Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z chorobą tropikalną z wakacji w Tajlandii, Egipcie, we Włoszech i na Madagaskarze. Łodzianie z urlopów wracają z malarią, durem czy dengą

Redakcja
Choroby tropikalne to pamiątka wielu łodzian po egzotycznym urlopie
Choroby tropikalne to pamiątka wielu łodzian po egzotycznym urlopie Paweł Miecznik
Malaria, czerwonka, gorączka denga, choroba legionistów czy dur rzekomy - to choroby, które mieszkańcy Łódzkiego przywożą z wakacji. W krajach, z których łodzianie wracają z wypoczynku, choroby te szerzą się na dużą skalę. Czy w naszym regionie również stanowią zagrożenie?

Kraje egzotyczne kuszą ofertami na letni urlop, a nam po kilku miesiącach siedzenia za biurkiem marzy się słońce, morze i trochę niezwykłości. Niestety, nawet co dziesiąty urlopowicz wraca z wakacji z chorobą. Im bardziej egzotyczny i dziki kraj, tym większe prawdopodobieństwo importu groźnej epidemicznej choroby.

Matematyka poziom podstawowy. Arkusze i odpowiedzi

Wakacje w Tajlandii z... gorączką denga

W ubiegłym roku do woj. łódzkiego z Tajlandii wróciły trzy osoby z gorączką denga, dwie osoby po powrocie z Egiptu i Indii zachorowały na czerwonkę bakteryjną, a jedna z wakacji na Madagaskarze przyjechała z malarią. Dwa lata temu urlop łodzianina na Krecie skończył się legionelozą. Ktoś, kto wypoczywał w Kongu, przywiózł ze sobą gorączkę denga, a wakacje we Włoszech skończyły się wirusowym zapaleniem wątroby typu E.

Czytaj też: Rodzice nie chcą szczepić dzieci, zapomniane choroby zakaźne wracają

W tym roku wojewódzki sanepid w Łodzi nie odnotował jeszcze żadnego tego typu zakażenia. Ale to akurat nie powinno dziwić, ponieważ sezon urlopowy dopiero przed nami.

– Najlepiej na 6 do 8 tygodni przed wyjazdem zgłosić się do lekarza medycy podróży, który doradzi m.in. jakie szczepienia są zalecane w określonym rejonie świata czy jak chronić się przed zagrożeniami dla zdrowia, np. przed malarią, przeciwko której nie ma dostępnej szczepionki. Lekarz doradzi także, jak podróżować z dzieckiem czy do jakich zaleceń powinny stosować się osoby leczące się z powodu przewlekłych chorób – radzi Zbigniew Solarz z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łodzi.

Czytaj też: Choroby tropikalne. Jak nie zarazić się podczas podróży

Jemen tonie w śmieciach. Groźba epidemii malarii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki