Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytki w Łodzi. Mapa wszystkich obiektów jest już w internecie

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Mapa wszystkich łódzkich zabytków jest już w internecie. O każdym obiekcie są informacje, które będą rozszerzane

Mapa łódzkich zabytków w internecie jest już gotowa. Praca nad nanoszeniem na mapę poszczególnych obiektów trwała dwa lata. Dzięki temu możemy już dotrzeć do ponad trzech tysięcy obiektów będących w ewidencji lub rejestrze zabytków - poinformowała miejski konserwator zabytków, Kamila Kwiecińska - Trzewikowska, na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w siedzibie Łódzkiego Ośrodka Geodezji, którego pracownicy współpracowali ze służbami konserwatorskimi przy powstaniu tej cennej mapy. Dzięki niej każdy mieszkaniec starej kamienicy będzie mógł sprawdzić, czy jest ona zabytkowa, a jeśli tak czy znajduje się w ewidencji, czy też w rejestrze zabytków.

Zabytki w Łodzi. Zespół willowo-fabryczny Lurkensa w rejestrze zabytków!

Na tym nasza wiedza się nie skończy, bowiem twórcy mapy przygotowali inne podstawowe informacje o zabytkowych budynkach: z którego roku one pochodzą, do kogo pierwotnie należały i jaki architekt je projektował. To tylko wstęp, bowiem - jak zapewniła Kamila Kwiecińska - Trzewikowska - informacje te będą regularnie poszerzane oraz - raz lub dwa razy w roku - uaktualniane. Służby konserwatorskie będą wpisywać informacje z tzw. białej karty, na której mamy opisane dzieje obiektu oraz jego wartości historyczne i architektoniczne, na przykład w jakim stylu powstał. Ponadto mają być załączane zdjęcia poszczególnych zabytków: zarówno współczesne, jak i archiwalne.

- Podczas tworzenia tej mapy chodziło nam o to, aby upowszechnić wiedzę o łódzkich zabytkach - zaznaczyła miejski konserwator zabytków.

Radni podzielili pieniądze na remonty łódzkich zabytków [LISTA]

I wszystko wskazuje na to, że tak się stanie, bowiem wystarczy otworzyć komputer i wejść na adres: www.mapa.lodz.pl, aby uzyskać podstawową wiedzę o łódzkich willach, pałacach, fabrykach, kamienicach i innych obiektach. Oczywiście na wyświetlonej mapie z zarysem obiektów mamy przedstawiony stan współczesny. Jednak na mapy współczesne będzie można nanosić mapy historyczne Łodzi - na przykład sprzed drugiej lub pierwszej wojny światowej, dzięki czemu będzie można porównać i zobaczyć, jak dana posesja zmieniała się na przestrzeni lat.

Z kolei Jan Schnerch, dyrektor Łódzkiego Ośrodka Geodezji, poinformował o najnowszych zdjęciach Łodzi z lotu ptaka.

- Zdjęcia lotnicze najlepiej robić wtedy, gdy drzewa są jeszcze bez liści. Te zaś zostały wykonane na początku maja 2015 roku. Najpierw odbyły się „naloty”, a potem czasochłonne mozaikowanie zdjęć, tak aby na ich stykach nie było połowy człowieka czy samochodu. Praca ta została już ukończona - oznajmił dyrektor. I zaznaczył, że takie zdjęcia robione są regularnie od 2005 roku, dzięki czemu z lotu ptaka znakomicie widać, jak miasto się rozwijało i wzbogacało o inwestycje, jak Manufaktura czy Port Łódź.

Skrót najważniejszych wydarzeń tygodnia 4-10 kwietnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki