Zakaz reklamy aptek jest niekonstytucyjny

  Zakaz reklamy aptek jest niekonstytucyjny

  Mirosław Bereza

  Aktualizacja:

  Nowelizacja ustawy refundacyjnej, która została niedawno podpisana przez Prezydenta RP niestety nie objęła zapisów dotyczących zakazu reklam aptek. Zdaniem prawników zapisy te są niekonstytucyjne.
  Elżbieta Traple

  Elżbieta Traple

  Profesor Elżbieta Traple z Katedry Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego na łamach dziennika Rzeczpospolita zwraca uwagę, że pomimo negatywnej opinii prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w odniesieniu do tak szerokiego zakazu reklamy aptek oraz wielu negatywnych opinii o skutkach tej regulacji dla pacjentów artykuł 94a nie został zmieniony w obecnej nowelizacji ustawy refundacyjnej.

  Jak pokazują dane takich firm jak IMS Health czy PharmaExpert wiele aptek musiało zredukować zatrudnienie bądź zamknąć działalność ze względu na spadające gwałtownie przychody. Ich właściciele pozbawieni jasnej interpretacji przepisów zostali narażeni na kontrole urzędników z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, którzy nakładają kary pieniężne za każdy objaw choćby najmniejszej reklamy.

  „Nieścisłości wynikające z braku jasnego rozróżnienia między reklamą a informacją wprowadzają niepewność wśród właścicieli aptek co do tego, czy określone działanie podlega karze czy nie. Zakaz reklamy aptek, rozumiany jako zakaz podawania jakichkolwiek informacji o ich działaniu, nie daje także możliwości promowania placówek zapewniających klientom usługę na wyższym poziomie, a więc działa na ich niekorzyść” – uważa profesor Traple.

  Jej zdaniem placówki farmaceutyczne, które mogą sprzedawać leki nie na receptę takie jak: suplementy diety, środki higieniczne czy dermokosmetyki, nie mogą się reklamować, chociaż reklama powyższych produktów nie jest zabroniona. Natomiast sklep czy stacja benzynowa, która sprzedaje te same produkty, może reklamować się bez żadnych ograniczeń.
  Profesor Traple zwraca uwagę, że Konstytucja wymaga w przypadku ograniczenia podstawowych swobód, takich jak swoboda prowadzenia działalności gospodarczej, zachowania zasady proporcjonalności ograniczenia w stosunku do jego celu. Zgodnie z art. 22 Konstytucji RP ograniczenie wolności działalności gospodarczej jest dopuszczalne tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny.

  „Całkowity zakaz informacji o działalności aptek nie znajduje, w mojej ocenie, dostatecznego uzasadnienia w konieczności ochrony zdrowia publicznego ani w żadnym innym interesie publicznym. Dodatkowo zakaz taki stawia w nierównej pozycji podmioty znajdujące się w takiej samej sytuacji prawnej i faktycznej” – dodaje Traple.

  W jej opinii tak daleko idący zakaz reklamy aptek, jaki obecnie jest przyjmowany przez GIF (Główny Inspektorat Farmaceutyczny) i w orzecznictwie sądów administracyjnych jest sprzeczny również z regulacjami unijnymi.

  Według profesor Traple nawet lista aptek uczestniczących w programie opieki farmaceutycznej również uznana została za niedozwoloną reklamę. „Praktycznie wszyscy przedsiębiorcy i aptekarze wycofali się z tych programów ze szkodą przede wszystkim dla pacjentów” – uważa ekspert z UJ.

  Jesienią tego roku planowana jest kolejna tym razem dużo większa nowelizacja ustawy refundacyjnej. Nie są obecnie jeszcze znane kierunki tych zmian.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zakaz reklamy aptek do likwidacji.

  Pacjent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 15

  Zakaz reklamy to jest jakis komunistyczny potworek. To musiało wymyślić jakieś dziecko Stalina i Gomulki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani profesor jak profesor Hartman, i jak profesor Bauman, i jak profesor Środa, i jak profesor Seny

  aib (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 7

  Robią wszystko i zawsze dla dobra Polski.
  Czekamy jeszcze na ekspertyzę prof. Balcerowicza - też robi zawsze i wszystko dla Najjaśniejszej.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odczepcie sie od Balcerowicza

  Wolny Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 24

  Gdyby nie Balcerowicz i jego reformy do tej pory zylibysmy w nędzy i zacofaniu. Tylko dzieci komunistycznej nomenklatury mogą krytykować zmiany przeprowadzone przez premiera Balcerowicza i tęsknić...rozwiń całość

  Gdyby nie Balcerowicz i jego reformy do tej pory zylibysmy w nędzy i zacofaniu. Tylko dzieci komunistycznej nomenklatury mogą krytykować zmiany przeprowadzone przez premiera Balcerowicza i tęsknić do czasów komuny i Jaruzelskiego.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Odczepcie sie od Balcerowicza

  Wolny Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 11

  Gdyby nie Balcerowicz i jego reformy dalej bysmy żyli w nędzy i ubóstwie. Tylko dzieci komunistycznej nomenklatury moga krytykować zmiany przeprowadzone przez premiera Balcerowicza.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawdziwe programy opieki farmaceutycznej funkcjonują wdalszym ciągu

  Ktos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 26

  Prawdziwe programy opieki farmaceutycznej funkcjonują w dalszym ciągu bez przeszkód. Za niedozwoloną reklamę został uznany jedynie twór jednej z sieci aptecznych który nie miał nic wspólnego z tym...rozwiń całość

  Prawdziwe programy opieki farmaceutycznej funkcjonują w dalszym ciągu bez przeszkód. Za niedozwoloną reklamę został uznany jedynie twór jednej z sieci aptecznych który nie miał nic wspólnego z tym co kryje się za pojęciem opieki farmaceutycznej poza nazwą.zwiń

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny