Zakończenie obchodów 880-lecia Łowicza (Zdjęcia)

  Zakończenie obchodów 880-lecia Łowicza (Zdjęcia)

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zakończenie obchodów 880-lecia Łowicza (Zdjęcia)
  1/35
  przejdź do galerii

  ©Rafał Klepczarek

  W Sali Barokowej Muzeum w Łowiczu odbyła się uroczystość kończąca tegoroczne obchody 880-lecia Łowicza. Przy pełnej sali po raz pierwszy wykonano hymn „Vivat Łowicz”, który specjalnie na urodziny pelikaniego grodu napisał ksiądz Józef Zawitkowski, emerytowany biskup pomocniczy diecezji łowickiej.
  Burmistrz Krzysztof Kaliński, podsumowując tegoroczne urodziny miasta nad Bzurą, przypomniał, że wzbogaciło się ono m. in. o maszt z flagą Łowicza, cztery publikacje książkowe oraz ławeczkę na Starym Rynku, którą podarowały mu zaprzyjaźnione samorządy miejskie z Lublińca i Redy.

  Podczas czwartkowej gali podsumowano gimnazjalny konkurs historyczny „Od przeszłości do teraźniejszości”. Wzięli w nim udział uczniowie Gimnazjum nr 1, Gim.
  nr 2, Gim. nr 4 i reprezentanci pijarskiej placówki oświatowej tego typu. Najlepsza była trzyosobowa drużyna z gimnazjalnej czwórki w składzie: Marta Szczęsna, Gabriela Stasiak oraz Michalina Odziomek.

  Urodzinowe spotkanie uświetnił Zespół Śpiewaczy Boguszyce spod Rawy Mazowieckiej. Najbardziej sympatycznym akcentem jubileuszowych obchodów w muzeum było wręczenie listu gratulacyjnego państwu Kolosom z Łowicza. 7 lipca tego roku na świat przyszedł ich syn. Mały Franciszek urodził się dokładnie w 880. rocznicę wydania przez papieża Innocentego II "Bulli gnieźnieńskiej" z 1136 roku. To właśnie w tym dokumencie po raz pierwszy na kartach historii pojawił się Łowicz pod nazwą Loviche.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Polecamy

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny