Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa ASP w Łodzi na Salone del Mobile 2017 w Mediolanie

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Polska prezentacja w Mediolanie dzięki staraniom Akademickiego Centrum Designu przy łódzkiej ASP

Olbrzymie wrażenie zrobiła trwająca prawie tydzień prezentacja „Polish design. Tomorrow is today” na prestiżowym Salone del Mobile 2017 w Mediolanie. Decydujący udział w przedsięwzięciu miała łódzka Akademia Sztuk Pięknych.

Salone del Mobile to najważniejsze na świecie wydarzenie w dziedzinie designu. Wyjątkową, wspólną wystawę we Włoszech przygotowały wydziały projektowe ośmiu polskich uczelni artystycznych (wśród nich Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi). Kuratorką wystawy i autorką jej aranżacji była Dorota Koziara - absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, polska projektantka prowadząca własne studio w Mediolanie, kuratorka wielu wystaw. Wspólne wystąpienie było pierwszą tak bogatą polską prezentacją na Salone del Mobile, co już samo w sobie było dużym sukcesem.

**

Nagrody w Konkursie im. Władysława Strzemińskiego [ZDJĘCIA]

**

„Przedsięwzięcie mogło zostać zrealizowane dzięki inicjatywie Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, której władze w 2014 roku powołały Akademickie Centrum Designu skupiające wydziały projektowe wszystkich ośmiu uczelni artystycznych w Polsce” - podkreślała Dorota Koziara. - „Łódź ma bogate tradycje w zakresie inicjatyw środowisk kulturalnych i artystycznych. To właśnie z inwencji samych artystów powstało jedyne w swoim rodzaju na skalę światową Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, któremu kibicował w początkach jego powstania cały świat artystyczny. Współcześnie Łódź i jej środowisko artystyczno-projektowe, z Akademią Sztuk Pięknych, ponownie wyszło z koncepcją połączenia wszystkich uczelni artystycznych w Polsce i ich wydziałów projektowych w celu wspólnej promocji w świecie. Powołano do życia, jak już wspomniałam, Akademickie Centrum Designu, w którym prowadzone są projekty badawczo-naukowe, również w bezpośrednim kontakcie z przemysłem”.

Wszystkie szkoły prezentowały to, co jest ich atutem od lat, ale również to, co systematycznie zyskuje na znaczeniu. Łódzka ASP jest najważniejszym ośrodkiem w kraju słynącym z projektowania ubioru i tkanin, dlatego pokazaliśmy m.in. kolekcje ubiorów autorstwa łódzkich studentów obok projektów mebli, biżuterii, architektonicznych, wydawnictw. Chwaliliśmy się również znakomitą infrastrukturą, w tym najdłuższym w Europie wybiegiem dla modelek, do przeprowadzania profesjonalnych pokazów mody.

Polska prezentacja wzbudziła duże zainteresowanie, obejrzało ją tysiące osób, trzeba było nawet przedłużać godziny otwarcia pawilonu.

- Zebraliśmy znakomite opinie dziennikarzy, designerów i międzynarodowej publiczności - podkreśla Anna Łaszkiewicz, dyrektor Akademickiego Centrum Designu. - Gościem otwarcia naszej ekspozycji był między innymi światowej sławy projektant, guru designu Alessandro Mendini. Doceniono nas za profesjonalizm, bogactwo form, wyobraźnię. Liczę, że nasza prezentacja zaprocentuje jeszcze większym zainteresowaniem polskim designem na świecie, a i kontaktami naszego Centrum z czołowymi twórcami designu, biznesem.

Oby też w Łodzi i w kraju dostrzeżono, że ludzie tworzący piękne, funkcjonalne elementy naszej rzeczywistości są tuż obok, na miejscu...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki