Wypadkom, a zwłaszcza ich liczbie, przyjrzeli się eksperci z firmy Ubea.pl, czyli porównywarki ubezpieczeniowej. Wzięli pod uwagę dane z Głównego Urzędu Statystycznego z trzeciego kwartału tego roku, które porównali m.in. z analogicznym okresem ubiegłego roku. Okazuje się, że jest dużo lepiej: w skali kraju liczba wypadków spadła o 10 proc., a kolizji o 17 proc. Ucierpiało dużo mniej osób: zginęło 21 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a 11 proc. mniej zostało rannych.
Prawdopodobnie miało to związek z zaostrzeniem sankcji za najbardziej niebezpieczne wykroczenia drogowe, w tym przekroczenie prędkości - przypuszcza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Dlaczego jeszcze spada liczba wypadków na drogach?
Eksperci uważają, że wpływ na to może mieć też to, że ubezpieczyciele mogą sprawdzić liczbę mandatów i liczbę punktów karnych, jakie otrzymują kierowcy.
- Takie rozwiązanie od lat działa już na rynku USA, Wielkiej Brytanii czy Irlandii, a teraz przyszła kolej na Polskę - mówi Maciej Łoboz, ekspert Unilink, multiagencji ubezpieczeniowej. - Analizując dane i tworząc taryfy ubezpieczeniowe ubezpieczyciele będą zwracać uwagę m.in. na kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu czy znacznie przekraczających prędkość, ale także kierować się będą aktualną liczbą punktów karnych.
Gdzie jest najwięcej wypadków na drogach?
Specjaliści Ubea.pl przeanalizowali także dane dotyczące tego, w którym regionie kraju było najmniej, a w którym najwięcej wypadków w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Okazuje się, że najgorzej w tym zestawieniu wypadł powiat lipski w województwie mazowieckim, gdzie na 10 tys. mieszkańców w trzecim kwartale tego roku przypadło 6,2 wypadku drogowego, Na drugim miejscu znalazł się powiat tatrzański z wynikiem 4,8. Powyżej 4 wypadków na 10 tys. mieszkańców było także w powiecie tomaszowskim w województwie łódzkim, gdzie w trzecim kwartale doszło do 4,1 wypadków, co dało piąte miejsce w zestawieniu.
Na siódmym miejscu znalazła się natomiast Łódź z wynikiem 3,9 wypadku na 10 tys. mieszkańców. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przez stolicę naszego województwa biegnie wiele ważnych dróg tranzytowych, a za spowodowanie wypadków nie są odpowiedzialni tylko mieszkańcy, ale także przejeżdżający przez miasto. Tym tez można tłumaczyć wysoką pozycję powiatu tatrzańskiego i wakacyjnego zatłoczenia okolic Zakopanego.
A gdzie jest najmniej wypadków na drogach?
Powiatów ani miejscowości województwa łódzkiego próżno natomiast szukać na liście najbezpieczniejszych miejsc w kraju. Otwierają ją ex aequo powiaty białogardzki i otwocki, w którym w trzecim kwartale tego roku doszło do zaledwie 0,2 wypadku w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Reserved - Sukienka midi z wiskozy - Różowy
Sukienka midi z wiskozy
kup teraz

Reserved - Sukienka maxi z koronką - Czarny
Sukienka maxi z koronką
kup teraz

Reserved - Sukienka z autorskim printem - Wielobarwny
Sukienka z autorskim printem
kup teraz

Reserved - Sukienka na jedno ramię - Niebieski
Sukienka na jedno ramię
kup teraz

Reserved - Sukienka ze strukturalnej dzianiny - Turkusowy
Sukienka ze strukturalnej dzianiny
Protesty nad Sekwaną nie ustają. Francuzi boją się utraty przywilejów