Wyremontowany sarkofag w Muzeum Tradycji Niepodległościowych...

  Wyremontowany sarkofag w Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Radogoszczu

  Zdjęcie autora materiału
  Marcin Bereszczynski

  Dziennik Łódzki

  Sarkofag z prochami więźniów zamordowanych przez Niemców na początku 1945 roku został odnowiony. Zmodernizowany został również teren wokół pomnika.
  1/5
  przejdź do galerii

  Sarkofag z prochami więźniów zamordowanych przez Niemców na początku 1945 roku został odnowiony. Zmodernizowany został również teren wokół pomnika. ©Grzegorz Gałasiński

  Zakończył się remont sarkofagu na terenie Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Radogoszczu. Prace udało się ukończyć przed obchodami 74. rocznicy spalenia więźniów Radogoszcza. Uroczystość odbędzie się 19 stycznia.
  Sarkofag z prochami więźniów zamordowanych przez Niemców na początku 1945 roku został odnowiony. Uzupełnione zostały pęknięcia płyt z czarnego granitu, a zniszczone płyty wymieniono. Pomnikowi przywrócono połysk. Poprawiony został stan inskrypcji. Renowacji poddana została również nawierzchnia przy sarkofagu. Od południowej i wschodniej strony zbudowany został podjazd dla osób niepełnosprawnych, aby mogli dojechać do samego pomnika. Wymieniona i odwodniona została również nawierzchnia z płyt sjenitowych, otaczająca sarkofag.

  W trakcie prac przy sarkofagu przeprowadzono badania georadarem, co pozwoliło zlokalizować fundamenty budynków więziennych, które już nie istnieją. Na podstawie badań wykonano betonowe odwzorowanie linii fundamentów.

  W budynku muzeum ciągle trwają prace. Powinny skończyć się w marcu. Cała inwestycja związana z modernizacją Muzeum Tradycji Niepodległościowych na Radogoszczu kosztowała 425 tys. zł. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się pozyskać 340 tys. zł , a z Urzędu Miasta Łodzi 85 tys. zł.

  Uroczystość 74. rocznicy spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi odbędzie się 19 stycznia o godz. 12. Po hymnie, podniesieniu flagi państwowej i przemówieniach rozpocznie się modlitwa międzywyznaniowa przedstawicieli wspólnot wyznaniowych. Później zaplanowano apel poległych, salwę honorową i złożenie wieńców.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo