Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z padaczką za kierownicą. Czy epileptycy mogą prowadzić samochód?

Joanna Barczykowska
52-latek dostał ataku padaczki za kierownicą, wjechał na torowisko i uderzył w słup trakcyjny w pobliżu ronda Lotników Lwowskich. Do szpitala trafił on i dwie jadące z nim wnuczki
52-latek dostał ataku padaczki za kierownicą, wjechał na torowisko i uderzył w słup trakcyjny w pobliżu ronda Lotników Lwowskich. Do szpitala trafił on i dwie jadące z nim wnuczki Paweł Łacheta
Łodzianin spowodował wypadek po ataku padaczki w samochodzie. Czy epileptycy mogą prowadzić samochód i starać się o prawo jazdy?

52-latek zasłabł za kierownicą, wjechał na torowisko i uderzył w słup trakcyjny w pobliżu ronda Lotników Lwowskich. Do szpitala, oprócz kierowcy, trafiły dwie jadące z nim wnuczki. Do wypadku doszło w czerwcu w Łodzi. Okazało się, że mężczyzna miał atak padaczki. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy.

- Zdarzają się ataki padaczki albo zasłabnięcia z powodu spadku poziomu cukru u chorych na cukrzycę za kierownicą. Takie osoby przyczyniają się do wypadków drogowych. Nie są to częste przypadki, ale się zdarzają - przyznaje Marzanna Boratyńska, rzeczniczka prasowa łódzkiej drogówki.

Informację o wypadku na Rondzie Lotników Lwowskich policja przesłała do wydziału komunikacji Urzędu Miasta Łodzi. Urzędnicy muszą wysłać kierowcę na powtórne badania.

- W przypadku wypadku drogowego, który spowodował kierowca po ataku padaczkowym, zawsze musimy zatrzymać prawo jazdy i zgłosić sprawę do wydziału komunikacji. To starosta, a nie policja kieruje kierowcę na powtórne badania lekarskie - mówi Marzanna Boratyńska.

Na padaczkę choruje 1 procent naszego społeczeństwa. Okazuje się, że w Łodzi cierpi na nią aż 7 tysięcy osób.

- To jedna z najpopularniejszych chorób neurologicznych. Padaczka ma jednak wiele odmian. Część ludzi choruje na padaczkę i nawet o tym nie wie. Aż 2/3 chorych pacjentów cierpi na padaczkę, która nie jest związana ze zmianami w mózgu. Nie znamy jej przyczyn. Taką padaczkę się dużo łatwiej leczy. Pozostali mają ataki padaczkowe, związane ze zmianami w mózgu. Najczęściej są to pacjenci po 60. roku życia - mówi prof. Andrzej Głąbiński, kierownik kliniki neurologii i epileptologii w szpitalu im. WAM, który jest wojewódzkim konsultantem ds. neurologii w Łodzi.

Praktycznie połowę pacjentów, chorujących na padaczkę, można leczyć farmakologicznie. Nie oznacza to jednak, że zaraz po podjęciu leczenia można wsiąść do samochodu.

Zgodnie z prawem kierowca może ubiegać się o przedłużenie prawa jazdy dopiero 2 lata po wystąpieniu ostatniego ataku. A co jeśli kierowca ma powracające napady padaczki, ale nie doświadczył ich za kierownicą?

- Każdy lekarz, zarówno ten pracujący w poradni, jak i lekarz z oddziału neurologicznego po rozpoznaniu u pacjenta padaczki, niezależnie od wieku, jeśli podejrzewa, że chory może być kierowcą, musi wysłać zawiadomienie o chorobie do wydziału komunikacji. Taki obowiązek lekarze mają od 2011 roku. Musieliśmy wielokrotnie zgłosić przypadki zachorowań u pacjentów na naszym oddziale - mówi prof. Głąbiński.

Większość pacjentów choruje na padaczkę powyżej 60. roku życia lub w okresie dojrzewania przed ukończeniem 20. roku życia. To właśnie ta druga grupa wiekowa najczęściej stara się zdać egzamin i uzyskać prawo jazdy. Czy jest to możliwe? Zgodnie z prawem, które zmieniło się w 2011 roku, tak. Warunkiem jest jednak brak ataków padaczkowych w ciągu ostatnich 2 lat.

- Po dwuletniej przerwie ryzyko wystąpienia napadu padaczkowego spada dziesięciokrotnie. Po kolejnych latach jeszcze maleje - mówi prof. Głąbiński.

Łódzki WORD nie sprawdza kandydatów pod względem występowania chorób przewlekłych. Do egzaminu może podejść każdy, kto ma pozytywne orzeczenie lekarskie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki