Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa, komiks i inne atrakcje Roku Marka Edelmana w Łodzi [KADRY Z KOMIKSU]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Rok 2019 to rok Marka Edelmana w Łodzi, ustanowiony przez łódzką Radę Miejską w związku z setną rocznicą urodzin i dziesiątą rocznicą śmierci legendarnego dowódcy powstania w getcie warszawskim. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana przygotowało z tej okazji wiele cennych przedsięwzięć.

Głównym punktem obchodów Roku Marka Edelmana będzie wystawa o patronie Centrum Dialogu - jej odsłonięcie zaplanowano na 17 kwietnia. Otwarciu wystawy będzie towarzyszyła premiera wyjątkowego komiksu, przekrojowo prezentującego barwny życiorys Marka Edelmana. Ekspozycja będzie nosić tytuł „Marek Edelman. Człowiek”.

- Zależy nam, żeby wystawa przybliżała postać Marka Edelmana, pokazywała go jako człowieka, jego poglądy i postawę życiową, ale także, poprzez jego życie, prezentowała sto lat historii dwudziestowiecznej Polski - podkreśla Joanna Podolska, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. - Ekspozycja będzie czynna przez co najmniej rok, towarzyszyć jej będzie wiele działań edukacyjnych.

Kuratorką wystawy jest Marta Skłodowska, która swoje projekty realizowała m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Westfälischer Kunstverein w Münster, Collegium Hungaricum w Berlinie, Atlasie Sztuki. Była kuratorką wystawy „Karl Dedecius. Literatura - Dialog - Europa” w Muzeum Miasta Łodzi, wyróżnionej w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016 w kategorii „Wystawy archeologiczne i historyczne”.

Wystawie towarzyszyć będzie premiera komiksu o życiu Marka Edelmana. Jego autorami są Piotr Kasiński i Maciej Cholewiński (scenariusz) oraz Michał Arkusiński (rysunki).

- Komiks jest tak pomyślany, że opowiadamy o całym życiu Marka Edelmana, chronologicznie opierając się na najważniejszych wydarzeniach - wyjaśnia Maciej Cholewiński. - Warto podkreślić, że ma tu żadnych fantazji: wszystko naprawdę się wydarzyło, a każde ze słów padło z ust Marka Edelmana.

Autorzy w swojej pracy wykorzystali oryginalne fotografie. Komiks „Edelman” opowiada m.in. o dorastaniu w Warszawie w rodzinie działaczy społecznych, koszmarze niemieckiej okupacji, kiedy to hitlerowcy skazali go na śmierć jako Żyda i uwięzili w warszawskim getcie, walce o przeżycie i godność podczas powstania w getcie, a potem Powstania Warszawskiego. W publikacji ukazane będą też jego powojenne losy, jako lekarza-kardiologa, ratującego ludzkie życie, ale też przełożonego, ordynatora w jednym z łódzkich szpitali. Wydawnictwo pokaże go jako człowieka, który ponownie musiał zmierzyć się z antysemityzmem - tym razem ze wznieconym przez komunistów, poznamy go też jako działacza antykomunistycznej opozycji demokratycznej. W końcu zaś tego, który doczekał wolnej Polski i nie zamilkł, angażując się w rozwiązanie kolejnych konfliktów, jak ten w byłej Jugosławii.

Centrum Dialogu (które mieści się w Parku Ocalałych, przy ul. Wojska Polskiego 83) zaprosi także na spektakl „Światy Edelmana” w reżyserii Kariny Góry (premiera odbyła się 2 kwietnia, w ramach Dotknij Teatru). Jak podkreślają realizatorzy, to próba nakreślenia losów człowieka-legendy w przestrzeni teatru: „Spojrzenie na postać odważną, charyzmatyczną i wrażliwą, której historia jest dowodem na to, że najważniejsze jest życie. Człowieka buntującego się, stającego zawsze po stronie ofiar, kierującego się własnym, niezawodnym, instynktem”.

Bohater, który nie chciał być bohaterem

Marek Edelman urodził się1 stycznia 1919 roku w Homlu (dziś na terenie Białorusi), należy do najważniejszych postaci Polski XX wieku. Przed wojną działał w młodzieżowych organizacjach związanych z Bundem, w 1942 roku w warszawskim getcie współzakładał Żydowską Organizację Bojową. Walczył w powstaniu w getcie warszawskim, a po śmierci dowódcy ŻOB - Mordechaja Anielewicza - przewodził powstaniu. Po wy-dostaniu się z kanałów i rekonwalescencji uczestniczył także w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie osiadł w Łodzi, gdzie ukończył studia medyczne i pracował jako lekarz kardiolog. W latach 70. zaangażował się w działalność opozycyjną. Współtworzył KOR i w latach 80. wstąpił do „Solidarności”, w stanie wojennym był internowany. W 1989 roku uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W 1998 roku otrzymał order Orła Białego, był odznaczony Krzyżem Komandorskim Legii Honorowej. Zmarł 2 października 2009 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki