Z ulgi na wykup lokalu komunalnego skorzysta 5 tys. łodzian

  Z ulgi na wykup lokalu komunalnego skorzysta 5 tys. łodzian

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Z ulgi na wykup lokalu komunalnego skorzysta 5 tys. łodzian

  ©Grzegorz Gałasiński

  Tylko do 30 czerwca najemcy mieszkań komunalnych mogą wykupić lokal z maksymalną, 90-procentową bonifikatą. Ten, kto złoży wniosek 1 lipca, będzie mógł liczyć jedynie na 75-procentową ulgę. Do połowy maja magistrat zbył ponad tysiąc lokali. Na rozpatrzenie czeka 3 tys. podań o wykup z wielką ulgą.
  Z ulgi na wykup lokalu komunalnego skorzysta 5 tys. łodzian

  ©Grzegorz Gałasiński

  Dziś magistrat dysponuje ok. 55 tys. mieszkań komunalnych. W tej puli znajdują się też lokale o niższym standardzie, czyli socjalne i tymczasowe. Natomiast do 2022 r. Urząd Miasta chce zarządzać 30 tys. mieszkań komunalnych - w tym 10 tys. lokali socjalnych oraz 4 tys. pomieszczeń tymczasowych.

  Z uchwały budżetowej oraz przyjętej przez Radę Miejską w czerwcu 2012 r. polityki mieszkaniowej wynika, że w tym roku miasto ma sprzedać 3 tys. lokali za 59 mln zł.

  - Będzie to trudne nawet mając na względzie wysokie bonifikaty - uważa wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak. - Natomiast musimy się zdecydować: czy sprzedajemy lokale komunalne, czy dalej pokutujemy z określeniem największego kamienicznika w Polsce. Zaznaczę, że nie stać nas na wyremontowanie wszystkich gminnych budynków. Sprzedajemy, mając nadzieję, że większość mieszkań zostanie wyremontowana siłami powstających wspólnot mieszkaniowych, które często dużo lepiej zarządzają swoim majątkiem niż administracje miejskie.

  Do połowy maja bieżącego roku magistrat zbył 1072 gminne lokale, zaś w całym 2012 roku - 1979 mieszkań. Dla porównania w 2011 r . - 1357, w 2010 r. - 1580, a w 2009 r. - 2063. Dziś w UMŁ leży ok. 3 tys. podań z wnioskiem o możliwość wykupu lokalu komunalnego. Tymczasem na sesji 29 maja radni zgodzili się, by miasto zrezygnowało z rocznego okresu karencji na wykup. Od października 2012 r. o wykup mieszkania komunalnego mógł się starać tylko lokator, który był najemcą gminnego mieszkania co najmniej od roku. Teraz wniosek o wykup teoretycznie może składać nawet ktoś, kto podpisał umowę najmu dzień wcześniej.

  - Anulowanie okresu karencji ma pomóc w wykupie mieszkania osobom, które zajmują lokale komunalne po zmarłym rodzicu, dziadku lub rodzeństwie - wyjaśnia wiceprezydent Nowak.

  Chodzi tu o sytuację, gdy ktoś mieszkał w danym lokalu - np. z rodzicem - od wielu lat. Był więc jednym z "najemców", ale tuż przed złożeniem wniosku o wykup mieszkania główny najemca - rodzic, dziadek, siostra lub brat - umarł. W maju w wydziale zajmującym się sprzedażą mieszkań komunalnych leżało ok. 600 wniosków dotyczących takich właśnie spraw. Rezygnacja z rocznej karencji na wykup umożliwiła składającym je osobom skorzystanie z 90-procentowej bonifikaty.

  W 2012 r. mieszkanie komunalne po zmarłym członku rodziny wynajęły 383 osoby, a w 2013 r. (do końca kwietnia) - 115 osób.

  164 osoby w 2012 r. wynajęły lokal socjalny, a w 2013 r. - 42. Ale ich dochód nie przekraczał 90 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym (od marca br. wysokość najniższej emerytury wynosi 831,15 zł ).

  43 mieszkania w 2012 r. wynajęto osobom, które opuszczają - po osiągnięciu pełnoletności - domy dziecka, rodzinne domy dziecka, rodziny zastępcze oraz inne placówki opiekuńczo-wychowawcze. W 2013 r. było 26 takich osób.

  Osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności przyznano 31 mieszkań komunalnych w 2012 r. oraz 15 w tym roku.

  W przypadku 121 osób w 2012 roku wydział budynków i lokali UMŁ lub komisja gospodarki mieszkaniowej i komunalnej Rady Miejskiej uznały, że wymagają one wyjątkowego potraktowania "ze względu na zasady współżycia społecznego" i wynajęto im lokale komunalne. W 2013 r. w taki sposób wynajęto 36 mieszkań. 133 osoby w 2012 r. i 41 osób w 2013 r. wynajęło mieszkanie po zgonie najemcy, ale nie była to najbliższa rodzina zmarłego.

  Magistrat wynajął też 253 mieszkania w 2012 r. i 86 mieszkań w pierwszym kwartale br. osobom, które zostały wykwaterowane z budynków objętych remontami, rozbiórkami oraz z lokali wyłączonych z użytkowania ze względu na ich zły stan techniczny.

  Dziś w długiej, liczącej ok. 6 tys. osób kolejce po mieszkanie z zasobów gminnych czekają m.in. opuszczający domy dziecka, oczekujący na lokal zamienny, ponieważ zamieszkiwany przez nich budynek jest w bardzo złym stanie technicznym i jest wyłączony z użytkowania albo jest w trakcie remontu. W tej liczbie są też oczekujący na lokal socjalny oraz ci, którzy mają orzeczony wyrok eksmisji z dotychczas zajmowanego mieszkania.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taaaa

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Złożyłam wniosek o wykup pod koniec czerwca, teraz mamy kwiecień i cisza taka jest kolejka ???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gmina nie zapewnia "samodzielności" lokali, więc jak wykupić???

  architekt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 22

  Pomysł jak najbardziej trafiony, gorzej z realizacją.
  W centrum Łodzi istnieje cała masa lokali, które zostały przez miasto podzielone z bardzo dużych 300 metrowych mieszkań na mniejsze, ale...rozwiń całość

  Pomysł jak najbardziej trafiony, gorzej z realizacją.
  W centrum Łodzi istnieje cała masa lokali, które zostały przez miasto podzielone z bardzo dużych 300 metrowych mieszkań na mniejsze, ale zamiast zrobić to z głową, jeden lokator dostał na przykład salon po jednej stronie korytarza, a sypialnię po drugiej. W ten sposób powstały wspólne korytarze, które powodują, że lokale NIE SĄ SAMODZIELNE, WIĘC W OGÓLE NIE MOŻNA ICH WYKUPIĆ!
  Mieszkam w takiej kamienicy, gdzie chętnych na wykup jest co najmniej kilku lokatorów, ale własnie przez te korytarze zostali zablokowani. A miasto tego bałaganu nie chce tykać.
  A miasto nie chce tego bałaganu naprawić, bo nie chcą się użerać z zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obiecanki - cacanki

  Zenon J. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 8

  Mami się wykupujących obietnicą, że jak wykupią to będą płacić mniej i kto głupi to wierzy.
  Będą płacić mniej jeżeli Wspólnota nie będzie chciała, tak jak dotąd Gmina. robić żadnych remontów....rozwiń całość

  Mami się wykupujących obietnicą, że jak wykupią to będą płacić mniej i kto głupi to wierzy.
  Będą płacić mniej jeżeli Wspólnota nie będzie chciała, tak jak dotąd Gmina. robić żadnych remontów.
  Sprzedawanie (czytaj - pozbywanie się kłopotu) mieszkań z tak wysoką bonifikatą jest jawnym sabotażem w stosunku do Wspólnot, które chcą coś zmienić.
  Waścicielami stają sie ludzie biedni, którzy zadłużają się na wykup a potem nie stać ich na płacenie proponowanych stawek na remonty.
  Mało tego - w tym roku moja Wspólnota chciała podnieść stawkę remontową z 1 złotego na 2 złote od jednego metra kwadratowego i zgadnijcie Państwo kto nie chciał jej zaakceptować ? GMINA oprotestowała te stawkę godząć się na podwyżkę o 50 groszy albowiem GMINA nie ma pieniędzy. No to za co remontować ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bezpieczenstwo i porzadek dla Łodzi.

  bip (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 31

  Bardzo dobry ruch na początek. Ale bez wsparcia wspólnot programem ulg, likwidacji w tych kamienicach mieszkań socjalnych któryś w znacznej większości hoduje się patologia i grzyby na ścianach., to...rozwiń całość

  Bardzo dobry ruch na początek. Ale bez wsparcia wspólnot programem ulg, likwidacji w tych kamienicach mieszkań socjalnych któryś w znacznej większości hoduje się patologia i grzyby na ścianach., to będzie tylko nieodpowiedzialne zrzucenia odpowiedzialności za lata swoich zaniedbań. Odwagi urzędnicy. Nie chowajcie się za biurami od 8 do 16 a potem nie ewakuujęcie się do łódzkich gmin gdzie jest czysto i bezpiecznie. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Grzyb

  kontra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 20

  na scianach to choduje przewaznie administracja bo czasami wystarczy wykonać nie wielkie czynnosci aby do tego nie dopuścić ale urzednikom się nie chce.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MIESZKANIA RUINY.

  budowlaniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 32

  W 120 letnich kamienicach prawie wszystkie nadają się tylko do rozbiórki.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo