusz ma po 2 reprezentantów, w pozostałych miejscach - po jednym.

Lokalny komitet wyborczy wygrał wybory tylko w pow. wieruszowskim. KWW "Zgoda" będzie mieć 7 radnych.

Inaczej przedstawia się układ sił w 41 radach miejskich. Największą armię stanowić będą radni z komitetów lokalnych - jest ich aż 435. Oczywiście, rozproszeni po swoich miastach, nie stanowią liczącej się siły w skali regionu, jednak w swoich miejscowościach często to oni będą rozdawać karty. Szczególnym przypadkiem jest Kutno, gdzie komitet prezydenta Zbigniewa Burzyńskiego zgarnął wszystkich 21 miejsc w radzie.

Kandydaci komitetów lokalnych uzyskali największą liczbę mandatów w 27 radach miast. W 7 radach nie ma ani jednej osoby startującej z listy ogólnopolskiej partii politycznej. Oprócz Kutna tak stało się też w: Łęczycy, Białej Rawskiej, Działoszynie, Krośniewicach, Rzgowie i Wolborzu.

Jeśli chodzi o politykę partyjną, najwięcej powodów do zadowolenia mają działacze PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego zgarnęła w regionie łódzkim aż 166 mandatów radnych miejskich. Platforma ma ich 85. PSL będzie mieć 32 mandaty, a SLD - 29.

Bastionem PiS po tych wyborach można ogłosić Tomaszów Mazowiecki. W 23-osobowej radzie miasta PiS obsadzi aż 20 miejsc (do tego należy dorzucić świetny wynik do rady powiatu i sukces posła PiS Marcina Witki, który z wynikiem 35 proc. okazał się najlepszy w pierwszej turze wyborów prezydenckich).

Aż 15 mandatów PiS zdobyło w radzie Bełchatowa, która również liczy 23 miejsca. Zwraca też uwagę wynik PiS w Pabianicach - aż 13 radnych wobec sześciu PO i jednego z SLD.

Bastionem Platformy jest Aleksandrów Łódzki. Kandydaci PO wygrali tu starcia w 19 z 21 jednomandatowych okręgów wyborczych, co zapewnia stabilną większość burmistrzowi Jackowi Lipińskiemu (także z PO), wybranemu na stanowisko po raz czwarty z rzędu.

Tego komfortu nie ma prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO), mimo że zwyciężyła w I turze. Platforma zdobyła wprawdzie niemal 40 proc. głosów w wyborach do rady, jednak wystarczyło to do obsadzenia tylko 20 z 40 miejsc w radzie miasta. To znaczy, że Zdanowska ma do wyboru koalicję z SLD (7 mandatów), próbę "wyjęcia" radnych z SLD bądź PiS albo kontynuację rządów bez większości, z czym mieliśmy już do czynienia w ostatnim roku poprzedniej kadencji.

W wyborach do rad gmin również królowały rozliczne komitety lokalne. Uwagę zwraca jednak wyjątkowa pozycja PSL na tym szczeblu samorządu. Ludowcy wzięli aż 457 mandatów w radach gmin. PiS będzie mieć 185 radnych gminnych, SLD - 56, zaś Platforma - zaledwie 14.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
AA
Nazywam sie Lukasz SiewioR, ZOSTALEM WYBRANY NA WOJTA GMINY GOSZCZANOW i jestem nalogowym alkoholikiem, pije odkad ukonczylem szkole podstawowa, choruje na padaczke alkoholowa.
G
Gość
Łódź 26/11/2014
tu wstaw swój adres i swoje dane
Sąd Okręgowy
w Łodzi
ul. Plac Dąbrowskiego 5

PROTEST WYBORCZY
1) Na podstawie art.392§1 Kodeksu zwracam się z protestem wyborczym w związku z naruszeniem prawa, co miało wpływ na wynik wyborów oraz wnoszę o stwierdzenie nieważności wyborów do sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu, miasta/gminy, rad osiedla w Łodzi a także o łączne rozpatrzenie mojego protestu z innymi protestami opartymi na tej samej podstawie prawnej.
2) Wnoszę o skierowanie zapytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego ws. niezgodności art.392§1 kpc z art. 2 i 45 Konstytucji RP w zakresie w jakim termin do wnoszenia protestów nie uwzględnia terminu opublikowania wyników.
UZASADNIENIE:
W dniu 16 listopada 2014 r. odbyły się wybory samorządowe (do sejmików wojewódzkich, rad powiatów, rad gmin, oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, rad osiedlowych). W trakcie wyborów a także liczenia głosów doszło do szeregu nieprawidłowości, które miały istotny wpływ na wynik wyborów. W szczególności:
- Państwowa Komisja Wyborcza wprowadziła publicznie w błąd informacją, iż należy zakreślić jeden krzyżyk na każdej kartce wyborczej. Tymczasem w wyborach do sejmiku, do rad powiatu, miasta/gminy rozdano książeczki zawierające wiele kartek, co przy informacji podawanych w mediach przez PKW wprowadzało w błąd. Zatem doszło do błędnego informowania wyborców przez PKW i naruszenia w ten sposób art.440 Kodeksu Wyborczego oraz art.160§1 pk 9 Kodeksu, Ponadto w efekcie przyjęcia książeczki mogło mieć i miało miejsce wstawianie krzyżyków także przed i po akcie głosowania. W rezultacie głos był zaliczony jako nieważny.
- Znaczące rozbieżności pomiędzy wynikami protokołów z wynikami badań sondażowych exit polls wskazują na nieprawidłowości w liczeniu głosów. Badania exit poll umożliwiają sprecyzowanie wyników z dokładnością do 2-3% w stosunku do wyników rzeczywistych, tymczasem opublikowane rezultaty różnią się w sposób istotny od tychże badań.
- Publikowane wyniki przez Komisje Wyborcze są nieprawdziwe, skoro w efekcie awarii systemu informatycznego liczenie głosów i naniesienie danych na protokołach nastąpiło w bardzo długim okresie, w czasie którego nie zastosowano należytych zabezpieczeń. Ponadto na dzień przed wyborami kod źródłowy programu został upubliczniony w internecie. a do systemu zalogować mogła się praktycznie każda osoba, która miała dostęp do komputera z programem „Kalkulator1”, uzyskując w ten sposób możliwość dokonania w niezauważony sposób zmian w protokołach.
Ponadto organ organizujący wybory do rad osiedlowych, nie powiadomił w sposób właściwy, wszystkich wyborców o miejscu głosowania. Takiej też informacji nie udzielano w dniu wyborów w komisjach w których odbywały się wybory do rady miejskiej i nie było takiej informacji w widocznych miejscach w dniu wyborów w komisjach w których odbywały się wybory do rady miejskiej.
Brak tej informacji i organizowanie tych wyborów w innych bardzo odległych miejscach od niejsc zamieszkania miało znaczący wpływ na frekwencję oraz samo głosowanie.
W świetle powyższego stwierdzam, iż doszło do naruszenia art. 62 ust.1 Konstytucji Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat., co uzasadnia wniosek o unieważnienie wyników wyborów do Sejmiku Wojewódzkiego, do Rady Powiatu, Miasta/Gminy, rad osiedlowych.

ŻĄDAM UCZCIWYCH WYBORÓW
Podpis
c
coś nie gra
Prezes potwierdził że swoi tez fauszowali !
x
x
Fred zostaje.
G
Gość
Skrajnie nieodpowiedzialna wypowiedz w sejmie że wybory sfałszowane zanim wybory się zakończyły a sądy do tego powołane nie orzekały o nieprawidłowościach.
Zastąpil tą wypowiedzią jako jedyna partia w sejmie organa państwa w RP.
A ta tu pisanina po tej wypowiedzi tracą sens.
N
Nic się nie stało ???
cytat z siermiężnych wypowiedzi "ojca narodu" :

...próba odwołania PKW to „szaleństwo”.... Nie dajmy się zwariować... To się wszystko da policzyć... Kwestionowanie uczciwości wyborów to odmęty szaleństwa...
... lewatywa dobrze robi na głowę... to odmęty szaleństwa”... to się wszystko da policzyć... to odmęty szaleństwa”... lewatywa dobrze robi na głowę... to odmęty szaleństwa”...

dlatego dziś w środę 26 listopada 2014r. o godzinie 18-stej na pl.Wolności w Łodzi,

pójdę zobaczyć Łódzki Protest Obywatelski Przeciwko fałszerstwom i nieudolności PKW,
manifestantów, którym wyborcza lewatywa dobrze zrobiła na głowę i nie chcą się pogrążyć w odmętach szaleństwa bylejakości nierzetelnych wyborów samorządowych zafundowanych nam przez nieudolną władzę.

Nic się nie stało? - Polacy! - Nic się nie stało ???
G
Gość
Wczoraj w TVP info p.błaszczak z PIS oznajmił że sądami nic się nie załatwi a tylko manifestacje uliczne to mogą dokonać i tam należy szukać sprawiedliwości.
A więc tak pojmuje PIS demokrację .
A ja uważam kto ma uzasdnione potwierdzone nieprawidłowości niech składa do sądów to organy państwa demokratycznego do zajęcia stanowiska a nie ULICA .
Idżcie 30 listopada na wybory wybierajcie swoich przedstawicieli a wątpliwości składjcie do sądów!!!! Nie słuchajcie kaczyńskiego błaszczaka że ulica wszystko załtwi!
N
NE24
(1) Wniosek o przeanalizowanie głosów nieważnych i unieważnienie wyborów - jest już na NEonie24.pl tutaj: UNIEWAŻNIENIE WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH Ten wniosek składamy do komisji wyborczej wojewódzkiej i państwowej (głównej).

(2) Doniesienie o przestępstwie do dowolnej prokuratury rejonowej - o podejrzeniu przestepstwa przeciwko wyborom za pomocą fałszowania głosów przez ich unieważnianie - z wnioskiem o zabezpieczenie materiału dowodowego w postaci kart do głosowania z głosami nieważnymi będącymi w dyspozycji komisji wyborczych.Takie samo doniesienie - do każdej prokuratury okręgowej.

(3)Doniesienie do wywiadu wojskowego - tak samo jak w pkt 2.

(4)Doniesienie do kontrwywiadu wojskowego - tak samo jak w pkt 2.

(5) Prośba do prezydentów Białorusi, Brazylii i Urugwaju o przyslanie bezstronnych obserwatorów i profesjonalnych grafologów, kórzy będą obecni i pomogą Polakom przy analizie głosów unieważnionych.

(6) Wniosek do PKW o nie niszczenie dowódów przestępstwa przeciwko wyborom, czyli zachowanie kart do głosowania. Jako miejsce depozytu, w przypadku nieposiadania przez PKW przestrzeni magazynowej proponujemy skwer przy parkingu sejmowym, w miasteczku SIO. TELEWIZJA NARODOWA dostarczy odpowiednią ilość namiotów do przechowywania paczek z protokołami i kartami do głosowania.

(7) Kradzież butli i taczki z miasteczka namiotowego SIO 19-go listopada 2014. Komu zależało, żeby manifestanci przed PKW nie mieli ciepłej herbaty i nie mogli wyrazić swojego sprzeciwu w sposób cywilizowany? Komu zależy na wywołaniu zamieszek w Kraju?
u
uczciwe wybory
w Łodzi o 22 już dniu wyborów podano wynik, a po podliczeniu zgadzał się co do 0,01%. Pytanie czy zatrudnili Davida Coperfielda czy wróżbitę Maćka do policzenia głosów nie wyjętych jeszcze z urn. Oczywiście o fałszerstwie nie ma mowy :D
L
Leon
wynik został wypaczony.
r
rycho
Masz nas za głąbów ? Mamy popierać korwina mikke ? Spadaj !
z
zac
Żądam faktów, a nie sloganów.
G
Gość
Przestań się kompromitować ktoś przy zdrowych zmysłach sam potrafi napisać a nie takie banialuki bzdury które sąd wywali do kosza.
A od siebie nie rób się cenzorem bo tu nie PRL wówczas istniało takie stanowisko!! Robisz z siebie debila durnia!! A kim ty jestes zeby oceniac kogoś?? kto ci dał takie prawo? Ta cala wasza formacja ponad 70 letniego starca nijak ma sie do rzeczywistości.
W łodzi nie macie żadnych szans to miasto ludzi starszych i doswiadczonych i takich swirów nigdy nie będą popierać.
S
Szaleństwo
Po co tylu urzędników wybierać, połowa by wystarczyła !!!albo 1/4 tych owieczk u żłoba !!!
C
Cenzor
Data

Twoje dane

Sąd Okręgowy
w Łodzi
ul. Plac Dąbrowskiego 5

PROTEST WYBORCZY
1) Na podstawie art.392§1 Kodeksu zwracam się z protestem wyborczym w związku z naruszeniem prawa, co miało wpływ na wynik wyborów oraz wnoszę o stwierdzenie nieważności wyborów do sejmiku wojewódzkiego, rady powiatu, miasta/gminy, rad osiedla w Łodzi a także o łączne rozpatrzenie mojego protestu z innymi protestami opartymi na tej samej podstawie prawnej.
2) Wnoszę o skierowanie zapytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego ws. niezgodności art.392§1 kpc z art. 2 i 45 Konstytucji RP w zakresie w jakim termin do wnoszenia protestów nie uwzględnia terminu opublikowania wyników.
UZASADNIENIE:
W dniu 16 listopada 2014 r. odbyły się wybory samorządowe (do sejmików wojewódzkich, rad powiatów, rad gmin, oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, rad osiedlowych). W trakcie wyborów a także liczenia głosów doszło do szeregu nieprawidłowości, które miały istotny wpływ na wynik wyborów. W szczególności:
- Państwowa Komisja Wyborcza wprowadziła publicznie w błąd informacją, iż należy zakreślić jeden krzyżyk na każdej kartce wyborczej. Tymczasem w wyborach do sejmiku, do rad powiatu, miasta/gminy rozdano książeczki zawierające wiele kartek, co przy informacji podawanych w mediach przez PKW wprowadzało w błąd. Zatem doszło do błędnego informowania wyborców przez PKW i naruszenia w ten sposób art.440 Kodeksu Wyborczego oraz art.160§1 pk 9 Kodeksu, Ponadto w efekcie przyjęcia książeczki mogło mieć i miało miejsce wstawianie krzyżyków także przed i po akcie głosowania. W rezultacie głos był zaliczony jako nieważny.
- Znaczące rozbieżności pomiędzy wynikami protokołów z wynikami badań sondażowych exit polls wskazują na nieprawidłowości w liczeniu głosów. Badania exit poll umożliwiają sprecyzowanie wyników z dokładnością do 2-3% w stosunku do wyników rzeczywistych, tymczasem opublikowane rezultaty różnią się w sposób istotny od tychże badań.
- Publikowane wyniki przez Komisje Wyborcze są nieprawdziwe, skoro w efekcie awarii systemu informatycznego liczenie głosów i naniesienie danych na protokołach nastąpiło w bardzo długim okresie, w czasie którego nie zastosowano należytych zabezpieczeń. Ponadto na dzień przed wyborami kod źródłowy programu został upubliczniony w internecie. a do systemu zalogować mogła się praktycznie każda osoba, która miała dostęp do komputera z programem „Kalkulator1”, uzyskując w ten sposób możliwość dokonania w niezauważony sposób zmian w protokołach.
Ponadto organ organizujący wybory do rad osiedlowych, nie powiadomił w sposób właściwy, wszystkich wyborców o miejscu głosowania. Takiej też informacji nie udzielano w dniu wyborów w komisjach w których odbywały się wybory do rady miejskiej i nie było takiej informacji w widocznych miejscach w dniu wyborów w komisjach w których odbywały się wybory do rady miejskiej.
Brak tej informacji i organizowanie tych wyborów w innych bardzo odległych miejscach od niejsc zamieszkania miało znaczący wpływ na frekwencję oraz samo głosowanie.
W świetle powyższego stwierdzam, iż doszło do naruszenia art. 62 ust.1 Konstytucji Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat., co uzasadnia wniosek o unieważnienie wyników wyborów do Sejmiku Wojewódzkiego, do Rady Powiatu, Miasta/Gminy, rad osiedlowych.

ŻĄDAM UCZCIWYCH WYBORÓW
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie