Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wzmożone patrole strażników miejskich, ulgi dla najemców i przedsiębiorców, zmiany w komunikacji, zamknięte urzędy, nakazy i zakazy...

Jacek Pająk
Jacek Pająk
07-04-2020 bialystok lidl biedronka kolejki wozki koronawirus fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polska press
07-04-2020 bialystok lidl biedronka kolejki wozki koronawirus fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polska press Wojciech Wojtkielewicz
Epidemia koronawirusa sprawiła, że samorządy w naszym regionie ograniczyły swoją działalność, a jednocześnie przystąpiły do kontrofensywy na przykład kupując środki medyczne, redukując opłaty za lokale do symbolicznej złotówki, dostarczając posiłki potrzebującym oraz biorąc pod lupę parki, targowiska oraz place zabaw.

ŁÓDŹ

Pracownicy Urzędu Miasta w Łodzi pracują w magistracie i w domach proporcje te wynoszą pół na pół). Interesanci mogą kontaktować się z urzędnikami telefonicznie oraz drogą e-mailową lub pisemną. W tym ostatnim przypadku mają do dyspozycji urny ustawione między drzwiami wejściowymi do Centrum Kontaktu z Mieszkańcami przy ul. Piotrkowskiej 110.

Prezydent Hanna Zdanowska codziennie przybywa do pracy, zaś ze współpracownikami najczęściej kontaktuje się drogą on – line.

Zastój w handlu i usługach sprawił, że władze Łodzi obniżyły najemcom czynsze w swoich lokalach do symbolicznej złotówki. Opłaty za żłobki zostały zniesione na czas pandemii. Wprowadzano też tzw. pakiety pomocowe dla przedsiębiorców, co oznacza, że mogą oni liczyć na odroczenie i rozłożenie na raty podatków od nieruchomości, środków transportu czy dzierżawy.

Służby miejskie codziennie poddają dezynfekcji miejskie autobusy i tramwaje, natomiast od wczoraj (poniedziałek) takim samym zabiegom są poddawane przystanki MPK – zwykle rano lub wieczorem, gdy jest na nich najmniej pasażerów.

Samorząd rozwozi też posiłki podopiecznym MOPS (500 porcji) i domów dziennego pobytu (300 porcji. Dawniej posiłki wozili strażnicy miejscy. A teraz? - Czynimy to własnymi siłami, czyli autami Urzędu Miasta, Wydziału Gospodarki Komunalnej i MPK. Wspierają nas harcerze i ochotnicy z OSP. Posiłki gotowane są przez kucharki w żłobkach, które są teraz zamknięte i można korzystać z ich kuchni – wyjaśnia Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi.

Samorządowcy nie zapomnieli też o Świętach Wielkanocnych. Z tej okazji w ubiegłych latach organizowano spotkania w hali Expo z udziałem tysiąca potrzebujących. Teraz – z powodu epidemii – będzie to niemożliwe. Dlatego tzw. śniadanie świąteczne – z żurkiem, jajkiem, wędliną, białą kiełbasą i ciastem – będzie dostarczane wprost do ubogich, samotnych i innych potrzebujących. Wolontariusze mają też docierać z pakunkami do bezdomnych.

Ponadto pomoc w walce z koronawirusem zapewniają pracownicy teatrów miejskich, którzy szyją maseczki, szefowie Bionano Parku, którzy wsparli sprzętem Centrum Kliniczno – Dydaktyczne w Łodzi, a także firmy działające w Bionano Parku, które produkują tzw. przyłbice dla pracowników służby zdrowia.

W gestii magistratu jest też Straż Miejska w Łodzi, która skierowało około 70 strażników do wspólnych patroli z policjantami. Sprawdzają one czy przestrzegany jest zakaz przebywania w parkach lub na placach zabaw oraz grupowania się na skwerach, targowiskach, przed sklepami itp. Do akcji przystąpili też strażnicy na koniach z rejonu Lasu Łagiewnickiego, którzy podczas weekendu wylegitymowali dwóch kierowców i dwóch rowerzystów w pobliżu kąpieliska w Arturówku. Skończyło się na pouczeniach i ostrzeżeniach. Na tym się nie skończy, gdyż jeszcze więcej strażników – około 80 – będzie patrolować i kontrolować miasto podczas weekendu świątecznego.

SKIERNIEWICE

W Skierniewicach targowisko miejskie zamknięto już na samym początku wirusowego zamieszania i do dziś obowiązuje tam zakaz handlu.

Miejski Zakład Komunikacji od tygodnia jeździ według rozkładu świątecznego i na razie nie szykują się dalsze ograniczenia.

Policja poważnie podeszła do sprawy kontrolowania przestrzegania zakazów wprowadzonych z powodu pandemii. Na terenie Skierniewic i powiatu skierniewickiego tylko w jeden weekend ukarano mandatami aż 50 osób. Najczęściej policja musiała interweniować w przypadkach, gdy osoby spacerujące nie przestrzegały obowiązku zachowania wymaganej prawem odległości dwóch metrów. Zdarzały się też przypadki większych spotkań towarzyskich. Pojawiło się nawet doniesienie o nieprzestrzeganiu liczby wiernych w kościele w Lipcach Reymontowskich. Na miejscu jednak nie stwierdzili łamania przepisów.

Do skierniewickiego urzędu miasta wpłynęło już kilkadziesiąt wniosków od przedsiębiorców z prośbą o zwolnienie z czynszu. Urząd Miasta skupia się w tej chwili na przedsiębiorcach, którzy musieli w czasie epidemii całkowicie zamknąć działalność. Przedsiębiorstwa mogą liczyć na ulgi podatkowe czy obniżenie kwoty czynszu. Warto jednak pamiętać, że o takie wsparcie i pomoc poszczególni biznesmeni muszą zwracać się do ratusza indywidualnie. Wnioski można przesyłać za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź platformy ePUAP.

Zaczęły się też oszczędności. W ciągu kilkunastu ostatnich dni w Skierniewicach unieważniono 6 przetargów (rewitalizacja parku, multimedialne ławeczki, plac zabaw), a powodem była konieczność oszczędzania.

Miasto stworzyło też specjalną stroną internetową dla lokalnych przedsiębiorców i firmuje akcję robienia u nich zakupów przez internet.

SIERADZ

Z powodu pandemii koronawirusa jej skutków dla przedsiębiorców, prezydent Sieradza Paweł Osiewała podjął decyzję o udzieleniu bonifikaty dla przedsiębiorców będących najemcami lokali użytkowych znajdujących się w zasobach komunalnych miasta. Bonifikata dotyczy czynszu najmu. Najemcy lokali użytkowych, którzy chcieliby skorzystać z bonifikaty, powinni złożyć w Urzędzie Miasta Sieradza wniosek za pośrednictwem korespondencji elektronicznej – [email protected] (w tytule należy napisać „Ulga czynszowa”) lub pocztą tradycyjną).

W Urzędzie Miasta Sieradza i jednostkach podległych miastu wprowadzono szczególne procedury, które mają zminimalizować zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce. Prezydent powołał sztab kryzysowy. Jest także w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi w Sieradzu.

Władze miasta zdecydowały o odwołaniu tegorocznych Dni Sieradza i Sieradz Open Hair Festival. Dni Sieradza miały w tym roku odbyć się w dniach 29-31 maja. SOHF tradycyjnie planowany był na trzeci weekend lipca.

Z powodu pandemii zamknięto administrowane przez magistrat place zabaw. Tam, gdzie nie ma możliwości fizycznego zamknięcia tych obiektów (a także siłowni plenerowych), władze apelują o rozsądne postępowanie i przestrzeganie zakazu korzystania z nich.

W Sieradzu Straż Miejska nie wystawiała dotąd mandatów. - Kontrolujemy za to przestrzeganie kwarantanny - mówi komendant Marek Pacyna.
Za to sieradzka policja karze mandatami i kieruje wnioski do sądu za naruszenie zakazu zgromadzeń. - Policjanci jeżdżący ulicami miasta samochodem z urządzeniami nagłaśniającymi i informującymi mieszkańców o aktualnej sytuacji zauważyli pod jednym ze sklepów spożywczo-monopolowych sześciu mężczyzn - mówi asp. sztab Paweł Chojnowski, rzecznik komendy powiatowej. - Poinformowali ich, że muszą się rozejść. Ci nie posłuchali. Czterech ukarali więc mandatami. Dwóch nie chciało przyjąć mandatów, więc skierowane zostały wnioski do sądu. 1 kwietnia z tego samego powodu ukarane zostały dwie inne osoby. Odnotowaliśmy też jeden przypadek naruszenia kwarantanny.
Mandaty wynoszą od 100 do 500 złotych.

Sieradzki Szpital Wojewódzki wprowadził zakaz odwiedzin pacjentów. - W trosce o bezpieczeństwo i dobro pacjentów przebywających w Szpitalu Wojewódzkim w Sieradzu z dniem 11 marca 2020 roku do odwołana wstrzymuje się odwiedziny u pacjentów przebywających w oddziałach szpitalnych - Zakaz nie dotyczy opiekunów pacjentów przebywających w sposób ciągły w szpitalu - informuje Dariusz Kałdoński, zastępca dyrektora do spraw medycznych sieradzkiego szpitala. W wyjątkowych przypadkach odwiedziny mogą odbywać się za zgodą ordynatora lub lekarza dyżurnego oddziału.
Rejestracja pacjentów odbywa się wyłącznie telefonicznie.

PIOTRKÓW

Od 16 marca Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego oraz miejskie jednostki organizacyjne wprowadziły szczególne zasady w przyjmowaniu petentów. Podobnie Starostwo Powiatowe. W przypadkach pilnego kontaktu z Urzędem Stanu Cywilnego mieszkańcy proszeni są o telefoniczne umówienie się z urzędnikiem, w pozostałych pilnych przypadkach urzędnicy proszą o kontakt telefoniczny celem ustalenia załatwienia sprawy z kierownikiem merytorycznym.

W budynkach magistratu przy Pasażu K. Rudowskiego oraz przy ul. Szkolnej 28 (przy wejściach) ustawione zostały skrzynki, w których można składać dokumenty bez konieczności kontaktu z urzędnikami.

Podobne zmiany wprowadził starosta piotrkowski w pracy Starostwa Powiatowego w Piotrkowie. Podjął on decyzję o czasowym ograniczeniu i wstrzymaniu możliwości osobistego załatwiania spraw od 16 marca 2020 roku. W tym czasie proponuje się korzystać z załatwiania spraw poprzez platformę e-usług, maile, listownie oraz telefonicznie.

Ze względu na obowiązywanie stanu epidemii i mocno zmniejszony popyt na usługi przewozowe od 30 marca do odwołania wprowadzono ograniczenia w komunikacji miejskiej. W dni powszednie obowiązuje sobotni rozkład jazdy.

Od 17 marca handel na gminnych targowiskach w Piotrkowie został ograniczony - można kupić tylko produkty spożywcze i higieniczne.

Od środy, 1 kwietnia, obowiązuje zakaz korzystania ze wszystkich miejskich parków oraz miejsc rekreacji w Piotrkowie. Z tego powodu park miejski im. ks. Poniatowskiego został zamknięty, a w pozostałych miejscach rekreacji - w parku Belzackim, parku św. Jana Pawła II, skwerach, placu Niepodległości, placach zabaw i zewnętrznych siłowniach, pojawiły się informacje przypominające o zakazie.

Piotrkowska policja w miniony weekend ukarała kilkadziesiąt osób w mieście i powiecie, które nie stosowały się do obowiązujących obostrzeń m.in. zakazu zgromadzeń.

Powiat piotrkowski i miasto Piotrków przekazały szpitalom sprzęt ochrony osobistej - kombinezony, maseczki, rękawiczki. Gminy Rozprza i Gorzkoiwce postanowiły wyposażyć w maseczki wszystkich mieszkańców.

RADOMSKO

Już kilka dni po wprowadzeniu obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, prezydent Radomska wprowadził ulgi dla najemców lokali będących własnością miasta. Zakładają one, iż przedsiębiorcy, którzy ze względu na pandemię koronawirusa całkowicie zamknęli swoje lokale zostaną zwolnieni z czynszu do czasu ich ponownego otwarcia. Ci, którym wskutek wirusa spadły obroty, będą mieć czynsz obniżony o 50 proc. Takie same zasady dotyczą najemców, którzy wynajmują lokale stanowiące własność Towarzysta Budownictwa Społecznego (miejskiej spółki).

Kolejnym krokiem ułatwiającym działalność przedsiębiorcom była decyzja prezydenta Radomska o przesunięciu terminu płatności podatku od nieruchomości dla mikro i małych przedsiębiorstw z 15 maja do dnia 15 sierpnia.
Magistrat zapowiada kolejne ulgi, pracuje nad nimi m.in. miejski skarbnik. Propozycje zostaną przedstawione radnym na najbliższej sesji rady miejskiej.
Ulgi objęły również handlowców w z placu targowego. Opłaty rezerwacyjne za miejsce na placu za czas jego zamknięcia zostaną one zaliczone na kolejny miesiąc. Była to niezbędna decyzja po tym, jak 14 marca magistrat zdecydował się na zamknięcie placu handlowego. Od 2 kwietnia handel został przywrócony, ale w okrojonym zakresie. Sprzedawać można jedynie żywność, warzywa, owoce i kwiaty.

Radomszczanie musieli przygotować się również na utrudnienia w komunikacji miejskiej. Już 12 marca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne całkowicie zawiesiło kursowanie dwóch linii i znacznie ograniczyło kursowanie kolejnej. Na początku kwietnia zawieszone zostały sobotnie i niedzielne rozkłady jazdy na dwóch kolejnych liniach oraz wprowadzono kolejne ograniczenia w kursowaniu na jednej linii.

Od 23 marca, w związku z wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce, w Radomsku zostały zamknięte place zabaw oraz Park Świętojański i Miasteczko Ruchu Drogowego.

Policjanci cały czas kontrolują, czy radomszczanie przestrzegają zasad kwarantanny lub innych obostrzeń związanych z koronawirusem. Okazuje się, że mieszkańcy miasta, mimo zagrożenia, łamią przepisy:
Mieszkanka Radomska złamała zasady kwarantanny. W sobotę, 4 kwietnia, już po kontrolnej o wizycie policji wyszła domu. - W sobotę policjanci zgodnie z procedurami kontrolowali miejsca kwarantanny. Po tym, jak raz odwiedzili mieszkankę Radomska, postanowili ponownie sprawdzić, czy przestrzega ona zasad izolacji i nieopuszczania miejsca zamieszkania. Za drugim razem już jej w domu nie zastali - opowiada nadkom. Włodzimierz Czapla z KPP w Radomsku.
Kobieta odpowie za wykroczenie, za co grozi jej do 5 tys. zł grzywny. Informacja o zdarzeniu została również przekazana do sanepidu, a ten może nałożyć karę w wysokości nawet 30 tys. zł.
Również w sobotę, 4 kwietnia, posypały się kolejne mandaty w powiecie radomszczańskim.
- Policjanci nałożyli 5 mandatów w wysokości 500 złotych. Były to przypadki, w których mimo wcześniejszego upominania i akcji informacyjnej prowadzonej przez policję, ukarani niewiele robili sobie z obowiązujących obostrzeń - mówi nadkom. Włodzimierz Czapla z KPP w Radomsku.
Jak dodaje, w weekend zdarzyły się przypadki, że mieszkańcy powiatu mimo zakazu wybierali się do lasu czy nad rzekę.

W najbliższych dniach zwiększy się liczba testów na SARS-CoV-2, wykonywanych na terenie powiatu radomszczańskiego. Specjalny dodatkowy zespół, powołany na mocy porozumienia podpisanego między władzami powiatu i dyrekcją Szpitala Powiatowego, przystąpił już do pracy.

Na terenie województwa łódzkiego, obejmującego 24 powiaty, pracowało dotąd pięć zespołów pobierających od potencjalnie zarażonych osób próbki do testów. Od poniedziałku, 6 kwietnia, do pracy ruszyła dodatkowa, radomszczańska karetka, która obsługuje tylko mieszkańców powiatu radomszczańskiego. Zebrany materiał trafi do łódzkiego laboratorium, wyniki powinny być znane w ciągu 24 godzin. - Zespół, składający się z kierowcy i ratownika, specjalnym samochodem będzie docierać do osób objętych kwarantanną na terenie naszego powiatu, aby pobierać wymazy niezbędne do wykonania testu na obecność koronawirusa. Dzięki wynikom tych testów znacznie zwiększy się pewność co do liczby faktycznie zakażonych osób, a co za tym idzie, zwiększy się bezpieczeństwo obywateli – tłumaczy starosta Beata Pokora.

TOMASZÓW MAZOWIECKI

Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim jest nieczynny dla klientów do odwołania, ale urzędnicy nadal pracują. W sprawach pilnych, wymagających obecności w Urzędzie, wizyty będą umawiane indywidualnie, po wcześniejszym telefonicznym kontakcie.

Prezydent miasta, na podstawie wcześniej podjętej przez Radę Miejską Tomaszowa Mazowieckiego uchwały, ma prawo udzielać specjalnych ulg w spłacie należności cywilnoprawnych (wieczyste użytkowanie, dzierżawa, czynsze najmu).
Rozważane jest również aneksowanie umów dzierżaw.
Analizowana jest też forma uchwały, która dopuszczałaby zwolnienie od podatku od nieruchomości.

Kolejne samorządy wsparły finansowo Tomaszowskie Centrum Zdrowia. O przeznaczeniu pieniędzy zadecydowały w ostatnich dniach gminy Kleszczów oraz Ujazd.
Gmina Kleszczów, najbogatsza gmina w Polsce, zadecydowała o wsparciu tomaszowskiego szpitala kwotą 202 tys. zł. W sumie na pomoc szpitalom województwa łódzkiego w walce z koronawirusem kleszczowski samorząd przeznaczył we wtorek na sesji 2 mln zł. Oprócz Tomaszowa pieniądze trafiły też m.in. do Bełchatowa i Łodzi.
W Urzędzie Gminy w Ujeździe odbyła się sesja, podczas której radni zdecydowali o przeznaczeniu na szpital w Tomaszowie środków finansowych. Szpital wesprą kwotą 50 tys. zł, która zostanie wydana na środki ochrony osobistej dla pracowników szpitala.
Wcześniej pomocy udzieliły już Rada Miejska Tomaszowa, która zadecydowała, że z budżetu miasta zostaną wydane pieniądze na zakup respiratorów dla szpitala, a także gmina Budziszewice, która przekazała 10 tys. zł.

BEŁCHATÓW

Miejski Zakład Komunikacji oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Bełchatowie zawiesiło kursy linii nr 7 i dwa kursy linii nr 5. Ponadto obie spółki miejskie chcąc zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców, przeprowadzają dodatkowe dezynfekcje w swoich pojazdach (są też strefy wydzielone - nie można wsiadać przednimi drzwiami). Urząd Miasta podjął także decyzję o czasowym zamykaniu dworca w godzinach nocnych.

Na targowiskach, podobnie jak w całej Polsce, można sprzedawać tylko artykuły spożywcze i pierwszej potrzeby, większość stoisk stoi pusta.

W Bełchatowie nie wszystkie place zabaw są ogrodzone, więc nie ma możliwości wszystkich zamknąć. Dlatego też sytuację na bieżąco monitorują strażnicy miejscy i reagują, jeśli w tych miejscach pojawiają się ludzie. Na razie udzielają mieszkańcom łamiącym zakaz pouczeń. Podobnie rzecz ma się z parkami (nie ma parków ogrodzonych).

Ponadto prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska wprowadziła szereg ulg dla właścicieli lokalnych firm (teraz będą dostosowywane do rządowego programu osłonowego): odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia podatków i opłat należnych na rzecz miasta Bełchatowa, odroczenia terminu zapłaty opłat za użytkowanie wieczyste na 3 miesiące, odroczenia terminów zapłaty czynszu z tytułu dzierżawy najmu lokali użytkowych dla osób prowadzących w nich działalność gospodarczą, umorzenie czynszu w gminnych lokalach za 1 miesiąc, z możliwością odroczenia terminu zapłaty czynszu na kolejne 2 miesiące.

wp, jd, d, tyka, oby

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki