Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Yapa 2017. Już 10 marca w Łodzi rozpocznie się 42. Przegląd Piosenki Turystycznej

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
42. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej Yapa w Łodzi. Cztery różnorodne koncerty w trzy dni, blisko czterdziestu wykonawców.

W piątek, 8 marca, rozpocznie się w Łodzi już 42. edycja Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej Yapa. Jedno z najważniejszych, jeżeli nie najważniejsze tego typu wydarzenie w kraju - jak zwykle - może liczyć na duże zainteresowanie niestrudzonych miłośników wędrówki, dobrej zabawy i wspólnego śpiewania.

Jak zapowiadają organizatorzy, podczas tegorocznego festiwalu na scenie w hali Expo pojawi się prawie 40 zespołów, których będzie można wysłuchać podczas czterech koncertów - dwóch konkursowych, koncertu nocnego i koncertu laureatów w niedzielę.

**Zobacz też:

YAPA 2016. Koncert konkursowy w hali Expo [ZDJĘCIA]

**

Sobotni koncert wieczorny będzie w tym roku poświęcony niedawnemu literackiemu nobliście - Bobowi Dylanowi, który jest inspiracja dla wielu zespołów z nurtu piosenki studenckiej i turystycznej. Wszyscy, którzy zagrają na scenie w sobotę wieczorem, w swojej twórczości odnoszą się do dokonań Boba Dylana. Na łódzką scenę po kilku latach przerwy powróci Lubelska Federacja Bardów - legendarny zespół, w którym występują między innymi Jan Kondrak i Marek Andrzejewski. Piosenki Boba Dylana w polskim przekładzie zagra również Słodki Całus Od Buby, czy Apolinary Polek. Bywalców Przeglądu z lat 80. ucieszy obecność Grzmiącej Półlitrówy - zespołu, który swoją muzyczną przygodę zaczynał w domach studenckich Politechniki Łódzkiej. Do Łodzi po kilku latach przerwy wróci również songwriter Mateusz Rulski-Bożek, który kilka lat temu oczarował łódzką publiczność. O etno-folkową oprawę zadbają takie zespoły jak Celtic Tree, U Pana Boga Za Piecem, czy Siudma Góra (nietypowa pisownia nazwy wzięła się od nazwiska lidera grupy - Zbigniewa Siudego). Na scenie pojawi się także ulubieniec yapowej publiczności, charyzmatyczny Ślązak, Egon Alter. Yapa nie zapomina również o miłośnikach piosenki żeglarskiej - w piątek wystąpi zespół Shantażyści, którego członkowie nie używają instrumentów, a jedynie głosów.

Do konkursu młodych zespołów podczas 42. Yapy komisja kwalifikacyjna wybrała siedemnastu wykonawców spośród prawie 40 zgłoszeń. Zakwalifikowane zespoły i soliści wystąpią podczas dwóch koncertów - w piątek wieczorem 10 marca, oraz w sobotę 11 marca, w południe. Podczas koncertów konkursowych będziemy mogli usłyszeć między innymi: Annę Dziedzic, Suzię, Marcina Piotrowskiego, zespół Drabina Jakuba Trio, Jak, grupę Oreada. Warto przypomnieć, że w łódzkim konkursie zaczynali przed laty tacy wykonawcy, jak Stare Dobre Małżeństwo, Elżbieta Adamiak, Rudi Schuberth, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia.

YAPA 2016. Nagroda dla Moniki Kowalczyk i zespołu Nic Wielkiego [ZDJĘCIA, FILM]

Yapa to dziś najstarszy łódzki festiwal, organizowany niemal bez przerwy od 1974 roku, a zarazem największy przegląd piosenki poetyckiej, studenckiej i folkowej w Polsce. Co roku spotyka się na nim prawie dwa tysiące osób, które przyjeżdżają do Łodzi nie tylko słuchać muzyki, ale też wspólnie z artystami występującymi na scenie, grać, śpiewać i hałasować.

Początki festiwalu sięgają wczesnych lat 70., kiedy to grupa młodych ludzi ze Studenckiego Klubu Turystycznego PŁazik Politechniki Łódzkiej wpadła na pomysł przeniesienia górskiego klimatu schronisk i baz namiotowych do Łodzi. Dziś, po ponad 40 latach, Yapa w niewielkim stopniu przypomina jednak klimat lat 70. Teraz to duży festiwal, w którego organizacji uczestniczy ponad stu wolontariuszy (członków SKT „PŁazik”, Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi). Na scenie występują zespoły w dużym składach, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez profesjonalnych techników. Kilkadziesiąt godzin koncertów transmitowanych jest w internecie, a także za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak. Publiczność zgromadzona przed komputerami sięga 10 tysięcy osób, które w różnych stronach Polski, a nawet i świata śledzą to, co dzieje się na łódzkiej scenie. Tym, którzy zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi. Informacja na temat rezerwacji noclegów dostępna jest na stronie festiwalu yapa.art.pl w zakładce „Noclegi”.

Karnety na Yapę 2017 kosztują 40 zł. Ci, którzy nie zdążą ich zarezerwować elektronicznie, będą mogli je kupić do 10 marca w kasie biletowej SKT Płazik, na parterze SDS (al. Politechniki 3a), w godz. 14-18. A od 10 marca, od godz. 18 przy głównym wejściu na teren koncertów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki