Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się rewitalizacja willi Plihala, w której mieści się Poleski Ośrodek Sztuki. To trzeci z wyremontowanych domów kultury

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Przestrzenie Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi nabrały blasku i świeżości. Placówka mieści się w willi Karola Pilhala, która stanowi jeden z najciekawszych przykładów łódzkiego modernizmu
Przestrzenie Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi nabrały blasku i świeżości. Placówka mieści się w willi Karola Pilhala, która stanowi jeden z najciekawszych przykładów łódzkiego modernizmu materiały prasowe
Z niedużym opóźnieniem, ale zakończył się remont willi karolewskiego fabrykanta Karola Plihala, mieszczącej się przy ul. Krzemienieckiej 2a. W zabytkowym budynku ma swoją siedzibę łódzki Poleski Ośrodek Sztuki.

W odrestaurowanym gmachu powstały pracownie kreatywne, nowe przestrzenie wystawiennicze, sale edukacyjne, przestrzeń do działań plenerowych. - Kończymy remont Poleskiego Ośrodka Sztuki i z wielką przyjemnością oddajemy do dyspozycji gości nowe przestrzenie: pracownię garncarską, wyremontowane sale taneczne, już teraz zapraszam też do obejrzenia rozmaitych projekcji w naszym wspaniałym ogrodzie - podkreśla Aleksandra Podębska, dyrektor POS.

W Poleskim Ośrodku Sztuki powstała zatem pracownia ceramiczna, wyposażona m.in. w koła garncarskie i piec do wypalania ceramiki. Ponadto przebudowane zostały ciągi komunikacyjne, by z pracowni mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. W ramach remontu odnowiony został taras od strony ogrodu, na którym powstały letnia scena oraz kino plenerowe. Zakupiony został również sprzęt do kina plenerowego m.in. ekran mobilny, zestaw nagłośniający i projektor.

Rezydencję przy ul. Krzemienieckiej 2a wybudowano około 1935 roku dla Karola Plihala, młodszego syna Leona według projektu Augusta Furhelma. Na przełomie lat 1989-1990 obiekt przejęła gmina Łódź i przeznaczyła go na Poleski Ośrodek Sztuki.

W willi częściowo zachowała się stolarka okienna i drzwiowa, a w salonach od strony południowej znajdują się dwuskrzydłowe przesuwne szklane drzwi, duży murowany kominek oraz sztukaterie o zgeometryzowanych formach na suficie. Z dawnego wyposażenia pozostały we wnętrzach willi obszerna szafa ścienna z lustrem, duża szafa w stylu mebli gdańskich oraz szafka rogowa służąca kiedyś do przechowywania broni myśliwskiej.

Inwestycja przy ulicy Krzemienieckiej 2a jest częścią projektu „Nowa kultura. Zwiększenie atrakcyjności i dostępności łódzkich domów kultury”, obejmującego prace w trzech łódzkich domach kultury: Domu Kultury „502” (ul. A. Sacharowa 18), Ośrodku Kultury „Górna” (ul. Siedlecka 1) i właśnie Poleskim Ośrodku Sztuki (ul. Krzemieniecka 2a).

- Nowa kultura to nic innego, jak nowoczesna przestrzeń do działań kulturalnych - zapewnia Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich. - Nasze inwestycje to zaproszenie do uczestnictwa w koncertach, prelekcjach, spotkaniach i prezentacjach multimedialnych w pięknie odnowionych i zmodernizowanych przestrzeniach miejskich. Już za chwilę wyremontowane placówki otworzą się i przedstawią nową, wykorzystującą wyremontowane przestrzenie ofertę dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów, ale pojawią się również propozycje dla całych rodzin.

Prace budowlane w należącym do Widzewskich Domów Kultury nowoczesnym Domu Kultury „502” (do którego m.in. przeniosło się Kino „Przytulne”) oraz Ośrodku Kultury „Górna”, mieszczącym się w zabytkowej willi Haesslera, zostały zakończone w pierwszej połowie roku ubiegłego.

Całkowity koszt inwestycji w trzech domach kultury to 8 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej to przeszło 5 mln 213 tys. zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki