Zakaz uprawiania seksu poza szkołą to "Statutowy Absurd Roku". Szkoła z Poznania także znalazła się na podium tego plebiscytu. Za co?

SR
Internauci mogli zagłosować na najbardziej niedorzeczne statutowe postanowienie z listy kilku wybranych przypadków, w których w ubiegłym roku interweniowali wolontariusze Stowarzyszenia Umarłych Statutów. Pierwsze miejsce zajęła krakowska szkoła, ale tuż za nią znalazła się poznańska - ex aequo z wrocławską. Podium zamknęła placówka z Łodzi.
Internauci mogli zagłosować na najbardziej niedorzeczne statutowe postanowienie z listy kilku wybranych przypadków, w których w ubiegłym roku interweniowali wolontariusze Stowarzyszenia Umarłych Statutów. Pierwsze miejsce zajęła krakowska szkoła, ale tuż za nią znalazła się poznańska - ex aequo z wrocławską. Podium zamknęła placówka z Łodzi. Ludwik Kostus/Polskapresse/Zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Przymusowy celibat dla licealistów w jednej z krakowskich szkół zwyciężył w internetowym plebiscycie "Statutowy Absurd Roku". Na podium "Statutowego Absurdu" znalazły się także szkoły z Poznania i z Wrocławia oraz z Łodzi. Czym przyciągnęły uwagę głosujących w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Umarłych Statutów (SUS), które działa na rzecz praworządności w szkołach?

Internauci mogli zagłosować na najbardziej niedorzeczne statutowe postanowienie z listy kilku wybranych przypadków, w których w ubiegłym roku interweniowali wolontariusze SUS.

W statucie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Świętej Rodziny z Nazaretu w Krakowie znalazł się m.in. zakaz odbywania stosunków seksualnych obowiązujący uczniów zarówno w szkole, jak i poza nią. Inne zapisy zabraniały też publicznego podejmowania zachowań o zabarwieniu seksualnym. Jak zauważa SUS, nie wyjaśniono, jakie zachowania należy przez to rozumieć oraz w jaki sposób kadra pedagogiczna miałaby kontrolować przestrzeganie tego zakazu.

Zobacz też: WHO: Prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii w Europie

W ocenie SUS takie postanowienia są nie tylko szokujące, ale też sprzeczne z prawem.

– Statut szkoły nie może nadmiernie i w sposób nieproporcjonalny ograniczać wolności uczniów. Obowiązki ucznia określone w statucie powinny przede wszystkim mieścić się w zakresie wskazanym poprzez ustawę Prawo oświatowe

– mówi Łukasz Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia Umarłych Statutów.

– Ponadto zakaz podejmowania aktywności seksualnej poza szkołą narusza prawo do wolności (art. 31 ust. 1 Konstytucji RP) oraz prawo do ochrony prawnej życia prywatnego oraz do decydowania o swoim życiu osobistym (art. 47 Konstytucji)

– dodaje.

Ostatecznie sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie – przechodząc przez Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. Jak informuje SUS, wciąż trwa oczekiwanie na wyznaczenie terminu rozprawy.

Sprawdź też:

Drugie miejsce w "Statutowym Absurdzie Roku": prawo autorskie niżej niż szkolny statut?

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego w Zespole Szkół Plastycznych we Wrocławiu zajęły drugie miejsce w głosowaniu na „Statutowy Absurd Roku”. Jak przekazuje SUS, te artystyczne placówki usiłowały odebrać swoim uczniom prawa autorskie do przygotowywanych przez nich prac, a same próbowały sobie rościć prawa do ich odsprzedaży. Dlatego też w statutach szkół wpisały zapisy zakładające, że prawa do prac wykonanych na zajęciach automatycznie przechodzą na szkołę.

– Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie daje szkołom takiej możliwości. Prawa autorskie co do zasady przysługują twórcy dzieła. Autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy, ale na pewno nie dzięki szkolnemu statutowi

– tłumaczy Korzeniowski.

Po interwencji SUS, Centrum Edukacji Artystycznej nadzorujące szkoły plastyczne zobowiązało te placówki do poprawienia szkolnych statutów.

Trzecie miejsce w "Statutowym Absurdzie Roku": do szkoły, tylko nie w spodniach

Ostatnia lokata na podium należy do Szkoły Podstawowej nr 45 im. Jana Matejki w Łodzi, która w statucie zakazała noszenia przez dziewczynki spodni w trakcie uroczystości szkolnych. Historia zakończyła się uchyleniem zapisów po interwencji Łódzkiego Kuratora Oświaty. Problem został rozwiązany jeszcze przed rozpoczęciem plebiscytu, ale jak podkreśla SUS: "wysokie, III miejsce w niechlubnym rankingu pozostaje jednak ważną przestrogą dla wszystkich dyrektorów placówek, w których ostały się przejawy dyskryminacji ze względu na płeć".

Stowarzyszenie Umarłych Statutów

Stowarzyszenie Umarłych Statutów to pierwsza i największa w kraju organizacja broniącą interesów uczniów. Jak podkreślają jego członkowie, mają na celu rozpowszechniać wśród uczniów wiedzę na temat ich praw i sposobów ochrony, pomocy w danych przypadkach oraz "lobbowania za zmianami w prawie, które czynią polską szkołę wolną od bezprawia" i sprawiają, że w skuteczny sposób przygotowuje do współczesnego życia.

Nowe, śmieszne hity z klasówek, kartkówek i sprawdzianów 2022. Z pewnością nauczyciele płakali ze śmiechu w trakcie ich sprawdzania. Tego nie da się odzobaczyć. Zobacz zabawne prace uczniów, ale uważaj. Oglądasz je na własną odpowiedzialność!Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowe śmieszne hity z klasówek, kartkówek i sprawdzianów. Nau...

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Zakaz uprawiania seksu poza szkołą to "Statutowy Absurd Roku". Szkoła z Poznania także znalazła się na podium tego plebiscytu. Za co? - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie