ZOBACZ
  ZDJĘCIA

  Wielkie krety wywiercą tunel pod Łodzią

  Rozwiń
  Zadłużenie Polaków. Najczęściej bierzemy kredyt na nowy...

  Zadłużenie Polaków. Najczęściej bierzemy kredyt na nowy sprzęt do domu

  Materiał informacyjny

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Przyjrzeliśmy się raportowi „Dlaczego Polacy się zadłużają”, który został opracowany na podstawie badania IMAS International w listopadzie 2018 roku na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. Oprócz tego sprawdziliśmy, jak stoi Polska z długami na tle Europy, jakie jest średnie zadłużenie Polaków i kim jest polski rekordzista długów.
  Co wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów BIG S.A? Jakie jest średnie zadłużenie Polaków i czemu się zadłużamy?

  Badanie zostało zrealizowane w dwóch grupach na reprezentatywnej próbie Polaków: osób w wieku produkcyjnym i emerytów. Raport dąży do odpowiedzi na pytania kto i dlaczego się zadłuża, jaki jest poziom zadłużenia Polaków, jakie są przyczyny problemów ze spłatą i jakie są postawy wobec kredytów i pożyczek.

  Kto i dlaczego się zadłuża?  Aż trzy czwarte z nas w wieku produkcyjnym zaciągnęło kiedyś kredyt lub pożyczkę, a ponad jedna trzecia często korzysta z usług pożyczkodawców. Najczęstszą przyczyną zadłużania się jest zbyt duży koszt danego produktu, czyli są to potrzeby konsumpcyjne (44 proc.). Kolejne przyczyny to chwilowe problemy finansowe (29 proc.) i nieprzewidziane wydatki (27 proc.). W 13 proc. przypadków pożyczki, chwilówki czy kredyty są bardziej opłacalne niż zakupy za gotówkę. Część badanych wprost przyznaje, że brakuje im pieniędzy na podstawowe potrzeby (10 proc.) albo że przyczyną ich długów jest wydawanie więcej niż się zarabia (5 proc.).  Najczęściej pożyczki zaciąga się na zakup sprzętu AGD/RTV (43 proc.), remont (31 proc.) i samochód/motor (28 proc.). Niestety, dosyć często zdarzają się pożyczki na spłatę długu (11 proc.) i opłaty za mieszkanie (10 proc.). Wśród osób, które miały problemy ze spłatą pożyczki, 23 proc. z nich zaciągnęło kolejną na ten cel. Prawie co czwarty Polak bierze pożyczkę bez rozeznania, czy będzie ją w stanie spłacić. Inaczej myślą emeryci - 93 proc. z nich zawsze sprawdza czy będą mogli spłacić zobowiązanie. Może przyczyną są skromne możliwości dochodowe tej grupy społecznej?

  Poziom zadłużenia Polaków  Statystyczny Polak w wieku produkcyjnym ma na głowie 1,6 zobowiązania, a wśród osób posiadających obecnie zobowiązanie to aż 3 długi na osobę. 44 proc. badanych nie posiada obecnie żadnych długów. Najczęściej zadłużamy się w bankach (75 proc.), następnie w sklepach (20 proc.), a dopiero kolejne miejsca okupują firmy pożyczkowe (13 proc.) i rodzina (11 proc.). W bankach częściej niż średnio zaciągają pożyczkę osoby starsze (86 proc. z nich).

  Wbrew powszechnej opinii, kredyty hipoteczne wcale nie są najczęstszym zobowiązaniem w bankach. Zaledwie 20 proc. respondentów posiada taki rodzaj zadłużenia. Znacznie częściej w bankach zaciągamy pożyczkę (58 proc.) lub mamy zadłużenie na karcie kredytowej (32 proc.). Eksperci z KRD zalecają, by w każdej sytuacji mieć jakąś poduszkę finansową, tak, aby utrata pracy czy nagły wydatek nie wiązały się z koniecznością zaciągnięcia pożyczki.

  Statystycznie każdy z nas na spłatę wszystkich zobowiązań musiałby przeznaczyć 2 letnie dochody. Najczęściej wobec banku mamy zobowiązania płatne w ciągu 3 miesięcy (22 proc.) i powyżej 24 miesięcy (17 proc.).

  Problemy ze spłatą zobowiązań. Długi Polaków  Wśród osób w wieku 18-64 lat 30 proc. osób miało kiedyś problemy ze spłatą długu. Emerytów taka sytuacja spotyka znacznie rzadziej. Tylko 17 proc. z nich miało taki problem. Osoby starsze nie mają dużej zdolności kredytowej, 42 proc. z nich brakuje pieniędzy na bieżące wydatki.

  Problemy ze spłatą długów wynikają najczęściej z niespodziewanych wydatków, takich jak awarie sprzętu domowego lub samochodu (32 proc.), czy utrata pracy (24 proc.). Dużo długów wynika z naszej niefrasobliwości. Badani myśleli, że jakoś to będzie (17 proc.), nie mieli świadomości ile wynoszą faktyczne koszty pożyczki (7 proc.), albo za dużo wydawali (9 proc.). Często świadomie i celowo popadamy w długi (razem 17 proc.). Należy też uważać na pożyczanie innym, bo może nam nie starczyć na spłatę własnych zobowiązań. 12 proc z nas doświadczyło takiej sytuacji.

  Z drugiej strony, aż 22 proc. wierzycieli nigdy nie upomniało się o spłatę długu. To błąd, bo jedna czwarta badanych oddaje dług od razu po pierwszym upomnieniu. W sytuacji problemów ze spłatą najczęściej odsuwamy ją na późniejszy termin (36 proc.), drugim najpowszechniejszym wyjściem jest ograniczenie wydatków (31 proc.), trzecim pożyczka u rodziny lub znajomych (25 proc.), a czwartym jest znalezienie dodatkowej pracy (20 proc.).

  Część osób zawsze unika pożyczek i kredytów. 44 proc. Polaków nie posiada żadnych zobowiązań. Najczęściej nie chcą oni mieć żadnego zadłużenia (71 proc.), ale część ma po prostu wystarczająco dużo pieniędzy (28 proc), albo nie posiada zdolności kredytowej (14 proc.).

  Zadłużenie Polaków na tle krajów UE  Nie jest łatwo porównywać poziom zadłużenia Polaków do rozwiniętych gospodarek UE, z zasady im bardziej rozwinięty rynek, tym wyższe zadłużenie, zarówno prywatne jak i publiczne. Stosunek długów prywatnych do PKB wynosi w Polsce około 120 proc. i utrzymuje się na takim poziomie już od kilku lat. Jest to jeden z niższych wskaźników wśród krajów UE i stowarzyszonych. Z niższym zadłużeniem spotkamy się w m.in Rumunii czy na Litwie.

  W Irlandii ten wskaźnik wynosi obecnie 380 proc., a w Niemczech, gdzie jest na prawie historycznie niskim poziomie to obecnie 147 proc. Pomimo dynamicznego wzrostu na rynku kredytowym wciąż pozostajemy w tyle za poziomem prywatnego zadłużenia w krajach zachodu. Zadłużenie Polaków w 2019 roku będzie zapewne dalej rosnąć w tempie powyżej 5 proc. rocznie - a zatem szybciej, niż rosnąć będzie dochód narodowy.

  Średnie zadłużenie Polaków. Ile długu uzbierał rekordzista?  Średnio Polacy są zadłużeni na 5,5 tys złotych (uwzględniając osoby z długami jak i bez), a łączna wartość zadłużenia w Polsce wyniosła prawie 74 mld złotych. Przez rok liczba dłużników zwiększyła się o 93,8 tys, a kwota zaległości o 6,8 mld złotych. Średnia wartość pojedynczego zobowiązania to aż 26 632 zł. Częściej długów nie spłacają mężczyźni, stanowią oni 62 proc. wśród niesolidnych dłużników.

  W kategorii ‘najwyższe zadłużenie Polaka’ zwyciężył mężczyzna w wieku 62 lat, który jest mieszkańcem województwa lubelskiego i ma prawie 70 mln złotych długu. Najmłodszym spośród TOP 10 dłużników w Polsce jest mieszkaniec województwa mazowieckiego, który ma zaledwie 39 lat, a na koncie ma już 28 mln złotych na minusie.

  Źródła:raport KRD, Infodług BIK, grupa Kruk, Eurostat, tradingeconomics.com

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo