Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XVIII Wojewódzka Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Targi rolne "W centrum Polski"

Wojciech Grzegorczyk
Jarosław Kosmatka
Uroczyste otwarcie Targów Rolnych „W sercu Polski” odbędzie się o 11. na scenie na terenie Wystawy Rolniczej.

Celem imprezy jest przede wszystkim integracja środowisk związanych ze wsią i rolnictwem. Podczas targów producenci i dystrybutorzy maszyn oraz sprzętu rolniczego mają bezpośredni kontakt z rolnikami, co sprzyja wymianie doświadczeń - od pomysłu poprzez naukę aż do praktyki. Rolnicy mają możliwość poznać ofertę firm i instytucji, które pracują na ich rzecz. Czerwcowe spotkanie to też promocja działalności ŁODR z siedzibą w Bratoszewicach i prezentacja jego dorobku.

 

Podczas targów pracownicy ośrodka udzielają rolnikom porad, m.in. dotyczących PROW na lata 2014-2020, Integrowanej Ochrony Roślin, odnawialnych źródeł energii i ekonomiki w rolnictwie, i pomagają przy wypełnianiu wniosków o środki z Unii Europejskiej. 

Targi to również promocja tradycji i folkloru ziemi łódzkiej i przybliżenie specyfiki regionu.

 

Mnogość firm i branż

W tegorocznej edycji swoją markę i produkty promuje około 120 firm. Najwięcej jest firm paszowych, a drugą pod względem liczby wystawców grupę stanowią firmy prezentujące ciągniki i maszyny rolnicze.  Są też firmy świadczące usługi inseminacyjne. Do Bratoszewic przyjechały także mleczarnie i piekarnie, firmy pszczelarskie, a także banki ze specjalną ofertą dla rolników i mieszkańców wsi, firmy prezentujące kolektory słoneczne czy piece co.

 

Większość firm pochodzi z województwa łódzkiego i już od wielu lat cieszą się uznaniem zwiedzających. Około 20 wystawców to przedstawiciele firm z innych województw. W sektorze C ponad 30 producentów i dystrybutorów materiału szkółkarskiego i kwiatów prezentuje: byliny, sadzonki, kwiaty rabatowo-balkonowe, trawy ozdobne, krzewy i iglaki. 

 

Ważnym elementem transferu wiedzy jest próba tworzenia sieci, która pozwoli uwolnić potencjał innowacji  z instytucji, gospodarstw i ludzi. Szczegółowe informacje na ten temat przekazują w namiocie w sektorze A specjaliści Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).  Na stoisku ŁODR można też kupić wydane przez ośrodek tematyczne broszury, dostać „Gazetę Targową” i ulotki.

 

ŁODR zs. w Bratoszewicach gości też przedstawicieli innych instytucji działających na rzecz rolnictwa - Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddział Regionalny w Łodzi, Agencji Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Łodzi. Są także reprezentanci Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Stacji Chemiczno-Rolniczej w Łodzi, Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno--Spożywczych w Łodzi, Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. 

 

Tradycja polskiej wsi

Na targach prezentują się również zespoły folklorystyczne i soliści, a także twórcy ludowi, których stoiska mieszczą się w Alei Twórców Ludowych, pod wiatą. Tam też są prowadzone warsztaty tkackie, które przybliżają pracę tkacza przy tradycyjnym krośnie. Każde stoisko to inna forma rękodzieła. Na kilku straganach można podziwiać łowicki haft ręczny, wycinanki z tego regionu i znane pająki łowickie.  Zwiedzający mogą podziwiać jeszcze serwety, chusty, kwiaty i obrusy szydełkowe. 

 

Lipce Reymontowskie prezentują m.in. okolicznościowe kartki ludowe, zabawki, skrzyneczki posagowe i ręcznie malowaną biżuterię drewnianą. Na stoisku z Rawy Mazowieckiej można podziwiać ceramikę użytkową i ozdobną.   Rzgów ma w swojej ofercie deseczki z sentencjami i przedmioty z duszą.  Wśród wystawców nie brakuje również takich, któzy w swoich zbiorach mają drewniane anioły, tildy materiałowe, ozdobne krawaty, lalki czy elementy stroju.

 

Wśród zespołów na scenie pojawi się, m.in., Kapela Ludowa Andrzeja Krajewskiego, działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Leśmierzu od 2000 roku. Inspiracje do swojego repertuaru czerpie głównie z folkloru regionu łęczyckiego. Kapelę Ludową Witasze-wiacy z gminy Góra Świętej Małgorzaty tworzą czterej artyści, którzy strojem i muzyką kultywują tradycję łęczycką.

 

W Bratoszewicach po raz pierwszy wystąpi istniejący od dwóch dekad Amatorski Zespół Śpiewaczy z Solcy Wielkiej. W swoim repertuarze ma zarówno piosenki ludowe, jak i biesiadne. Wystąpi również Amatorski Zespół Śpiewaczy z Tymienicy, który regularnie koncertuje w Ozorkowie. Na scenie pojawi się też zespół INESS z Anetą Działak, którego domeną są utwory z repertuaru własnego oraz innych wykonawców disco polo, takich jak Etna czy Exaited.  Pary taneczne  z zespołu TWIX, działającego przy Gmin-nym Ośrodku Kultury w Strykowie, zaprezentują tańce latynoamerykańskie i standardowe.

 

Tegoroczne targi uświetnią swoimi występami soliści. Mateusz Warzywoda, uczeń VI klasy Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim, nagradzany m.in. na Festiwalu Piosenek Anny Jantar, zaśpiewa takie utwory jak: „Radość najpiękniejszych lat”, „Przeżyj to sam”, „ Nie szkoda róż”, „Tak bardzo kocham Cię” czy „Alleluja”.  Weronika Kołodziejczyk z II klasy Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu jest laureatką wielu konkursów, festiwali i przeglądów muzycznych, a jej zainteresowania muzyczne nie ograniczają się do jednego gatunku. Wśród gości imprezy w Bratoszewicach są także właściciele trzech Zagród Edukacyjnych z  województwa łódzkiego.

 

Zagroda Edukacyjna „Plantacja Wikliny” we wsi Konarzew w gminie Piątek słynie z uprawy wikliny. Prowadzi też warsztaty i plenery, podczas których zdradzają tajniki wyplotu i dzielą się własną pasją wikliniarską. W Zagrodzie Edukacyjnej „Pasieka w Lipce”(gmina Stryków) można dowiedzieć się wiele o pszczołach, spróbować pysznego miodu, a także posiedzieć przy ognisku i zjeść kiełbaskę. Goście mogą również skosztować sezonowe owoce. Natomiast w Wiosce Indiańskiej „Indianie świata” (Solca Mała, gmina Ozorków) przygotowano warsztaty z szycia indiańskich strojów i lepienia z gliny. Na terenie wioski znajduje się także sklepik z pamiątkami indiańskimi. 

 

Targom Rolnym „W sercu Polski” towarzyszy Konkurs Wyrobów Piekarniczych i Konkurs Wyrobów Mleczarskich. Ogłoszenie wyników i uhonorowanie producentów rozpocznie się o 11.30. Do konkursu mleczarskiego zgłosiło się 8 zakładów, w konkursie piekarniczym uczestniczy 9 zakładów.

Tradycją stała się prezentacja wyrobów piekarniczych firm biorących udział w konkursie. Przez dwa dni targów w pawilonie oszklonym  można skosztować bułki małe, duże, okrągłe, z posypką i bez, rogale, chałki, chleby i chlebki z żytniej mąki oraz na zakwasie.

 

Wystawa Zwierząt Hodowlanych

Uroczyste otwarcie najważniejszej wystawy tego typu w centralnej Polsce zaplanowano na jutro o 10.30. W Bratoszewicach można zobaczyć ok. 80 sztuk bydła mlecznego i mięsnego, 55 koni, 35 świń zarodowych, 50 owiec, 170 królików, kilkadziesiąt sztuk gołębi rasowych i drobiu ozdobnego.

 

Najliczniej reprezentowaną grupą dużych zwierząt hodowlanych będzie bydło mleczne rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej pochodzące od 23 hodowców. Jałowice i krowy będą poddane komisyjnej ocenie w celu wyłonienia superczem-pionów, czempionów i wice-czempionów. Atrakcją pokazów będzie Konkurs młodego hodowcy, polegający na oprowadzaniu przez kilkuletnie dzieci hodowców 2-3-miesięcznych cieliczek.  

 

Sześciu hodowców będzie prezentować niemal 40 sztuk trzody chlewnej w kategoriach: knurów stadnych, młodych knurków i loszek ras: wbp, pbz oraz pietrain, duroc i ich mieszańców.  Spośród najpiękniejszych świń zostaną wybrane superczempiony, czempiony i wiceczempiony, a finałowy pokaz też odbędzie się z udziałem dzieci w ramach Konkursu młodego hodowcy. Wystawa w Bratoszewicach daje niepowtarzalną możliwość zobaczenia wzorcowych przedstawicieli poszczególnych ras.

 

Z 10 stad owiec zgłoszonych przez dwa związki hodowców na wystawie zagości ok. 60 maciorek i tryków, a najładniejsze zostaną czempionami. Licznie będą reprezentowane króliki - 170 sztuk (różnej maści i wielkości), należących do 35 hodowców z dwóch związków hodowlanych.   Kilka organizacji zrzeszających hodowców gołębi rasowych i drobiu ozdobnego zaprezentuje swoje okazy.

 

Co roku wielkim zainteresowaniem cieszą się konie.  W tym roku 18 hodowców zaprezentuje ok. 55 koni. Komisja wybierze superczempiony, czempiony i wiceczempiony, a ukoronowaniem będą prezentacje zwycięzców.  Ponadto jutro o 10.15 i 14.30 będzie można podziwiać pokaz sokolników i wyczyny kaskaderskie koni i jeźdźców. W specjalnym namiocie lekarze weterynarii będą prezentować najnowsze tendencje w zakresie bioasekuracji - różnego rodzaju środki i maty dezynfekcyjne.

 

Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przeprowadzi konkurs na Najbezpieczniejszą Prezentację Zwierząt Hodowlanych. Jego rozstrzygnięcie, a także etapu regionalnego XIV Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2016, odbędzie się na scenie na terenie Wystawy Hodowlanej w niedzielę o 13.15.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki