Podczas dwuletniego remontu przeprowadzono m.in. naprawę elewacji całego budynku, remont balkonów, konserwację gzymsów, sztukaterii, balustrad, detali architektonicznych, figur wieńczących fasadę, izolację fundamentów oraz wymianę pokrycia dachu i rynien, a także wymianę stolarki okiennej. Przywrócono też wejście od strony ulicy Zachodniej.
- Remont pałacu to również odkrycia. I tak np. zasypane okna piwnic od strony ulicy Ogrodowej osłoniły pięknie zachowane kraty z XIX wieku, odsłoniliśmy również okładzinę z różowego piaskowca. Przywróciliśmy oryginale dębowe mazerunki pod schodami paradnej klatki. Nowością w pałacu jest przeszklona winda, z której będą mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Na podłodze windy widoczny jest motyw posadzki powtórzony z pałacowych wnętrz. Ciekawostką dla stałych bywalców muzeum będzie gabinet Poznańskiego, gdzie odtworzyliśmy oryginalne wymalowania w kolorach oliwki, czerwieni i złota - mówi Paulina Długosz, Muzeum Miasta Łodzi
W zaadaptowanych podziemiach pojawiła się nowa wystawa pt. „Ziemia Obiecana wczoraj i dziś. Łódź w Europie. Europa w Łodzi". To wystawa multimedialna, na której można wirtualnie przejechać się po dawnej Łodzi.
Podczas remontu wprowadzono też udogodnienia dla niepełnosprawnych. Na wyższe kondygnacje będzie można wjechać windą.
Łączny koszt inwestycji w Muzeum Miasta Łodzi to blisko 40 mln złotych.
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?