Zaczęła się kolęda. Jak wygląda w kolejnym roku pandemii?

Anna Gronczewska
Zaczął się czas kolędy. Jednak w wielu parafiach archidiecezji ma inną formą. Wszystko z powodu pandemii. Odbywają się msze św. kolędowe, a księża odwiedzają tych wiernych, którzy ich zaproszą.
Zaczął się czas kolędy. Jednak w wielu parafiach archidiecezji ma inną formą. Wszystko z powodu pandemii. Odbywają się msze św. kolędowe, a księża odwiedzają tych wiernych, którzy ich zaproszą. Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Zaczął się czas kolędy. Jednak w wielu parafiach archidiecezji ma inną formą. Wszystko z powodu pandemii. Odbywają się msze św. kolędowe, a księża odwiedzają tych wiernych, którzy ich zaproszą.

W kościele Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu już drugi tydzień stoją specjalne skrzynki do których karteczki z adresem i numerem telefonu wrzucają ci, którzy chcą, by ksiądz przyszedł do nich z tradycyjną kolęda. Taką chęć wyraziło około 300 rodzin. Dla pozostałych, codziennie o godzinie 17.30 odprawiane są msze św. kolędowe. Spotykają się na zaproszeni mieszkańcy poszczególnych ulic.

- Jestem bardzo mile zaskoczony, bo przychodzi na te msze św. wielu wiernych – mówi ks. Andrzej Blewiński, proboszcz parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu. - Na tych mszach modlimy się o błogosławieństwo dla mieszkańców tych ulic, o dobry, szczęśliwy rok. Każdy może wziąć obrazek Matki Bożej Nieustającej pomocy. Można też pobrać święconą wodę i pokropić mieszkanie w rodzinnym gronie.

Podobnie wygląda kolęda w innych parafiach archidiecezji łódzkiej. Na przykład w parafii Przemienienia Pańskiego w Łodzi. Tam też ksiądz odwiedzi parafian na wyraźne ich zaproszenie. Odprawiane są też msze święte kolędowe. Po ich zakończeniu proboszcz tamtejszej parafii proponuje pamiątkowe zdjęcie. Tak samo wygląda kolęda w parafii katedralnej w Łodzi.

- Zapraszamy parafian do katedry w poszczególne dni według podanych dat na msze święte o godz. 18.00 w intencji o błogosławieństwo dla rodzin i mieszkań – czytamy na stronie bazyliki katedralnej. - Uczestnicząc w mszy świętej mamy też możliwość uzyskania odpustu dla siebie lub zmarłych z racji na trwający Jubileusz 100. Rocznicy powstania Diecezji Łódzkiej

Natomiast w parafii Najświętszej Eucharystii na łódzkiej Retkini ma w zasadzie miejsce normalna kolęda.

- Kolęda jest dobrowolna – czytamy w ogłoszeniach parafialnych. - Kto ma życzenie, chętnie nawiedzimy rodziny na modlitwę, rozmowę i błogosławieństwo domu. Dzień wcześniej ministranci będą was kochani pytać, kto ma życzenie przyjąć księdza po kolędzie. Przyjęcie księdza po kolędzie jest wyznaniem wiary, przyznaniem się do Chrystusa i Jego Kościoła.

W sposób tradycyjny odbywa się też kolęda w parafii św. Katarzyny w Zgierzu.
Łódzką kuria dała parafiom dużą swobodę w sprawie kolędy. Zgodnie z jej zaleceniami i proboszcz z radą parafialną ma zadecydować czy kolęda dojdzie do skutku. Jeżeli będzie to zobowiązuje się też księży do zachowanie wszystkich przepisów sanitarnych. Księżom zaleca się w miarę możliwości przyjęcie szczepionki na COVID-19, w przeciwnym zaś wypadku - przy pojawieniu się ewentualnych objawów jakiejkolwiek choroby - odpowiedzialność za bliźniego i miłość chrześcijańska nakazują im wykonanie testu na COVID-19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Morawiecki prezydentem? Polacy mówią: tak!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mariusz
Co tam jakaś kolęda. Ważne żeby kasa się zgadzała.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie