Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zainwestowałeś w dobre nasiona? Pamiętaj o złożeniu wniosku o dopłaty do materiału siewnego

(koci)
Wnioski do kwalifikowanego materiału siewnego można składać jeszcze przez niespełna miesiąc
Wnioski do kwalifikowanego materiału siewnego można składać jeszcze przez niespełna miesiąc
Do 25 czerwca rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Teraz (po likwidacji Agencji Rynku Rolnego) wnioski należy składać w biurach powiatowych ARiMR.

Dopłat udziela się do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany gatunków roślin uprawnych, takich jak:

  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto;
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • ziem

niaki.

Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon.

Stawki dopłat do hektara są określane do 30 września danego roku. Wysokość stawek jest wyliczana z uwzględnieniem powierzchni upraw zadeklarowanych we wnioskach złożonych do biur powiatowych ARiMR oraz puli środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku budżetowym. W woj. podlaskim na razie rolnicy złożyli 380 wniosków o dopłaty do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany (dane na 22 maja).

W minionym roku stawki dopłat wynosiły:

  • 92,45 zł - w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych;
  • 147,90 zł - w przypadku roślin strączkowych;
  • 462,25 zł - w przypadku ziemniaków

.

Dlaczego warto stawiać na wysokiej jakości materiał siewny – kategorii elitarny lub kwalifikowany? W opinii specjalistów zastosowanie takich nasion może przyczynić się do wzrost u plonów nawet o 10 proc. Spowodowane jest to kilkoma czynnikami. Przede wszystkim rolnik ma precyzyjną informację odnośnie kiełkowania (np. że na 100 ziaren wykiełkuje 94). Wie ile kilogramów wysiać na hektar, gdyż na etykiecie zawsze określona jest masa tysiąca ziaren. Dzięki temu rośliny uzyskują optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. To przekłada się na wyższe plony. Ważne jest również to, że materiał kwalifikowany jest zawsze zaprawiany. Pokrycie ziaren zaprawą jest bardzo dobre. Jeśli rolnik zechce zrobić to sam, na pewno nie będzie to tak skuteczne.
Jednak, pomimo ewidentnych korzyści, na zakup kwalifikowanego materiału siewnego decyduje się niewielki odsetek rolników. Powodem jest wysoka cena. Może być nawet trzykrotnie wyższa niż normalnego ziarna.

Wiktor Szmulewicz o kwalifikowanym materiale siewnym - dlaczego to się opłaca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zainwestowałeś w dobre nasiona? Pamiętaj o złożeniu wniosku o dopłaty do materiału siewnego - Gazeta Współczesna

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki