Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zajrzyj do środka dawnego więzienia w Łęczycy. Nigdy nikomu nie udało się stąd uciec ZDJĘCIA

Joanna Kaźmierczak
Joanna Kaźmierczak
Nigdy nikomu nie udało się stąd uciec...
Nigdy nikomu nie udało się stąd uciec... Joanna Kaźmierczak
Dawne więzienie w Łęczycy od środka! Dawny zakład karny w Łęczycy kiedyś był więzieniem o najostrzejszym rygorze w Polsce. Nigdy nikomu nie udało się stąd uciec... Potem jego wnętrza grozy zainspirowały filmowców. Zobacz jak ono wygląda!

Historia łęczyckiego więzienia

Budynek dawnego zakładu karnego znajduje się przy ulicy Pocztowej, blisko centrum miasta, tuż obok drogi krajowej nr 91. Wraz z działką zajmuje ponad 8 tys. mkw.

W średniowieczu mieścił się tu klasztor Dominikanów, który na przestrzeni lat był wielokrotnie niszczony i przebudowywany. Budowla spłonęła w XVII wieku, a nowa, wzniesiona od strony północnej, wykorzystywała jako ścianę wschodnią miejskie fortyfikacje. Klasztor i kościół otoczono murami obronnymi, do których dobudowano obecną bryłę budynku. W 1799 roku obiekt został zamieniony przez władze pruskie w zakład karny i w tej formie funkcjonował przez ponad dwieście lat.

Zakład karny w Łęczycy był znany w całym kraju, uchodził za jedno z najcięższych więzień ze względu na panujące w nim warunki. Nikt nigdy z niego nie uciekł. Najwięcej skazanych przebywało tu w okresie międzywojennym - ponad 1 200 osób, znajdujące się w nim cele często musiały pomieścić nawet 50 osób.

W dawnych dominikańskich murach przetrzymywani byli np. internowani w stanie wojennym działacze Solidarności, m.in. Władysław Frasyniuk. Pod koniec XIX wieku wyrok za długi karciane odsiadywał tu także mąż Marii Konopnickiej. W 1961 roku kompleks został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Więzienie zostało zamknięte w 2006 roku. Od tego czasu można tu zobaczyć puste i obdrapane mury, a jedynym umeblowanym pomieszczeniem jest mała cela.

Więzienie natchnieniem dla artystów

Budynku od kilku lat nie można zwiedzać. Jedyną możliwością jest wydane pozwolenie od starosty łęczyckiego. Mimo to budynkiem po dawnym więzieniu wciąż interesują się ekipy telewizyjne i filmowe.

Nakręcono tu sceny do wielu znanych filmów m.in. "Vabank" Juliusza Machulskiego, "Cela" Kamili Szymańskiej i Mikołaja Małeckiego czy "Papusza" Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze. Na terenie dawnego ZK nagrano także sceny do serialu "Ludzie i bogowie" czy "Wojenne Dziewczyny". Nakręcono tutaj także wiele teledysków m.in. Chady, Kubixa, czy Mezo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki