Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XII LO oskarża magistrat o dyskryminację

Maciej Kałach
Władze XII LO oskarżają miasto o dyskryminację
Władze XII LO oskarżają miasto o dyskryminację Grzegorz Gałasiński
Do rozpoczęcia naboru do szkół ponadgimnazjalnych został tylko tydzień, tymczasem kolejny ogólniak zarzuca władzom miasta dyskryminację. Protest napisali nauczyciele XII Liceum Ogólnokształcącego, jednej z popularniejszych i najlepszych szkół w regionie, zwłaszcza w nauczaniu przedmiotów ścisłych.

Kadra dwunastki nie rozumie, dlaczego magistrat nie pozwolił placówce na ogłoszenie naboru do sześciu klas pierwszych, które mogłyby ruszyć po wakacjach. Nowych klas przy ulicy Anstadta będzie tylko pięć, bo nie ma zgody na oddział F z rozszerzoną matematyką, językiem polskim i historią. Takie połączenie, według Tomasza Dereckiego, dyrektora XII LO, i jego kadry, pozwoliłoby wychowankom świetnie przygotować się do studiów na wydziałach prawniczych i ekonomiczno-socjologicznych.

Wcześniej w podobnej sprawie protestowała społeczność XXI LO. Na ogrodzeniu szkoły u zbiegu ulic Kopernika i Wólczańskiej zawisła płachta z napisem "Urzędnicy nie zabierajcie klasy". W poprzednich latach XXI LO mogło zbierać kandydatów do sześciu nowych oddziałów, zaś w nadchodzącej rekrutacji - tylko do pięciu.

W przypadku XXI LO Grzegorz Gawlik z biura prasowego UMŁ tłumaczył ograniczenie zasadą "17 oddziałów", opracowaną przez radnych z komisji edukacji. Zakłada ona, że w żadnym ogólniaku nie powinno być więcej niż 17 klas na wszystkich poziomach. A skoro XXI LO po wakacjach będzie miało posześć oddziałów trzecich oraz drugich, teraz może zbierać chętnych tylko do pięciu pierwszych.

Jednak...

"W przypadku XII LO podane limity klas określone przez Komisję Edukacji nie mogą stanowić przeszkody w utworzeniu sześciu klas pierwszych, gdyż mielibyśmy wówczas 16 klas" - napisał dyrektor i kadra XII LO w liście do "Dziennika Łódzkiego".

Po wakacjach w szkole przy ulicy Anstadta będzie zdobywać wiedzę pięć klas drugich i tyle samo klas maturzystów. "Decyzje w sprawie liczby klas zapadły bez jakiejkolwiek konsultacji z dyrektorami, niemal w atmosferze konspiracyjnej. Nie wiemy, kto podejmował decyzje i na jakiej podstawie, jakimi kierował się kryteriami" - czytamy w liście dyrektora i nauczycieli XII LO.

W przypadku szkoły z ulicy Anstadta Grzegorz Gawlik o zasadzie "17 oddziałów" już nie wspomina. Jak poinformował nas w e-mailu: "W XII LO nabór na poziomie pięciu klas pierwszych utrzymywany jest od roku szkolnego 2009/10. Porozumienie między dyrektorem XII LO i Wydziałem Edukacji z dnia 12 lutego 2013 roku podpisane zostało bez uwag".

Według najbardziej znanego ogólnopolskiego rankingu liceów (gazety "Rzeczpospolita" i pisma "Perspektywy") XII LO to czwarta szkoła w Łodzi i 66. w Polsce. Nauczyciele podkreślają, że ich uczniowie uzyskali drugi w mieście wynik z matematyki na ostatniej maturze, przy czym z tego przedmiotu szkoła ma najwyższy wskaźnik edukacyjnej wartości dodanej, który pokazuje, jak duże postępy robi przeciętny uczeń od początku pierwszej klasy do końca nauki w danym ogólniaku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki