Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Łódzkiego emigrowało więcej kobiet niż mężczyzn

Agnieszka Jasińska
W 2012 r. za granicą przebywało 73 tys. 521 mieszkańców Łódzkiego.
W 2012 r. za granicą przebywało 73 tys. 521 mieszkańców Łódzkiego. infografika: Tomasz Frączek
Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że nasze województwo zajmuje trzecie miejsce - ale od końca - pod względem wielkości emigracji zarobkowej. W 2012 r. za granicą przebywało 73 tys. 521 mieszkańców Łódzkiego - liczono zameldowania czasowe na okres powyżej 3 miesięcy. Jeszcze mniej ludzi wyjechało za granicę z województwa świętokrzyskiego (64 tys. 59 osób) i lubuskiego (60 tys. 860).

Najwięcej mieszkańców naszego regionu wybrało Wielką Brytanię (33 tys. 991), kolejne miejsce zajmują Niemcy (8 tys. 83) i Irlandia (5 tys. 3 osoby).

Karolina Jędrzejczyk wyjechała z Łodzi do Anglii. Nie żałuje tej decyzji. W Londynie zajmuje się obsługą hurtowego handlu międzynarodowego.

- Na Wyspy przyjechałam w marcu 2011 r. - mówi Karolina. - W Łodzi miałam problemy ze znalezieniem dobrej pracy. Chociaż robiłam ciekawe rzeczy, to jednak płace nie były ciekawe. Dlatego zdecydowałam się wyjechać. Dziś nie wiem jeszcze czy wrócę do Łodzi.

Kasia ze Zduńskiej Woli mieszkała w Londynie cztery lata. Niedawno wraz z mężem i synkiem wrócili do Polski. - Chociaż zarabiamy tutaj mniej niż w Anglii, to nie żałujemy decyzji. W Zduńskiej Woli mamy więcej czasu dla siebie i dla najbliższych. A to jest ważniejsze niż pieniądze - uważa Kasia.

Według danych GUS, główną przyczyną emigracji jest praca, kolejne miejsce zajmują sprawy rodzinne, a potem edukacja.
Z naszego regionu za granicę wyjechało więcej kobiet (37 tys. 235) niż mężczyzn ( 36 tys. 287). Zdecydowanie częściej byli to mieszkańcy miast (56 tys. 304) niż wsi (17 tys. 217).

Dr Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, ocenia, że skoro nasze województwo zajmuje trzecie miejsce od końca pod względem emigracji zarobkowej, to znaczy, że nie jest u nas źle.

- Na liczbę emigrantów wpływają trzy czynniki. Pierwszy to sytuacja ekonomiczna. Wychodzi na to, że nie jest ona w regionie tragiczna. Kolejny czynnik to bliskość do granicy. Mieszkańcy miast przygranicznych zawsze częściej wyjeżdżają - tłumaczy dr Szukalski. - Trzeci czynnik to przyciąganie tzw. sieci społecznych. Ludzie są bardziej skłonni do wyjazdu, jeśli za granicą mieszkają ich znajomi, którzy mogą im pomóc.

Dr Szukalski podkreśla, że wyższa liczba kobiet niż mężczyzn wśród emigrantów nie jest niczym zaskakującym. - Kobiety w ostatnich 20-30 latach są bardziej mobilne, dobrze zdają sobie sprawę z trudności, jakie je czekają - mówi dr Szukalski. - Za granicą często znajdują partnera życiowego, którego nie udało się znaleźć w kraju. Kobiety są bardziej skłonne do zawierania małżeństw z cudzoziemcami niż mężczyźni z cudzoziemkami.

W Afryce mieszka 609 emigrantów z województwa łódzkiego, w Ameryce Północnej i Środkowej - 5 tys. 880, w Ameryce Południowej - 73, w Azji - 374, w Oceanii - 688.

Spośród wszystkich województw, najwięcej emigrantów jest z województwa śląskiego (230 tys. 944). Na drugim miejscu jest małopolskie (187 tys. 498), a na trzecim dolnośląskie (181 tys. 468).
W sumie za granicą przebywa ponad 2 mln Polaków.

  • 10.146 polskich emigrantów mieszka i pracuje teraz w krajach Azji
  • 4.499 Polaków zdecydowało się poszukać pracy na kontynencie afrykańskim
  • 14.838 polskich emigrantów mieszka w Oceanii - chodzi głównie o Australię
  • 268.622 Polaków znalazło pracę w Ameryce Północnej i Środkowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Z Łódzkiego emigrowało więcej kobiet niż mężczyzn - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki