Zaległości czynszowe w Łodzi. Szybciej odpracują długi

  Zaległości czynszowe w Łodzi. Szybciej odpracują długi

  Jacek Losik

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Zaległości czynszowe w Łodzi. Szybciej odpracują długi

  ©Dariusz Gdesz/archiwum Polska Press

  Prezydent Łodzi podniosła stawkę godzinową z 11 do 13 zł dla osób, które odrabiają długi w czynszu. Zaległości komunalne można odpracowywać teraz również popołudniami i w weekendy.
  Zaległości czynszowe w Łodzi. Szybciej odpracują długi

  ©Dariusz Gdesz/archiwum Polska Press

  Ćwierć miliarda złotych - tyle łącznie wynosi zadłużenie w czynszu byłych i obecnych najemców lokali komunalnych i socjalnych w Łodzi. Zaległości w opłatach ma około 20 tys. osób. Część dłużników (ci, którzy spełniają kryterium dochodowe) od września 2015 r. może odpracować swoje zobowiązanie wobec miasta. A od początku tego tygodnia, odrobić dług mogą trochę szybciej i łatwiej.

  CZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy Łodzi chętniej odpracowują czynszowe długi

  - Prezydent Hanna Zda-nowska podpisała zarządzenie, które zmienia wysokość stawki dla osób odpracowujących zadłużenie za czynsz w gminnych lokalach. Do tej pory osobie, która pracowała przez godzinę dług malał o 11 zł. Od teraz będzie to 13 zł - informuje Jolanta Baranowska z biura rzecznika prasowego prezydent miasta.

  Nowe zarządzenie Hanny Zdanowskiej poszerza również katalog instytucji, w których dłużnik może odpracować zadłużenie. Zaległości można zniwelować poprzez pracę m.in. w miejskich spółkach, Zarządzie Zieleni Miejskiej, Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz schronisku dla bezdomnych zwierząt. Chętnym zlecane są głównie zadania porządkowe, niemniej osoby z wyższym wykształceniem mogą pracować też jako asystent nauczyciela, pomoc do opieki nad dziećmi w świetlicy.

  - Z każdym rozmawiamy indywidualnie, pytamy o wykształcenie itp. Za każdym razem próbujemy też, aby chętnych do odrobienia długu kierować do pracy znajdującej się możliwie najbliżej miejsca zamieszkania. Ta zasada dotyczy szczególnie kobiet, które mają dzieci - zapewnia Izabela Wilkowska-Składowska z Zarządu Lokali Miejskich.

  Odrabianie długów mają ułatwić także nowe, elastyczne godziny pracy. Takowe zapewnia np. Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych przy ul. Zachodniej 54/56, który dołączył właśnie do programu.

  CZYTAJ TEŻ: Dłużnicy czynszowi w Łodzi. Coraz więcej lokatorów chce odpracowywać swoje zaległości

  - Oferujemy pracę w godzinach popołudniowych, a także w weekendy. To zapewne lepsza opcja dla tych, którzy mają inne zajęcia - mówi Monika Kamieńska, dyrektor AOIA. - W kulturze zawsze mamy niedobór kadrowy, dlatego z dużą nadzieją przystępujemy do tego programu. Mamy zapotrzebowanie zarówno na osoby pomagające przy fizycznych pracach, jak i na te, które wspomogą nasz dział merytoryczny i administracyjny.

  Kolejną zmianą jest to, że do tej pory można było odpracować długi, które narosły do sierpnia 2015 r. Teraz można przystąpić do pracy, która pozwala zniwelować dług, który rósł do końca ubiegłego miesiąca. Co zatem zrobić, aby przystąpić do programu?

  - Wniosek najlepiej złożyć do siedziby do wydziału windykacji ZLM przy ul. Piotrkowskiej 17 (3. piętro) lub do najbliższego administratora nieruchomości - tłumaczy Izabela Wilkowska-Składowska zZLM. - Przy składaniu wniosku, prosimy o dochody wszystkich osób zamieszkujących w lokalu. Odpracować mogą osoby samotne, których dochód nie przekracza 1750 zł. W gospodarstwie wieloosobowym kryterium wynosi 1250 zł na osobę.

  Jak na razie z programu skorzystało 177 osób, które łącznie spłaciły 700 tys. zł. 325 dłużników zadeklarowało chęć odpracowania zaległości. Jeśli faktycznie im się to uda, „zwrócą” łącznie 3,5 mln zł.

  CZYTAJ TEŻ: Dłużnicy czynszowi w Łodzi będą mogli odpracować zaległości? "Wystarczy zarządzenie prezydent"

  Praca lub raty
  Odpracować zaległości w czynszu można nie tylko w Łodzi. Taka możliwość jest również m.in. w Zgierzu, Pabianicach oraz Konstantynowie Łódzkim.

  Podobnie jak w stolicy województwa, mieszkańcy wymienionych miast mogą odpracować długi komunalne, wykonując proste prace, typu grabienie liści, zamiatanie, malowanie płotków itp. W międzyczasie oferowane są również możliwości rozbicia zaległości na raty. Na przykład w Zgierzu, osoby, które wezmą udział w miejskim programie restrukturyzacji zadłużenia na lata 2017-2020 mogą liczyć na 70 proc. umorzenia długu. Najwyższą bonifikatę dostaną ci, którzy zdecydują się na jednorazową spłatę w terminie trzech miesięcy od dnia podpisania umowy. Z kolei mieszkańcy, których nie stać na takie rozwiązanie, mogą zdecydować się na wariant drugi, który przewiduje obniżenie długu o połowę pod warunkiem spłaty zadłużenia w 36 miesięcznych ratach, najpóźniej do 30 czerwca 2020 r. Na podjęcie decyzji o przystąpieniu do programu jest czas do 31 maja 2017 r.


  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do sprzątania fabrycznego dziadów.

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  uwaga mocne

  Bogusia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  https://youtu.be/egmUaM0tsps

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieroby mają w nosie pracę!

  ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

  Niczego nie odpracują, bo ich nikt nie wyrzuci, bo im się NALEŻY.

  A my za to płacimy.

  GDZIE SĄ KONTENERY DLA DARMOZJADÓW???


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gość

  ami (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Nie szkoda paluszków na pisanie bzdur?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Idź do lekrza

  Ma(r)x (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Wiem, że są problemy z dostaniem się do lekarza, ale jednak spróbuj. Czas najwyższy zacząć się leczyć

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Zakochaj się w historii. Trwa rekrutacja do Olimpiady Solidarności

  Zakochaj się w historii. Trwa rekrutacja do Olimpiady Solidarności

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Do Łodzi zjadą specjaliści od zarządzania. Wśród gości profesor Zimbardo

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny