Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „patRIOTki” Anki Leśniak: Suknie z granatami, bronią i laskami dynamitu na wystawie w galerii [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
W łódzkiej Galerii Re:medium (ul. Piotrkowska 113) w czwartek została otwarta wystawa Anki Leśniak, zatytułowana „patRIOTki”. Ekspozycję można oglądać do 22 września.

Zewsząd słyszymy: „patrioci”. A gdzie patriotki? Łódzka artystka, Anka Leśniak, zaprosiła widzów do rozważań nad problem patriotyzmu, ukazując go poprzez postawy kobiet z czasów zaborów.

Zastanawiając się, jak mogły na co dzień wyglądać panie, gotowe walczyć z zaborcą, autorka ekspozycji skoncentrowała się na dwóch elementach, uznanych za kluczowe dla kobiecego wizerunku - twarzy i stroju. Na ścianach galerii zawisły fotograficzne portrety zrealizowane w ramach projektu, jednak istotą ekspozycji są instalacje w postaci nadnaturalnej wielkości, „otwartych” sukien. Leśniak sprawia, że możemy bojowniczkom „zajrzeć pod spódnice” i zobaczyć pistolety, granaty, laski dynamitu. Nie znajdziemy tu atrybutów miłości, nie poczujemy uwodzicielskiego zapachu perfum - to ekwipunek gotowych do walki bojowniczek. Kiedyś o wolność. Dziś o prawa? Walki, która się nie kończy: kolory sukien - biel, czerwień i czerń, mają podkreślać, że w walkę z zaborcą angażowały się kobiety w różnym wieku. Czy dzisiaj też wszystkie pokolenia są na to gotowe?

Wystawa „patRIOTki” to projekt w procesie. Do tej pory prezentowany był w Galerii XX1 w Warszawie, na wystawie „Złe Kobiety” w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, podczas OSTRALE Biennale w Dreźnie oraz w ramach wystawy „Found a Mentalism II” w Saint James Cavalier w Valletcie na Malcie.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:
13 września, godz. 17.00 – oprowadzanie po wystawie z udziałem Anki Leśniak, wstęp wolny
19 września, godz. 17.00 – panel dyskusyjny dotyczący projektu patRIOTki z udziałem: Olgi Filanowskiej (Sensor sztuki), Anki Leśniak, Dariusza Leśnikowskiego (dyrektora MGSŁ), Adriana Sekury (autor książki Rewolucyjni mściciele. Śmierć z browningiem w ręku, wyd. 2010) i Marty Zdanowskiej (Dom Literatury w Łodzi, Łódzki Szlak Kobiet), wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki