Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypadki w rolnictwie. Rusza kampania prewencyjna

Alicja Zboińska
"Szanuj życie. Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym w województwie łódzkim" - to hasło najnowszej kampanii prewencyjnej, którą rozpoczyna Okręgowy Inspektorat pracy w Łodzi.
"Szanuj życie. Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym w województwie łódzkim" - to hasło najnowszej kampanii prewencyjnej, którą rozpoczyna Okręgowy Inspektorat pracy w Łodzi. Polskapresse/archiwum
"Szanuj życie. Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym w województwie łódzkim" - to hasło najnowszej kampanii prewencyjnej, którą rozpoczyna Okręgowy Inspektorat pracy w Łodzi. Urzędnikom zależy, by podczas prac rolników nie dochodziło do wypadków. A tych ciągle odnotowuje się wyjątkowo dużo.

- Aż 92 rolników w Polsce, a 11 w województwie łódzkim, zginęło w ubiegłym roku podczas pracy w gospodarstwach rolnych - mówi Kamil Kałużny, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. - Tragiczne wypadki w rolnictwie indywidualnym liczy się rocznie w tysiącach.

W ubiegłym roku do łódzkiego OIP zgłoszono 1922 wypadki przy pracy w gospodarstwie, z czego 1868 uznano za wypadki przy pracy rolniczej. Tylko w pierwszym kwartale tego roku zgłoszono 511 zdarzeń tego typu, w których śmierć poniosły 2 osoby.

Inspektorzy pracy co roku odwiedzają gospodarstwa rolne, by sprawdzić, czy zachowania rolników są właściwe, a sprzęt sprawny. W ubiegłym roku przeprowadzono 95 wizytacji, z czego 31 w czasie wiosennych prac polowych, 42 podczas żniw i 21 podczas jesiennych prac polowych.

"W czasie wizytacji prac polowych stwierdzono nieprawidłowości w stanie technicznym 84 ciągników rolniczych, np.: brak kabiny lub ramy ochronnej, brak sygnalizacji świetlnej i akustycznej, zużyte ogumienie, brak trójkąta ostrzegawczego, brak lusterek" - czytamy w raporcie Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. - "Na 149 przyczep ciągnikowych, 72 nie spełniały wymagań przepisów, które polegały głównie na braku i niepodłączeniu hamulców i oświetlenia".

Część była niewłaściwe połączona z ciągnikiem i w czasie prac mogły się odczepić.

W czasie polowych prac wiosennych stwierdzono niebezpieczną obsługę 26 kosiarek rotacyjnych do trawy, eksploatowanych bez fartuchów ochronnych i niebezpieczną obsługę rozrzutników obornika, użytkowanych bez osłon bocznych przekładni łańcuchowych i ochrony siatkowej kabiny traktorzysty.

W czasie prac żniwnych stwierdzono 11 przypadków braku osłon bocznych zespołu żniwnego kombajnu i 3 przypadki braku osłon przekładni pasowej napędu rozdrabniacza słomy. Ponadto przy 4 prasach do słomy stwierdzono brak osłon na części ruchome.

Nawet jeżeli sprzęt był sprawny, to inspektorzy i tak mieli zastrzeżenia. Wzbudzał je między innymi sposób przewożenia rolników. Niektórzy siadali po prostu na zaczepach i błotnikach maszyn i tak byli przewożeni po drogach publicznych.
Inspektorzy pracy mają nadzieję, że prowadzona przez nich kampania przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa rolników.
Pracownicy OIP chcą też dotrzeć do wiejskich dzieci, żeby od małego uczyć ich właściwych zasad pracy.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie bhpwrolnictwie.pl.

***

11 rolników zginęło w ubiegłym roku w województwie łódzkim
1868 wypadków przy pracy na roli odnieśli w ub. roku rolnicy z Łódzkiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki