Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa synagoga w Łodzi przy ul. Rewolucji 1905 roku popada w ruinę. Do akcji wkroczyła prokuratura

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dawna, zabytkowa  synagoga Reicherów i ich kamienica przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28 w Łodzi.
Dawna, zabytkowa synagoga Reicherów i ich kamienica przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28 w Łodzi. Wiesław Pierzchała
O pilny remont woła zabytkowa synagoga Reicherów przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28 w Łodzi. Jej obraz to odpadające tynki i przeciekający dach. Nie widać, aby prywatni właściciele posesji coś robili dla ratowania cennego obiektu. Dlatego prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie niszczejącego zabytku.

Jedyna synagoga, jaka przetrwała

O synagodze, którą Reicherowie zbudowali na początku XX wieku na podwórku swojej kamienicy, głośno było w marcu 1998 roku, kiedy odwiedził ją prezydent Czech Vaclav Havel. Niestety, potem było już gorzej i dziś ten cenny pod względem historycznym i artystycznym obiekt wymaga gruntownej renowacji.

- To skandal! Synagoga jest w coraz gorszym stanie. Farby się łuszczą i tynki odpadają – m.in. przy drzwiach, przy schodach prowadzących na galerię i na samej galerii. Do tego dach przecieka, tak że bywa, iż w ciągu miesiąca wynoszę pięć wiader deszczówki. Tymczasem jest to jedyna synagoga, spośród 250 synagog i bóżnic, czyli domów modlitwy, jaka ocalała z czasów przedwojennych – zaznacza mecenas Wiktor Celler, przewodniczący Żydowskiej Komisji Śledczej.

Prokuratura przesłuchuje świadków

I przyznaje, że mając klucze do synagogi regularnie ją odwiedza oraz stara się zapobiec postępującej degradacji. Zaangażował nawet eksperta, który zbadał zniszczenia i stwierdził, że ich naprawa pochłonie prawie 90 tys. zł. I skierował sprawę do prokuratury.

- W sprawie tej zostało wszczęte dochodzenie. Przesłuchujemy świadków, zabezpieczamy dokumentację i gromadzimy materiał dowodowy. Czekamy też na informację od służb konserwatorskich o wpisie obiektu do rejestru zabytków – mówi Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Świątyni ma pomóc wpis do rejestru

Służby konserwatorskie dokonały oględzin będącej w ewidencji zabytków synagogi i zaczęły wpisywać ją, razem z kamienicą pod tym samym adresem, do rejestru zabytków. Taki wpis - zaznacza Daria Błaszczyńska, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi – jest jedną z najskuteczniejszych form ochrony zabytków pozwalającą nakazać właścicielom zabezpieczenie obiektu. Na razie nie wiadomo, kiedy ten wpis nastąpi.

Gmina chce ratować, ale nie może

W sprawie ratowania synagogi Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi niewiele może zrobić, gdyż nie jest jej właścicielem. Jak nas poinformował przewodniczący gminy, Józef Weininger, propozycje zabezpieczenia i wyremontowania zabytkowej świątyni spotkały się ze sprzeciwem właścicieli posesji, z którymi nie udało się nawiązać współpracy. Tymczasem gmina ma pieniądze na pokrycie kosztów gruntowanego remontu oszacowane na około 2,5 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki