Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wysokie ceny energii. Samorządy regionu łódzkiego wyłączają oświetlenie ulic, parków, budynków. Kryzys energetyczny w Polsce

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W Łodzi jest świąteczna iluminacja ulicy Piotrkowskiej, ale energooszczędna
W Łodzi jest świąteczna iluminacja ulicy Piotrkowskiej, ale energooszczędna Grzegorz Gałasiński
Wysokie ceny energii. Wyłączają oświetlenie uliczne, parkowe, zlecają audyt energetyczny. Samorządy z regionu starają się ograniczyć zużycie prądu.

Kryzys energetyczny w Polsce

Zgodnie z ustawą z 7 października o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej urzędy, uczelnie państwowe i publiczne instytucje kultury muszą ograniczyć zużycie prądu w swoich budynkach, instalacjach i samochodach. W grudniu ma być ono o 10 proc. mniejsze niż przed pandemią, w 2023 roku o 10 proc. mniejsze niż w tym roku. Za niedostosowanie się grozi grzywna do 20 tys. zł.

Obowiązek ten nie dotyczy oświetlenia ulic czy działania kanalizacji, ale urzędy są zachęcane, by tu także szukać oszczędności. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zachęca jednak do mniejszego zużycia energii także w innych obszarach. Urzędy z regionu starają się to zrobić, bo przynosi to duże oszczędności.

Jako jedno z pierwszych miast w Polsce decyzję o wyłączaniu części oświetlenia ulicznego w nocy podjął Aleksandrów Łódzki. I tego trzyma się nadal.

- Mamy wyłączone światło w nocy na ulicach od godz. 24 do 4, ograniczyliśmy świąteczną iluminację tylko do choinki, nie mamy w tym roku lodowiska – wylicza Agata Kowalska z biura promocji aleksandrowskiego urzędu.

Wysokie ceny energii

W szkołach zgaszono świata na ledowe, w urzędzie przykręcono ogrzewanie i trwa wymiana żarówek. Ile to przyniesie oszczędności będzie wiadomo w styczniu, bo miasto zamówiło audyt energetyczny.

Prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak w pierwszej kolejności podjął decyzję o wyłączeniu nocnego podświetlania budynków: Urzędu Miasta, muzeum, wieży ciśnień, placówek oświatowych, a także kościołów.

-Wyłączyliśmy część opraw oświetleniowych, ale robimy to w sposób racjonalny, pamiętając o bezpieczeństwie na naszych ulicach. Bezwzględnie zachowujemy oświetlenie w rejonie przejść dla pieszych i skrzyżowań. Na pozostałym obszarze wyłączamy wybiórczo co którąś oprawę oświetleniową - informuje Jarosław Bąkowicz kierownik biura prasowego UM w Piotrkowie.

W Radomsku trwa wymiana oświetlenia ulicznego na nowe na terenie niemal całego miasta. To pozwoli zaoszczędzić ok. 11 procent zużycia prądu w stosunku do całości oświetlenia ulicznego w mieście. Nowe latarnie uliczne wyposażone są w regulator, który pozwoli od godz. 23 zmniejszyć natężenie światła.

W Łodzi w tym roku pojawiła się ekologiczna iluminacja ulicy Piotrkowskiej. Ma energooszczędne światełka, po sześciu godzinach od włączenia przygasa, a jedna z dekoracji zasilana jest prądnicami rowerowymi. To daje 40 proc. mniejsze zużycie prądu.

Łódź postanowiła też wyłączać światło [b]w 20 parkach i czterech obiektach rekreacyjnych MOSiR między godz. 2 a 4 nad ranem[/b], co ma zmniejszyć zużycie prądu o 10 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki