Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzdłuż ulicy Piotrkowskiej powstanie park kulturowy [WYWIAD]

Matylda Witkowska
Kamila Kwiecińska-Trzewikowska
Kamila Kwiecińska-Trzewikowska Krzysztof Szymczak
Z Kamilą Kwiecińską-Trzewikowską, miejskim konserwatorem zabytków w Łodzi, rozmawiamy o parku kulturowym na ul. Piotrkowskiej

Ulica Piotrkowska ma się stać parkiem kulturowym. Dlaczego?
Park kulturowy to narzędzie, które pozwala lepiej zarządzać tym obszarem. Ułatwi zachowanie ładu i porządku na tej ulicy. Określi wygląd reklam i szyldów, a nawet riksz. Obecnie ulicą Piotrkowską zajmuje się kilka różnych jednostek. Zarządzanie parkiem kulturowym skupia się w jednym miejscu. Choć bywa to różnie rozwiązane. Czasem parkiem kulturowym zajmują się urzędnicy z różnych wydziałów, których pracę koordynuje jedno centrum.

Na Piotrkowskiej w sferze porządku już wiele się dzieje. Powstała "Księga standardów ulicy Piotrkowskiej". To nie wystarczy?
Po utworzeniu parku kulturowego będzie łatwiej. Park posiada regulamin, który straż miejska będzie mogła egzekwować.

Jak powstaje park kulturowy?
Parkiem kulturowym mogą być obszary wartościowe pod względem historycznym lub przyrodniczym. Do jego powstania nie jest potrzebna zgoda zewnętrznej instytucji, wystarczy uchwała rady miejskiej. Jednak to dość długa procedura. Najpierw powstaje zespół przygotowujący projekt, potem konieczna jest uchwała intencyjna rady miejskiej, później przeprowadzimy konsultacje społeczne. Potem określony będzie regulamin i granice parku, na koniec ostateczna uchwała.

Kiedy procedura może się zakończyć?
Na pewno nie w tym roku. Być może uda się w przyszłym.

Dużo jest w Polsce parków kulturowych? W regionie najbliższy to chyba Miasto Tkaczy w Zgierzu...
To bardzo częsta forma zarządzania zabytkami. Posiada je wiele miast. Na przykład w Krakowie i Wrocławiu obejmują tamtejsze starówki.

Dlaczego na pierwszy łódzki park kulturowy wybrano Piotrkowską, a nie na przykład Księży Młyn?
Piotrkowskiej poświęcamy teraz wiele uwagi. Prowadzonych jest wiele działań, które mają poprawić jej sytuację. Wprowadzenie parku kulturowego pozwoli lepiej je koordynować.

Jaki dokładnie obszar obejmie?
To będzie dopiero sprecyzowane. Najprawdopodobniej obejmie on obszar między ulicą Piotrkowską i równoległymi ulicami od placu Wolności przynajmniej do alei Mickiewicza. O dalszym odcinku jeszcze będziemy rozmawiać.

Ulica Piotrkowska dzisiaj ma zostać pomnikiem historii. Co różni go od parku kulturowego?
Pomnik historii to najwyższe w kraju uhonorowanie zabytków. Park kulturowy to narzędzie, które pozwala zabytkami efektywnie zarządzać. To dwa zupełnie różne instrumenty. Łączy je tylko to, że oba dotyczą ochrony zabytków.

Rozmawiała Matylda Witkowska

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki