Zabytkowa willa Jakuba Vivego odzyska dawną świetność...

  Zabytkowa willa Jakuba Vivego odzyska dawną świetność [ZDJĘCIA]

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zabytkowa willa Jakuba Vivego odzyska dawną świetność [ZDJĘCIA]
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Dawna willa Jakuba Vivego u zbiegu ul. Zielonej i Gdańskiej to nieduża, ale za to ozdobna i efektowna rezydencja z wysokim poddaszem. Wkrótce czeka ją renowacja.
  Remont zabytkowej willi przy ul. Zielonej 21 odbędzie się w wakacje, tak że nie zakłóci pracy przedszkola, które mieści się w rezydencji

  - Prace pochłoną około 860 tys. zł - wyjaśnia Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi. - Zostaną odnowione: dach, elewacje i fundamenty.

  Na zewnątrz piętrowej rezydencji wzrok przyciągają kunsztowne fryzy, gzymsy i naroża boniowane. Od strony ulicy jest okazały balkon z solidnymi wspornikami wolutowymi i maszkaronami.
  Od podwórka zaś, które dziś jest placem zabaw, a dawniej było ogrodem (jego resztki to stare drzewa), mamy wejście główne w formie ganku zwieńczonego tarasem z tralkową balustradą. Rzadkiej urody są też ścianki szczytowe - od ulicy i od podwórka - z oknami, muszlami i spływami wolutowymi.

  Od strony północnej do budynku przylega parterowa oficyna, która pierwotnie była zapleczem kuchennym. Niestety, w czasach PRL tuż obok niej do willi dobudowano werandę, która szpeci zabytek i na szczęście zostanie rozebrana.

  Niestety, wewnątrz willi niewiele przetrwało z dawnego wystroju i wyposażenia. Jednym z najciekawszych obiektów jest cenne pianino z końca XIX wieku zdobiące hall na parterze. Powstało ono w znanej firmie warszawskiej "Jan Kerntopf i Syn". Okres świetności ma już za sobą, ponieważ jest rozstrojone i bardzo rzadko używane. Obok instrumentu mamy schody ujęte w arkadę, po bokach której na ścianie umieszczono dwa reliefy, czyli płaskorzeźby. Przedstawiają korowód postaci w greckich szatach. Jest to nawiązanie do popularnego w sztuce antycznego motywu apollińskiego.

  Ozdobą klatki schodowej z drewnianą balustradą jest zaś okazały obraz przedstawiający urodziwą dziewczynę pośród pól i łąk trzymającą na rękach dziecko będące zapewne jej młodszą siostrą. Czy to "spadek" po dawnych właścicielach? Nie wiadomo. Zachowała się też dawna boazeria, ale trudno ją poznać, gdyż zamalowano ją w kolorze jasnozielonym. I to tyle jeśli chodzi o ślady dawnej świetności, bowiem w pokojach, czyli dawnych salonach, nie przetrwały sztukaterie i inne dekoracje.

  Z ustaleń prof. Krzysztofa Stefańskiego z UŁ, autora pomnikowej monografii "Łódzkie wille fabrykanckie", wynika, że rezydencję zbudowano w latach 1889-90 dla Jakuba Vivego i jego żony Natalii z domu Rohrer. Gospodarz i jego wspólnik Henryk Feder byli właścicielami pobliskiej przędzalni bawełny. Jakub Vive zmarł w 1906 , a jego żona w 1918 roku. Jednak znacznie wcześniej, bo już w 1899 roku willa została sprzedana Aronowi Bredschneiderowi, właścicielowi fabryki bawełnianej przy ul. Piotrkowskiej 111.

  Potem właściciele co rusz się zmieniali, zaś w 1912 roku zostali nimi Gilel (są też wersje, że Gitel) i Margola Drabkinowie posiadający firmę przy ul. Piotrkowskiej 61. Ich syn Wolf mieszkał w willi w latach 30. Podczas II wojny światowej najpewniej zajęli ją Niemcy, zaś po jej zakończeniu urządzono tu przedszkole.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obraz " Dzieci uciekające przed burzą"

  Iwona Zdanowicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Powyższy obraz towarzyszy mi od dzieciństwa. Zawsze intrygowało mnie kto jest jego autorem. Przeczytałam, że w zabytkowej łódzkiej willi znajduje się jego reprodukcja. Zaintrygowało mnie to tym...rozwiń całość

  Powyższy obraz towarzyszy mi od dzieciństwa. Zawsze intrygowało mnie kto jest jego autorem. Przeczytałam, że w zabytkowej łódzkiej willi znajduje się jego reprodukcja. Zaintrygowało mnie to tym bardziej, że wydaje mi się, że... oryginał znajduje się u mnie...
  Proszę mi podpowiedzieć, jak mogłabym to sprawdzić. Wiem, że możliwa jest wycena, ale wówczas płaci się procent od wartości, a ja nie zamierzam go sprzedawać- jest moją rodzinna pamiątka.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  renowacja skorup

  indy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16

  szkoda na te skorupy nakładów i uwagi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ups

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

  To zdjęcie (artykuł) dobrze oddaje wygląd naszego zaniedbanego miasta . Kamienica do remontu a obok pusty plac dla samochodów , w oddali sypiące się i pomazane kamienice , odrapany słup ogrodzenia...rozwiń całość

  To zdjęcie (artykuł) dobrze oddaje wygląd naszego zaniedbanego miasta . Kamienica do remontu a obok pusty plac dla samochodów , w oddali sypiące się i pomazane kamienice , odrapany słup ogrodzenia a to ścisłe centrum przecież...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  obraz

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  w zakładach wyrobów obiciowych Vera kiedyś produkowano reprodukcje tego obrazu ,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I gra gitara!

  Adam (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  j.w. :)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo