Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy budynek szkoły zmieni się w nowoczesny biurowiec

br
Centrum Łodzi pełne jest wspaniałych zabytków świadczących o przemysłowej wielkości miasta, którym stopniowo przywraca się dawny blask, łącząc go z nową funkcjonalnością. Odnawianie kolejnych budynków pofabrycznych sprawia, że odżywa najbliższa okolica, zmieniając swój charakter– z zapomnianych miejskich enklaw w tętniące życiem, eleganckie przestrzenie publiczne. Można tak powiedzieć o wielu budynkach Księżego Młyna i o pobliskich terenach Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Wkrótce na biznesowej i architektonicznej mapie śródmieścia Łodzi pojawi się kolejny prestiżowy adres. Będzie to nowoczesny biurowiec przy ul. Targowej 77, w który po gruntownej rewitalizacji przeistoczy się w budynek dawnej szkoły, wzniesionej na początku XX wieku na potrzeby pracowników wielkiego imperium włókienniczego Grohmana i Scheiblera.

Zależy nam, aby przywrócić dawny blask temu wyjątkowemu, historycznemu budynkowi, który po rewitalizacji dołączy do pozostałych odnowionych już nieruchomości Księżego Młyna, ożywiając tę część miasta i podnosząc jej prestiż – mówi Jerzy Pietrucha, prezes spółki Royal Mill Investment Group, która będzie inwestorem inwestycji.

Krótko o historii i architekturze niezwykłego budynku

Zaniedbany obecnie budynek dawnej szkoły w zespole fabryki Ludwika Grohmana wzniesiony został w 1914 roku według projektu architekta Piotra Brukalskiego, autora m.in. domu handlowego Schmechela i Rosnera (późniejszej Esplanady). Stanowi on interesujący przykład architektury o cechach modernistycznych, z silnie zaakcentowanymi pionowymi podziałami elewacji (ryzality, pilastry, wysokie, wielokwaterowe okna). Zwieńczenie ryzalitu elewacji frontowej nawiązuje do architektury obronnej charakterystycznej dla łódzkiego budownictwa przemysłowego wznoszonego od lat 70. XIX wieku, stanowiąc stylistyczne odniesienie do pozostałych obiektów kompleksu fabrycznego Grohmana i Scheiblera.

W 1921 roku nieruchomość została kupiona przez Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych Karola Scheiblera (nazwa Towarzystwa została następnie zmieniona na Zjednoczone Zakłady Przemysłowe K. Scheiblera i L. Grohmana). Po drugiej wojnie światowej budynek pełnił rolę szkoły podstawowej, zaś następnie zlokalizowano w nim szkołę specjalną (SPS nr 165). W 1972 roku znalazła tutaj swoją siedzibę Wojewódzka Pracownia Dydaktyczno-Techniczna przy Kuratorium Oświaty i Wychowania, przekształcona następnie (w latach 80. ubiegłego wieku) w Wojewódzki Ośrodek Politechniczny.

W 1996 roku Ośrodek został włączony do Wojewódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Na podstawie decyzji Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 28 lipca 2008 r., budynek dawnej szkoły został wpisany do rejestru zabytków. W 2016 roku Spółka Royal Mill Investment Group sp. z o.o. Properties Sp. k. nabyła nieruchomość przy ul. Targowej 77 w Łodzi, z myślą o rewitalizacji i przebudowie dawnej szkoły w nowoczesny biurowiec klasy A.

Inwestycja z szacunkiem dla zabytku

Budynek dawnej szkoły znajduje się w południowo-zachodnim narożniku działki o powierzchni 4 tys. mkw., zlokalizowanej w środku kwartału ograniczonego ulicami Kilińskiego, Fabryczną, Targową i Tylną. Jest usytuowany na zapleczu zespołu mieszkalnego, wzniesionego sto lat temu dla pracowników fabryki Ludwika Grohmana, oddzielony od Targowej rzędem familoków. Z tego powodu wjazd będzie od strony ul. Kilińskiego. Sam zaś budynek sąsiaduje z pozostałością starego parku, który po renowacji drzewostanu utworzy przyjazną enklawę zieleni w środku zaniedbanego dotąd kwartału.

Planowana inwestycja przewiduje przebudowę całego budynku – z nadbudową drugiej kondygnacji nad częścią budynku stanowiącą dawną salę gimnastyczną oraz dobudową dwukondygnacyjnej części budynku od strony wschodniej. Dobudowana od strony wschodniej nowa część budynku będzie jednopiętrowa z częściowym podpiwniczeniem, z szybem dźwigu umożliwiającym dostęp do parteru i pierwszego piętra bezpośrednio z poziomu terenu. W efekcie powierzchnia przyszłego biurowca zwiększy się o 400 mkw., z 800 do 1.200 mkw.

- Dobudowana część wschodnia utworzy otwartą, przeszkloną przestrzeń o wysokości dwóch kondygnacji, gdzie będzie szyb windy i obszerny hall wejściowy, który może też pełnić funkcję sali wystawienniczej – informuje architekt Roman Staszewski, autor projektu przebudowy. - Powiększony w ten sposób budynek zakończy się boczną elewacją, która będzie powtórzeniem obecnej bocznej elewacji, ze wszystkimi charakterystycznymi detalami.

Jak podkreśla Roman Staszewski, w całym budynku odtworzone zostaną przedwojenne detale, zaś dobudowane elementy budynku (w części wschodniej i nad salą gimnastyczną) wzbogacone zostaną o elewację frontową w kolorze naturalnej rdzy.
Przewiduje się, że pierwszy etap rewitalizacji dawnej szkoły pochłonie 6 mln zł. Obejmie on m.in. wymianę stropów z drewnianych i stalowo-ceramicznych na żelbetowe, wymianę uszkodzonych elementów drewnianej więźby dachowej, przebudowę ścian i sposobu podparcia schodów przy wejściu do budynku, zamurowanie istniejących i wykonanie nowych otworów drzwiowych, naprawę uszkodzonych fragmentów istniejących murów.

Początek prac planowany jest na IV kwartał tego roku, zaś całkowite zakończenie inwestycji ma nastąpić w II połowie 2018 roku. Wszystko świadczy o tym, że terminy zostaną dotrzymane – wskazuje na to doskonała współpraca z miejskim i wojewódzkim konserwatorem zabytków oraz z Łódzkim Urzędem Marszałkowskim, w którego gestii była poprzednio ta nieruchomość.

Dogodne położenie

Ogromnym atutem budynku przeznaczonego do rewitalizacji jest lokalizacja: odległość od Galerii Łódzkiej i Centrum Przesiadkowego to zaledwie 1 km, od nowoczesnego Dworca Fabrycznego – niecałe 3 km. Położenie inwestycji zapewnia doskonały dojazd do Centrum, dzięki trasie W-Z (jako głównej arterii miasta), jak również na lotnisko im. Władysława Reymonta. W pobliżu, w zrewitalizowanych obiektach dawnego imperium Scheiblera, ma swoją siedzibę Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Textorial Park i Armada.

Po sąsiedzku są także prestiżowe łódzkie uczelnie: znana na całym świecie Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, a także Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania. Dosłownie o kilkadziesiąt kroków, po drugiej stronie ulicy Targowej, znajduje się obiekt, który zajmuje poczesne miejsce we wszystkich przewodnikach po Łodzi – słynne Beczki Grohmana. Słowem: trudno o lepszą lokalizację dla firmy, która dba o swój prestiż i dogodne położenie biura.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki