Wystawa Marii Wollenberg-Kluzy w Muzeum Kinematografii...

  Wystawa Marii Wollenberg-Kluzy w Muzeum Kinematografii [ZDJĘCIA]

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Wystawa Marii Wollenberg-Kluzy w Muzeum Kinematografii [ZDJĘCIA]
  1/13

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Szymczak

  Prawie czterdzieści obrazów pędzla Marii Wollenberg-Kluzy, zaskakujących jeśli nie dynamiką układów symbolicznych to witalnością zestawień kolorystycznych, oglądać można w piwnicach Pałacu Karola Scheiblera w Łodzi.
  W siedzibie Muzeum Kinematografii Maria Wollenberg-Kluza, absolwentka ASP w Warszawie, stypendystka rządu hiszpańskiego, mająca w dorobku ponad 130 wystaw indywidualnych, prezentuje obrazy ze swych najbardziej znanych cykli: "Ludzie w mieście", "Człowiek i maszyna", "SALIGA - siedem grzechów głównych" czy autotematycznej "Pracowni".

  Z uznaniem o Marii Wollenberg-Kluzie wyrażał się Józef Szajna, malarz i wybitny reżyser teatralny, prezes Polskiego Oddziału Stowarzyszenia Kultury Europejskiej z siedzibą w Wenecji: "Dziękuję za błękity włoskiego słońca na polskim niebie, za wydarzenia, które poprzez Pani sztukę stały się także moim światłem. Oby tak dalej - aż do nieba!". I jest coś na rzeczy w tym wskazaniu kulturowych związków artystki z tradycjami i mitami basenu Morza Śródziemnego.

  Największe wrażenie robią obrazy sporych rozmiarów, np. 155 cm na 210 cm. Nawet jeśli zagarniają dla siebie całą ścianę, feeria ostrych zestawień barw i niepokojący, cielesny klimat, tak charakterystyczne dla tej artystki, bynajmniej nie przytłaczają widza. Umieszczone w labiryncie pałacowej piwnicy, na tle białych ścian, pośród łukowatych stropów, obrazy Marii Wollenberg-Kluzy stają się drzwiami do tajemniczych królestw wyobraźni i symboli. Mniejsze zaś płótna zdają się tłumić kolorystyczny i kompozycyjny rozmach artystki.

  To ostatnie dni, by spotkać się z malarstwem Maii Wollenberg-Kluzy. Wystawa czynna jest do 31 lipca.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo