W połowie kwietnia wyruszy z Łodzi pierwszy towarowy pociąg do chińskiego Chengdu. Zawiezie m.in. maszynki do golenia z Łodzi.

Już nie tylko z Chin do Łodzi, ale również w drugą stronę będą kursować pociągi towarowe. W połowie kwietnia wyruszy pierwszy z nich. Głównie będzie wiózł zagraniczny papier, ale również maszynki do golenia, wyprodukowane w Łodzi. Transport realizuje firma Hatrans z Łodzi przy współpracy z YHF Hatrans Chengdu Logistics.

W kwietniu ubiegłego roku zaczęły kursować pociągi między Chengdu w środkowych Chinach a Łodzią. Obecnie w drodze jest czterdziesty pociąg na tej trasie. Do końca ubiegłego roku do stacji na Olechowie dotarło trzydzieści pięć składów z Chin. Co wiozły?

- Towary są bardzo różne, począwszy od części samochodowych, przez tekstylia, elektronikę i materiały reklamowe, wyprodukowane w Chinach, po buty - wylicza Rafał Bobowski, dyrektor ds. handlowych w Hatrans Logistics. - Około 80 procent towarów zostaje w Polsce, a pozostałe są transportowane do: Niemiec, Francji, Czech oraz na Słowację i Węgry.

Sporo przestrzeni w kontenerach zajmują np. kabiny prysznicowe dla dużej firmy z województwa łódzkiego. Do tej pory Hatrans dostarczył im aż 19 kontenerów. A jeden pociąg składa się z 41 kontenerów. Wkrótce jednak ich liczba ma zostać zwiększona do 50 sztuk.

W tym roku większa będzie również liczba pociągów z chińskiego Chengdu do Łodzi (zaczęły kursować od stycznia, a nie od kwietnia, jak w 2013 roku). Dlatego ma ich być około 50. A kursy w odwrotną stronę?

- Przymierzaliśmy się do uruchomienia połączenia 30 marca, jednak nadal prowadzimy rozmowy z klientem, którego towar w pierwszym pociągu do Chengdu będzie zajmował znaczną powierzchnię. To papier jednego z europejskich potentatów - mówi Rafał Bobowski. - Ale pierwszym kursem do Chin pojadą również maszynki do golenia, wyprodukowane w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE