Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIV FKCh - Czterowiersz ku radości i chwale

Łukasz Kaczyński
''Franciszek, sen everymena'' Wrocławskiego Teatru Lalek
''Franciszek, sen everymena'' Wrocławskiego Teatru Lalek Grzegorz Gałasiński
Zorganizowany po raz XIV Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi wchodzi w decydującą fazę.

W poniedziałek o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Nowego będziemy świadkami występu duetu Compagnie La Baraka z baletem ''D'Eux Sens Duo'', dla którego inspiracją była twórczość poetycka Omara Khayyama, filozofa, poety i matematyka perskiego z XI wieku. Na scenie zatańczą Abou Lagraa (autor choreografii) i Nawal Lagraa Ait Benalla.

Natomiast o godz. 20 w Kościele Środowisk Twórczych (ul. M. Curie-Skłodowskiej 22) odbędzie się jazzowy koncert formacji Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band, którego płyta ''Audiofeeling'' uznana była za Jazzowy Album Roku. Lider zespołu jest laureatem prestiżowej nagrody Grand Prix Jazz Melomani 2009.

Zaś we wtorek Wrocławski Teatr Pantomimy pokaże ''Osąd'' w reż. Jerzego Kaliny, Leszka Mądzika i Pawła Passiniego, dla których inspiracją był Sąd Ostateczny.

Niestety, z powodów zdrowotnych eseisty prof. Marka Dyżewskiego nie odbyła się sobotnia, zapowiadająca się bardzo ciekawie, prelekcja na temat muzyki J.S. Bacha wobec spraw ostatecznych.

Jednak dyrektor festiwalu, ks. Waldemar Sondka, nie zrezygnował i zastanawia się nad zorganizowaniem spotkania w innym terminie, już po zakończeniu festiwalu.

Z kolei w miniony czwartek mogliśmy obejrzeć na scenie Teatru Powszechnego spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek, bazujący na żywocie św. Franciszka ''Franciszek, sen everymena''- opowieść o mierzeniu się z fałszem otoczenia, samotnością i brakiem zrozumienia.

Przedstawienie w dobrych proporcjach połączyło humor z głębszą refleksją. Zastosowane w nim niejednorodne środki wyrazu: od projekcji wideo przez ostentacyjną grę w żywym planie (wydłużały się zwłaszcza pierwsze sceny) domagają się jednak wyraźniejszego, nie tak poetyckiego i metaforycznego finału. Podobać mogłby się przygotowane do spektaklu lalki. Niekiedy werystyczne, innym razem rubasznie przerysowane tworzyły barwną galerię nietuzinkowych postaci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki