Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabudują Unionteks. Konserwator wojewódzki zatwierdził koncepcję zabudowy terenu dawnej tkalni Scheiblera

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Przełom w dziejach tkalni stojącej przy ul. Kilińskiego, między ul. Milionową i ul. Przędzalnianą, nastąpił 13 czerwca 1987 roku, kiedy odwiedził ją papież Jan Paweł II.
Przełom w dziejach tkalni stojącej przy ul. Kilińskiego, między ul. Milionową i ul. Przędzalnianą, nastąpił 13 czerwca 1987 roku, kiedy odwiedził ją papież Jan Paweł II. Grzegorz Gałasiński
Zrujnowany kompleks pofabryczny - najpierw Scheiblerów, a potem Unionteksu - przekształci się w nowoczesne centrum z mieszkaniami, handlem, usługami, gastronomią. Służby konserwatorskie właśnie zatwierdziły koncepcję zabudowy tego arcyzabytku.

Przełom w dziejach tkalni Unionteksu stojącej przy ul. Kilińskiego, między ul. Milionową i ul. Przędzalnianą, nastąpił 13 czerwca 1987 roku, kiedy odwiedził ją papież Jan Paweł II. Od tej pory tkalnia, którą zaczęto nazywać papieską, stała się jednym z symboli Łodzi. Dlatego przykro dziś patrzeć, jak po pożarze i licznych akcjach złomiarzy stoi pusta i kompletnie zdewastowana. To ma się nareszcie zmienić.

Zabytkowe magazyny na pierwszy ogień

Podczas wielotygodniowych rozmów i ustaleń między konserwatorami a architektami reprezentującymi prywatnego inwestora z Warszawy, udało się opracować koncepcję zabudowy, która została zatwierdzona przez Aleksandrę Stępień, wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi. Dotyczy ona pierwszego etapu rewitalizacji cennej fabryki.

Chodzi o kilka dawnych magazynów stojących od strony ul. Milionowej i przy granicy z sąsiednią posesją, na której powstaje potężne centrum Fuzja. Są to budynki z czerwonej cegły stanowiące jedną trzecią kompleksu pofabrycznego. Zostaną one odnowione i nadbudowane z przeznaczeniem na mieszkania.

Interesująca koncepcja nowej zabudowy

To przełom w sprawie tkalni papieskiej. Koncepcja nowej zabudowy jest interesująca i wielce obiecująca. Jej realizacja stanie się dopełnieniem zagospodarowania wielkiego, historycznego kwartału: od ul. Piotrkowskiej do ul. Kilińskiego – zaznacza Aleksandra Stępień.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki