Zakaz palenia e-papierosów w miejscach publicznych. Zmiany będą wprowadzone w 2016 roku

Redakcja
E-papierosy zawierają nikotynę i groźne substancje pomocnicze. Ich szkodliwość potwierdzili amerykańscy naukowcy
E-papierosy zawierają nikotynę i groźne substancje pomocnicze. Ich szkodliwość potwierdzili amerykańscy naukowcy Grzegorz Dembiński
Wkrótce palacze nie będą mogli wciągać dymu z e-papierosa w miejscu publicznym. Resort zdrowia przygotowuje zakaz. Zmiany w nowym roku

Jeden z niewielu niepalących ministrów zdrowia i zagorzały przeciwnik dymu tytoniowego wypowiada wojnę elektronicznym papierosom. Konstanty Radziwiłł, nowy szef resortu, przygotowuje przepisy wprowadzające zakaz palenia w miejscach publicznych tak zwanych e-papierosów. Nowe przepisy mają również zakazać sprzedaży elektronicznych papierosów nieletnim i przez internet. Palacze są niezadowoleni.

- Palę go sporadycznie, a jedyne, co łączy e-papierosa z tradycyjnym papierosem, to nikotyna, więc nie truję się tak jak przedtem. Nie rozumiem też, jaki jest problem z puszczaniem e-dymka w miejscu publicznym? Zawiera olejki zapachowe, więc nikomu nic nie śmierdzi, poza tym w tramwajach są gorsze zapachy, dlaczego tym nikt się nie zajmie? - pyta pani Edyta z Łodzi, która ponad rok temu przerzuciła się na elektronicznego papierosa.

Czy elektroniczne papierosy są mniej szkodliwe?

- Zawierają nikotynę i substancje pomocnicze, ale szkodliwość wydaje się mniejsza ze względu na brak substancji smolistych - przyznaje dr Dariusz Nejc, chirurg onkolog ze szpitala im. Kopernika w Łodzi. - Ich popularność wzrosła niedawno, dlatego nie ma jeszcze dokładnych badań wykazujących ich długofalowy wpływ na organizm palacza.

Pasażerowie pociągów skarżą się na palaczy e-papierosów

Szkodliwość e-papierosów została potwierdzona przez amerykańskich naukowców z FDA (Food and Drug Administration), a e-dymki, choć nie mają substancji smolistych, nie mogą służyć jako zamienniki przy rzucaniu palenia.

Konsultant krajowy z dziedziny chorób płuc, prof. Halina Batura-Gabryel, przyznaje, że dym papierosowy w każdym przypadku powoduje rozwój wielu groźnych chorób, nie tylko nowotworów płuc, krtani, oskrzeli i narządów płciowych. Wywołuje też choroby o podłożu kardiologicznym, jak udar mózgu i chorobę wieńcową. To właśnie udary mózgu i rak należą do najczęściej leczonych chorób w woj. łódzkim. Najwięcej mieszkańców też z ich powodu umiera. Plagą w ubiegłym roku był nowotwór płuca i oskrzeli. W regionie leczono na nie po 8 tys. pacjentów. A NFZ wydał na to niemal 6,5 mln zł.

E-papierosy nie dla młodzieży. Rzecznik praw dziecka chce zakazać sprzedaży nieletnim

Zakaz palenia w miejscach publicznych to głównie walka z tzw. biernym paleniem, które jest równie szkodliwe, co wdychanie dymu przez samego palacza. Biernymi palaczami są osoby, które na co dzień nie palą, ale mają bezpośredni kontakt z trującym dymem tytoniowym. W Polsce z tego powodu umiera rocznie ok. 2 tys. osób.

Lekarze przyznają, że jeżeli teraz palenie e-papierosów nie zostanie zabronione, za rok lub dwa będą one dostępne wszędzie i używane nałogowo, przez co problem palenia się pogłębi. Resort chce przygotować zmiany maksymalnie do 20 maja 2016 r. Ma to związek z wprowadzeniem unijnej dyrektywy tytoniowej. Unia zakłada, że dzięki restrykcyjnym przepisom liczba palących spadnie o 2 proc.

Fakty

Od 2010 r. nie wolno palić papierosów w miejscach publicznych.

Zakaz obowiązuje m.in. w placówkach oświatowych, pomocy społecznej oraz placówkach zdrowia, w pomieszczeniach zakładów pracy, placówkach kultury, lokalach gastronomicznych, w środkach transportu publicznego, na przystankach i innych miejscach oraz pomieszczeniach użytku publicznego. Przepisy poskutkowały. W 2011 r. wyraźny spadek narażenia na dym tytoniowy z 39 proc. (2009 r.) do14 proc. był w lokalach gastronomicznych (badania na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego).

Palenie papierosów w liczbach:

- co 6 sekund na świecie umiera jedna osoba w wyniku chorób wywołanych paleniem

- ok. 60 tys. osób umiera każdego roku z powodu palenia tytoniu. To o kilkanaście razy więcej niż w wypadkach samochodowych

- ok. 9 mln osób w Polsce nałogowo pali papierosy

- 40 silnie rakotwórczych substancji chemicznych wprowadzanych jest do płuc z dymem.

aga

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
twój rozsądek
To że palisz to już świadczy jak słabo jest z myśleniem. W dodatku jesteś egoistyczny , narcystyczny , z zerową empatią i kreatywnością bo nie umiesz czerpać radości z niczego innego tylko z narkotyku który cię zabije
K
Krzysztof
Jarek jest po prostu nie normalny.Tak jak on w pół roku zdewastował nasze państwo nie zrobił jeszcze nikt w ponad 1000 letniej historii.Za deszczówkę płacić dziady!!! Nauczyliście się jarać ,wasza wina,nie było informacji bo nie dziady!!!! To e-papierosy są mniej szkodliwe od papierosów??? Nie deb ilu,ty jesteś najmądrzejszy na świecie.Dobrze że ruscy klona zestrzelili bo 2 takich Polska by nie uniosła. Państwo w Państwie a tak,bo kolesi kryminalistów na stołki wsadzę a wam dziady nic do tego.Podskoczcie to mój sędzia za pośrednictwem mojego prokuratora was skaże na dożywocie bo kary śmierci jeszcze nie zdążyłem przywrócić ale spokojnie wszystko w swoim czasie.Polska masakra kaczym gów nem czyli jak zniszczyłem RP taką książkę wyda kaczy prawiczek jak już go wywalą z kraju bo do tego musi dojść jak się tak obywateli traktuje.Komuna wraca,my stawimy jej czoła.
H
Heinrich
Jeśli ten zakaz będzie tak samo przestrzegany jak zakaz palenia papierosów to politycy mogliby się nie ośmieszać
A
Aleister
Mamy najgorsze powietrze w Europie i choćbyśmy wszyscy przestali palić i jedli zdrową żywność to co któryś z nas umrze na raka płuc właśnie dzięki temu jakie jest polskie powietrze. Ale czy polityków to zajmuje? Nie! Jak zwykle temat zastępczy i udawanie dbania o zdrowie publiczne a co ze smogiem który jest realnym problemem? NIC!
G
Gość
A ja nie mam ochoty wąchać twojej śmierdzącej wody kolońskiej, też ją zdelegalizujmy.
F
Fuku
i tak nie vapuję Tabaque gdzie popadnie, to kwestia kultury, dla mnie nic się nie zmieni
A
Albercik
Również jestem za ograniczeniami, a używam elektryka od Foof. Myślę, że ten zakaz i zabronienie sprzedaży nieletnim są dobrym pomysłem.
k
kolo
Brawo nareszcie minister zdrowia myślący o Promocji Zdrowotnej obywateli . Życzę zdrowia na święta wszystkim tym palącym także.
.
na przystankach
z
ztzv
... ale nie :)
V
Vaper
Po pierwsze to obrażanie innych świadczy zarówno o kulturze, jak i o poziomie intelektualnym, po drugie użycie słowa "smrodzą" jest dalece idącym wnioskiem, zważywszy na fakt, iż liquidy używane w e papierosach zazwyczaj ładnie pachną, po trzecie, nikt nie kwestionuje zakazu używania e papierosów w tłumie ludzi, gdyż sam ten zwyczaj jest wysoce niekulturalny, podobnie jak używanie tego typu sprzętu przez osoby nieletnie. Jednakże w całej tej nagonce na e palaczy nie chodzi przecież o dbanie o zdrowie innych, tylko o ratowanie podupadającego przemysłu tytoniowego. Chcecie zabronić e papierosów, zabrońcie również palenia zwykłych wyrobów tytoniowych. W innym wypadku powstanie paradoks, który pod pretekstem dbania o zdrowie skłania do jego niszczenia. Warto się czasem zastanowić, nie cytować sloganów i czytać ze zrozumieniem wyniki badań (nie te sponsorowane przez koncerny tytoniowe). Tak naprawdę nikotyna jest jedynym składnikiem "szkodliwym" w dymie e papierosowym, będąc jednocześnie niewiele mniej groźna niż tak popularna kofeina, czy w związku z tym zabronimy również picia kawy? Przesada nie jest dobra w żadną stronę, a z własnego doświadczenia wiem, że poza pomocą w rzuceniu palenia, używanie e papierosów stanowi dla ich użytkowników niezwykła przyjemność smakową, hobbystyczną i odstresowującą. Zabierając im tą możliwość, większość z nich wróci do palenia papierosów, trując siebie i swoich najbliższych, nawet wtedy kiedy zabroni im się palenia w miejscach publicznych. Myślmy trochę zanim zrobimy cokolwiek...
w
wasyl
...ktore beda lekcewazone przez mlodziez z silnie rozwinietym poczuciem EGO i zdegenorowanym poczuciem empatii i zrozumienia potrzeb innych.

Chcialbym zeby najpierw zostaly realnie egzekwowane istniejace juz ograniczenia. Obecnie na przystankach Lodzi notorycznie ludzie pala calkiem zwyczajne, nie "E" papierosy. I praktycznie nic im za to nie grozi. Zwykly czlowiek jak zwroci takiemu burakowi uwage to w 80-90% procentach naraza sie na minimum chamskie zachowanie i olanie, a w nierzadko takze na konfrontacje bezposrednia - fizyczna. Mowiac w skrocie "w*ierdol".
r
rek
głupku. Debile z tak zwanymi e-papierosami już na nic nie zwracają uwagi i potrafią palić w markecie. Kiedyś takiemu kretynowi w kolejce do kasy (stał przede mną) zwróciłem uwagę żeby nie smrodził i nic do tego tępaka nie dotarło.
.
bo jak widzę gimbaze palacych w autobusie lub centrum Handlowym to mnie h.. strzela
d
dEstrukcjA
Gdzie nie wiadomo o co chodzi , chodzi o pieniądze. Epapieros jest dużą konkurencją dla zwykłego papierosa i koncerny tytoniowe tracą zyski. Lobby tytoniowe będzie robiło wszystko , żeby usunąć konkutencję. Każdy kto twierdzi ,że Epapieros jest tak samo szkodliwy jak zwykły jest kłamcą. Chociażby w otoczeniu zwykłego palacza wszyscy inny są biernymi palaczami , przy Epapierosie nie ma takiego zjawiska.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie