Zabytkowa synagoga w Łodzi przy ul. Rewolucji 1905 roku popada w ruinę. Do akcji wkroczyła prokuratura

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dawna, zabytkowa  synagoga Reicherów i ich kamienica przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28 w Łodzi.
Dawna, zabytkowa synagoga Reicherów i ich kamienica przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28 w Łodzi. Wiesław Pierzchała
O pilny remont woła zabytkowa synagoga Reicherów przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 28 w Łodzi. Jej obraz to odpadające tynki i przeciekający dach. Nie widać, aby prywatni właściciele posesji coś robili dla ratowania cennego obiektu. Dlatego prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie niszczejącego zabytku.

Jedyna synagoga, jaka przetrwała

O synagodze, którą Reicherowie zbudowali na początku XX wieku na podwórku swojej kamienicy, głośno było w marcu 1998 roku, kiedy odwiedził ją prezydent Czech Vaclav Havel. Niestety, potem było już gorzej i dziś ten cenny pod względem historycznym i artystycznym obiekt wymaga gruntownej renowacji.

- To skandal! Synagoga jest w coraz gorszym stanie. Farby się łuszczą i tynki odpadają – m.in. przy drzwiach, przy schodach prowadzących na galerię i na samej galerii. Do tego dach przecieka, tak że bywa, iż w ciągu miesiąca wynoszę pięć wiader deszczówki. Tymczasem jest to jedyna synagoga, spośród 250 synagog i bóżnic, czyli domów modlitwy, jaka ocalała z czasów przedwojennych – zaznacza mecenas Wiktor Celler, przewodniczący Żydowskiej Komisji Śledczej.

Prokuratura przesłuchuje świadków

I przyznaje, że mając klucze do synagogi regularnie ją odwiedza oraz stara się zapobiec postępującej degradacji. Zaangażował nawet eksperta, który zbadał zniszczenia i stwierdził, że ich naprawa pochłonie prawie 90 tys. zł. I skierował sprawę do prokuratury.

- W sprawie tej zostało wszczęte dochodzenie. Przesłuchujemy świadków, zabezpieczamy dokumentację i gromadzimy materiał dowodowy. Czekamy też na informację od służb konserwatorskich o wpisie obiektu do rejestru zabytków – mówi Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

Świątyni ma pomóc wpis do rejestru

Służby konserwatorskie dokonały oględzin będącej w ewidencji zabytków synagogi i zaczęły wpisywać ją, razem z kamienicą pod tym samym adresem, do rejestru zabytków. Taki wpis - zaznacza Daria Błaszczyńska, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi – jest jedną z najskuteczniejszych form ochrony zabytków pozwalającą nakazać właścicielom zabezpieczenie obiektu. Na razie nie wiadomo, kiedy ten wpis nastąpi.

Gmina chce ratować, ale nie może

W sprawie ratowania synagogi Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi niewiele może zrobić, gdyż nie jest jej właścicielem. Jak nas poinformował przewodniczący gminy, Józef Weininger, propozycje zabezpieczenia i wyremontowania zabytkowej świątyni spotkały się ze sprzeciwem właścicieli posesji, z którymi nie udało się nawiązać współpracy. Tymczasem gmina ma pieniądze na pokrycie kosztów gruntowanego remontu oszacowane na około 2,5 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie