Od dziś odpowiedzialność za odbiór i zagospodarowanie naszych odpadów przejmuje Urząd Miasta Łodzi. A z terenu miasta, podzielonego na pięć sektorów - tożsamych z dzielnicami - śmieci zaczną odbierać trzy wybrane w przetargach firmy. Jak często będą to robić? Co mamy zrobić z naszymi śmieciami, jeśli nie zdążyliśmy kupić pojemników na odpady?

Odpady w Śródmieściu i na Widzewie będzie odbierać firma Remondis, na Bałutach - Eko Serwis, a na Polesiu i Górnej MPO (na Górnej w konsorcjum z Sitą). Mieszkaniec domku jednorodzinnego musi sam zaopatrzyć się w pojemniki na odpady (wspólnoty i spółdzielnie zrobią to za lokatorów). Firmy dzierżawią oraz sprzedają używane pojemniki, ale można kupić też nowy kosz w sklepie.

Ile potrzebujemy pojemników? Jeśli nie sortujemy odpadów - tylko jeden.

Jeśli wybraliśmy segregację - trzy: na odpady bio, surowce wtórne oraz na to, co pozostanie. A co, jeśli nie mamy jeszcze pojemników, a firma, z którą mieliśmy podpisaną umowę do końca czerwca, odebrała już swój kosz? Można używać worków. Firmy wywozowe zobowiązały się nawet to przekazania dwóch worków swoim klientom - o ile mieszkaniec nie kupił sobie jeszcze pojemnika. Ale równie dobrze można używać zwykłych worków kupionych w sklepie.

Warunek? Muszą być lekko przezroczyste, żeby firma odbierająca odpady miała pewność, że jest w nich tylko to, co być powinno. Innego dnia odbierane będą bowiem surowce wtórne, innego odpady bio, innego te pozostałe.

Kiedy spodziewać się śmieciarki? Jeśli firma wywozowa nie dostarczyła jeszcze nowego harmonogramu odbioru odpadów - w ten dzień tygodnia, w który zazwyczaj przyjeżdżała śmieciarka. Trzeba jednak pamiętać, że tego dnia odebrany może być tylko jeden rodzaj odpadów, np. bio.

Jak często firmy będą odbierać śmieci? Ze wspólnot i spółdzielni, które segregują odpady, surowce wtórne będą odbierane trzy razy w tygodniu, a odpady bio i te, które zostaną po segregacji, trzy lub cztery razy w tygodniu (zimą rzadziej). Raz w miesiącu będą wywożone tzw. duże gabaryty, czyli stare meble i zepsuty sprzęt AGD.

W domkach jednorodzinnych dwa razy w tygodniu można spodziewać się śmieciarki, która odbierze śmieci bio, czyli wszystkie roślinne resztki z kuchni oraz trawę i liście. Raz w tygodniu odbierane będą odpady pozostałe po segregacji, a surowce wtórne będą odbierane co dwa tygodnie. Co pół roku, czyli podobnie jak teraz, z domków odbierane będą odpady wielkogabarytowe.

Lokatorzy nieruchomości, którzy zrezygnowali z segregacji, będą mieli odbierane odpady trzy razy w tygodniu (domy jednorodzinne) lub cztery razy w tygodniu (ze wspólnot i spółdzielni).

Jak segregować? Jeśli nie wiemy, gdzie powinny się znaleźć obierki z ziemniaków, a gdzie resztki mięs i wędlin, warto zajrzeć na stronę internetową www.uml.lodz.pl/odpady. UMŁ przygotował tam informacje o zasadach segregacji.