Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaczął się nabór ławników. W okręgu łódzkim potrzeba ich 806

Wiesław Pierzchała
Grzegorz Gałasiński
Kandydaci na ławników mogą składać swoje oferty do końca czerwca. Potem zostaną zatwierdzeni przez samorządy. Zaczną działać od stycznia.

O naborze na ławników na czteroletnią kadencję w latach 2016-2019 poinformowano na konferencji prasowej w Sądzie Okręgowym w Łodzi.

- Rola ławników w ferowaniu wyroków jest bardzo istotna - zaznacza Krzysztof Kacprzak, prezes Sądu Okręgowego w Łodzi.

Poproszony o szczegóły podkreśla, że głos ławnika, czyli sędziego społecznego, jest tak samo ważny, jak głos sędziego zawodowego. Np. jeśli w składzie orzekającym jest sędzia i dwaj ławnicy, to mogą oni przegłosować sędziego. I takie przypadki się zdarzają, choć są nieliczne.

Ponadto ławnicy mogą zgłaszać - i to czynią - zdanie odrębne wobec werdyktu sędziego.

Kandydatów na ławników zgłaszają samorządom, czyli radom miast i gmin, prezesi sądów, stowarzyszenia oraz organizacje społeczne, ale już nie partie polityczne.

Ponadto może to uczynić grupa co najmniej 50 obywateli mających prawo wyborcze. Jeśli chodzi o Łódź, to kandydaci będą zatwierdzani przez lokalny samorząd.

- Plan jest taki, że ławników wybierzemy po wakacjach - w październiku, aby obowiązki mogli pełnić od początku stycznia 2016 roku. Ja będę głosował na osoby wskazane przez sąd, gdyż to dla mnie znak, że ci kandydaci sprawdzili się - przyznał Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Zbieżność nazwisk prezesa i przewodniczącego jest zupełnie przypadkowa.

Obecnie w Sądzie Okręgowym w Łodzi oraz w podległych mu 10 sądach rejonowych orzeka 623 ławników. Zasiadają oni w składach orzekających w sprawach karnych, rodzinnych i w sądach pracy.

Za udział w rozprawach ławnicy otrzymują 71 zł (brutto) za dzień. Jest to tzw. rekompensata, której wysokość jest ustalana każdego roku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że na takie pieniądze mogą liczyć tylko ławnicy, którzy nie mają zatrudnienia, a także ci, którzy wprawdzie pracują, ale od pracodawcy nie otrzymują wynagrodzenia za dzień pracy w sądzie.

KTO MOŻE BYĆ ŁAWNIKIEM?

Kandydaci na ławników muszą mieć polskie obywatelstwo oraz cieszyć się nieposzlakowaną opinią i charakterem. Ponadto muszą mieć co najmniej średnie wykształcenie oraz odpowiedni wiek: od 30 do 70 lat.

W nadchodzącej kadencji w sądach okręgu łódzkiego będzie potrzebnych 806 ławników. Np. Rada Miejska w Łodzi musi wybrać prawie 400 ławników. Spośród nich w Sądzie Okręgowym będzie orzekać 194, w Sądzie Rejonowym dla Śródmieścia (największym takim sądzie w Polsce) - 173, zaś w Sądzie Rejonowym dla Widzewa - 30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki