Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi zostanie zlikwidowana?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Siedziba WSP przy ul. Piotrkowskiej 243. Według spotkanego pracownika, studenci przychodzą tu jeszcze w weekendy. W listopadzie  uczelnia „bardzo prosiła” swoich absolwentów o odbiór dyplomów. W styczniu miało dojść do przekazania księgozbioru innej szkole wyższej
Siedziba WSP przy ul. Piotrkowskiej 243. Według spotkanego pracownika, studenci przychodzą tu jeszcze w weekendy. W listopadzie uczelnia „bardzo prosiła” swoich absolwentów o odbiór dyplomów. W styczniu miało dojść do przekazania księgozbioru innej szkole wyższej Krzysztof Szymczak
„Szkoła przygotowuje się do likwidacji” – takiej informacji udziela pytającym o studia sekretariat prywatnej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi.

Jeszcze na początku obecnej dekady miała prawie 2 tys. studentów, ale w 2014 r. – już tylko jedną trzecią tej liczby. Teraz sytuacja Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi zrobiła się na tyle kiepska, że – jak się dowiedzieliśmy – szykowane jest zamknięcie tej niepublicznej uczelni.

O kryzysie WSP wiadomo w łódzkim środowisku akademickim od kilku tygodni. Na początku stycznia miało dojść do przekazania księgozbioru uczelni i praw do jej wydawnictwa. Przekazanie miało nastąpić w siedzibie innej prywatnej szkoły wyższej, jednak uroczystość została odwołana.

Po tamtym zamieszaniu zadaliśmy władzom WSP pytania drogą mejlową. Na odpowiedzi czekamy już od dwóch tygodni.
Podczas odwiedzin, w ostatni poniedziałek i wtorek, w sekretariacie uczelni można było się dowiedzieć, że kanclerz jest nieobecny, zaś nikt inny nie jest uprawiony do rozmowy z dziennikarzem.

Przeczytaj też:30-latkowie z Łodzi idą na studia

Łatwiej dowiedzieć się czegoś, dzwoniąc do WSP jako osoba chętna do podjęcia tam studiów.

– Szkoła przygotowuje się do likwidacji – poinformował nas podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej pracownik sekretariatu. – Prowadzone są tylko studia podyplomowe.

Portier sprzątający siedzibę przy Piotrkowskiej 243 przyznał, że wie o likwidacji. Mówi, że grupy słuchaczy pojawiają się tylko w weekendy.

Obecną siedzibę WSP zakupiła za 2,5 mln zł na początku dekady. To zabytkowy gmach Niemieckiego Towarzystwa Śpiewaczego, w którym przejściowo działała Filharmonia Łódzka. W remont odkupionego od Urzędu Marszałkowskiego budynku WSP włożyła ok. 1 mln zł.

W tym tygodniu przestała działać strona internetowa uczelni – wyświetla się komunikat: „serwis tymczasowo niedostępny”. Ale zanim to nastąpiło, za pośrednictwem witryny władze WSP m.in. „bardzo prosiły” wszystkich absolwentów o odbiór swoich dyplomów.

Z kolei oficjalna strona WSP na Facebooku ostatnio zajmuje się wyłącznie publikowaniem ogłoszeń o pracę w przedszkolach i fundacjach, które pasują do profilu wychowanków uczelni.

Jeszcze w sierpniu 2016 r. WSP zachęcała kandydatów do podjęcia studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz podyplomowych. Szkoła, skupiona na kształceniu pedagogów, istnieje od 2003 r. Najpierw działała w zabytkowym budynku, którego głównym gospodarzem jest jedno z łódzkich techników – przy ul. Żeromskiego 115.

W 2015 r. uczelnia zmieniła właściciela, który przejął ją z rąk założyciela. Wtedy dr Krzysztof Kamiński, ówczesny rektor, przedstawiał na początku swojej kadencji nowego inwestora jako „dynamicznego”, jednak z „realnymi planami”.

– WSP śmiało patrzy w przyszłość, bo są ku temu jednoznaczne przesłanki – mówił w 2015 r. dr Krzysztof Kamiński. 
– WSP to akronim „wspaniałej studenckiej przygody”.

Rektor informował również w 2015 r. m.in. o przyznanej na 5 lat akredytacji na prowadzenie kierunku pedagogika oraz o ambitnych planach badawczych.

Jak poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, WSP „nie figuruje na liście uczelni, którym wydano zgodę na likwidację”.

W środę dowiedzieliśmy się, że dr Krzysztof Kamiński złożył wymówienie z funkcji rektora już we wrześniu 2016 r. (choć w ministerialnym systemie informacji o uczelniach Polon ta zmiana nie została uwzględniona i nazwisko badacza wciąż figuruje w roli rektora WSP). Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, z WSP stale odchodzą od zeszłego roku także inni ważni pracownicy.

Uczelnie upadłe

Według ministerialnego systemu Polon, Łódź to siedziba 
20 uczelni niepublicznych. Ale cztery z nich już przegrały z konkurencją i niżem demograficznym.
Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa została wykreślona ze spisu, zaś jako uczelnie „w likwidacji” system Polon określa:
  • Wyższą Szkołę Marketingu i Biznesu;
  • Wyższą Szkołę Administracji Publicznej;
  • Wyższą Szkołę Kupiecką.

Ministerstwo nauki pozwoliło na likwidację WSK w lutym 2016 r. (uczelnia musi zapewnić dokończenie nauki studentom, a wtedy dostaje zgodę na swój koniec), ale o tym, że tak będzie, pisaliśmy już rok wcześniej.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Łodzi zostanie zlikwidowana? - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki