Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIV FKCh: taniec wśród odłamków berlińskiego muru

Łukasz Kaczyński
Polski Teatr Tańca Balet Poznański i ''Alexanderplatz''.
Polski Teatr Tańca Balet Poznański i ''Alexanderplatz''. Grzegorz Gałasiński
Po raz kolejny gościem Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Łodzi był prowadzony przez Ewę Wycichowską Polski Teatr Tańca Balet Poznański. Tym razem obejrzeć mogliśmy ''Alexanderplatz'', do którego choreografię przygotowała córka wybitnej tancerki, Paulina Wycichowska.

Pokazać tańcem trudną historię transformacji społeczno-ustrojowych, to rzecz niełatwa. Tym bardziej docenić trzeba propozycję młodej, ale mającej już na koncie dokonania choreografki. ''Alexanderplatz'' mieni się pomysłami, którym nieraz coraz dalej do tradycyjnie rozumianego tańca, bliżej ku pantomimie czy akrobacjom gimnastycznym. Praca z ciałem, którą wykonali aktorzy PTT imponuje. Zastanawiam się jednak, czy i jaki wpływ miała na wizję sceniczną muzyka napisana przez Jana A.P. Kaczmarka.

Utrzymana przez cały spektakl niemal w jednym, podniosłym tonie grozi znudzeniem widza.

W czwartkowe popołudnie festiwalowa publiczność odwiedziła Teatr Powszechny, by obejrzeć spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek ''Franciszek, sen everymana''. Trzy godziny później w Kościele Środowisk Twórczych w recitalu fortepianowym z okazji Święta Niepodległości i 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina oraz 150. rocznicy urodzin Ignacego Paderewskiego zaprezentował się Paweł Kowalski. W repertuarze znalazły się utwory obu jubilatów.

W piątek o godz. 20 w Kościele M.B. Zwycięskiej koncert czeskiej grupy - Schola Gregoriana Pragensis.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki