Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017 w Łodzi. Co czeka uczniów po wakacjach?

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Około 300 tys. uczniów z województwa łódzkiego cieszy się z wakacji. Dziś ostatni dzień roku szkolnego - od jutra wypoczynek.

Część szkół żegnała najstarsze klasy już w czwartek. M.in. Gimnazjum nr 36 z łódzkiego Olechowa-Janowa, które ukończył wyjątkowy oddział „A” - na 30 jego uczniów aż 26 odebrało świadectwo z biało-czerwonym paskiem, a średnia tej klasy to prawie 4,93.

- Trafiła mi się świetna młodzież potrafiąca łączyć m.in. zainteresowania matematyczne z pasjami artystycznymi w tym filmem. Poza tym wielu z moich uczniów uwielbia jeździć na rolkach - opowiada wychowawczyni Wioletta Jankowska.

**Zobacz też:

Nabór do przedszkoli i podstawówek w Łodzi. Pół tysiąca dzieci bez przedszkola, ale są miejsca

**

Kadra szkoły, przynajmniej w dzień pożegnania z trzecioklasistami, raczej nie chciała pamiętać, że po wakacjach nie zastąpią ich nowi pierwszoklasiści. Wiosną nie odbył się nabór do wygaszanych gimnazjów, zaś obecni szóstoklasiści z podstawówek od września zaczną w nich klasę siódmą (i zostaną w swoich dotychczasowych szkołach także w klasie ósmej). To największa zmiana w nowym roku szkolnym, związana z wdrażaniem przez rząd swojej reformy oświaty. Według zmienionej podstawy programowej po wakacjach zaczną zdobywać wiedzę uczniowie klas I, IV oraz VII wydłużonej podstawówki.

Według Związku Nauczycielstwa Polskiego, zmiany fatalnie odbijają się na sytuacji pracowników szkół. Z majowych wyliczeń ZNP wynika, że obecną pracę w skali województwa straci ponad pół tysiąca nauczycieli. Do tego 120 pracowników z obsługi i administracji. W ostatnią środę związkowcy sprecyzowali, że w samej Łodzi obecną pracę straci 290 nauczycieli. Nowej mogą szukać korzystając z ofert znajdujących się w bazie kuratora. Jest ich ok. tysiąca, jednak, według wyliczeń związkowców, są to przede wszystkim oferty na mniej niż pół etatu (ok. 80 proc. wszystkich).

Jak uczy szkoła czasu reformy? Przekonamy się od 4 września, ponieważ wtedy rusza rok szkolny 2017/2018 (1 września to piątek, więc MEN zdecydował się wstrzymać z pierwszym dzwonkiem do poniedziałku).

Zimowa przerwa świąteczna rozpoczyna się w sobotę 23 grudnia. Powrót do szkoły we wtorek 2 stycznia, a święto Trzech Króli wypada niekorzystnie - w sobotę. Nie będzie więc okazji do wydłużania uczniom laby aż do 6 stycznia wyznaczając 2 dni jako wolne z tzw. puli dyrektora placówki.

Ferie zimowe od 27 stycznia do 11 lutego. Szczęśliwie, termin województwa łódzkiego nie pokrywa się z Mazowszem, które zwykle „zawyża” ceny wyjazdów zimowych w polskie góry.

**Czytaj też:

Reforma edukacji. Pikieta rodziców pod Gimnazjum nr 1 w Łodzi [ZDJĘCIA]

**

Wiosenna przerwa świąteczna w dniach 29 marca - 3 kwietnia, zaś zakończenie roku szkolnego 22 czerwca 2018 r.

Latem nie mogą się jeszcze cieszyć bezstresowo tegoroczni maturzyści. Wyniki egzaminu dojrzałości 2017, od którego zależą szanse w rekrutacji na studia, zostaną ogłoszone 30 czerwca.

Z kolei trzecioklasiści z gimnazjów, którzy znają już swój wynik z państwowego egzaminu na koniec szkoły, czekają na rezultaty rekrutacji do ogólniaków i szkół zawodowych. Listy zakwalifikowanych pojawią się 3 lipca.

Co z referendum?
Zgodnie z czwartkową decyzją Sejmu, obywatelski wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy edukacji przygotowanej przez rząd, trafił do komisji ustawodawczej. Pewne jest jednak, że referendum się nie odbędzie. - Nie jest już „za pięć 12, jest pięć po 12” - przekonują politycy PiS. Pod wnioskiem podpisało się 910 tys. Polaków.

Komisja ustawodawcza jest często nazywana sejmową „zamrażalką” - nie ma określonego terminu zakończenia w niej prac nad wnioskiem o referendum.

- Można by je przeprowadzić, gdyby wniosek złożono rok temu. W tej chwili jesteśmy w toku uchwalonej już reformy - przyznał Jan Maria Jackowski, senator PiS. Jego wątpliwości wzbudzają zaproponowane pytania referendalne. - Są polityczne, a nie merytoryczne - ocenił. - To nie jest pytanie w stylu: czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego systemu edukacji, czy jesteś za zmianami polegającymi na likwidacji gimnazjów: to by było pytanie merytoryczne. W proponowanym referendum pytanie brzmi: czy jesteś przeciwko reformie zaproponowanej przez rząd . Czyli odpowiedź jest odpowiedzią polityczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki