MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zaliczka czy zadatek. Co przepadnie w momencie niewykonania umowy?

Mariusz Michalak
Maciej Jeziorek
Można stracić niemałe pieniądze, jeszcze zanim zacznie się jeździć wymarzonym autem. Wciąż niewielu kupujących wie jaka jest różnica pomiędzy zaliczką a zadatkiem.

Nieważne, czy idziemy do salonu dealera, do komisu, na giełdę czy kupujemy pojazd z ogłoszenia. Jeśli spełnia wszystkie oczekiwania, a z różnych powodów nie możemy go kupić od razu, podpisujemy ze zbywcą umowę przedwstępną. Taka umowa ma zagwarantować obu stronom transakcji, że do sprzedaży prędzej czy później dojdzie. Innymi słowy - sprzedawca nie sprzeda tego konkretnego auta innemu nabywcy, a klient się nie rozmyśli. Ale - jak to w zwykle bywa - najlepszą gwarancją są pieniądze, a nie kartka papieru. Dlatego w umowie przedwstępnej strony postanawiają, że kupujący wpłaci pewną kwotę.

Różnice pomiędzy zaliczką a zadatkiem

Przed podpisaniem umowy przedwstępnej trzeba ją dokładnie przeczytać. Zwłaszcza wtedy, gdy jest ona gotowym formularzem z wolnym miejscem na podpis. Jeśli w umowie nie pojawia się słowo „zadatek”, to wpłacone pieniądze są zaliczką. I zadatek i zaliczka będą wliczone w cenę pojazdu, gdy dojdzie do ostatecznej transakcji. Lecz w pozostałych przypadkach wywołują zupełnie odmienne skutki prawne.

Przy zaliczce zasada jest taka, że strona, która zrywa umowę, traci wpłaconą kwotę. Jeśli z zakupu zrezygnuje nabywca – sprzedający zatrzymuje sobie jego zaliczkę. Będzie musiał ją zwrócić w odwrotnej sytuacji, czyli gdy sam się rozmyśli. Natomiast przy rozwiązaniu umowy przedwstępnej za zgodą obu stron, zaliczka jest zwracana niedoszłemu nabywcy.

Wpłacone pieniądze są zadatkiem wtedy, gdy zostaną tak nazwane w umowie przedwstępnej i zostaną wręczone sprzedawcy przy zawieraniu tej umowy. Kwota zapłacona wcześniej lub później nie może być zadatkiem. Warto zdawać sobie z tego sprawę, bo w razie sporu przed sądem trudno będzie udowodnić, że wpisano zadatek, choć zgodnie z wolą obu stron była to zaliczka albo odwrotnie.

Sprzedający i kupujący mogą w umowie zastrzec, co stanie się z zadatkiem w przypadku, gdy nie dojdzie do sprzedaży auta. Jeśli tego nie zrobią, a nie ma w tego typu transakcjach ustalonego zwyczaju, to należy stosować przepisy kodeksu cywilnego. Te zaś przewidują cztery scenariusze:

  1. Nabywca rezygnuje z zakupu auta - wtedy sprzedający zatrzyma zadatek i nie musi nawet wyznaczać dodatkowego terminu na spełnienie umowy.
  2. Z transakcji rezygnuje sprzedający – nabywca ma prawo do podwójnego zadatku (dał 2 000 zł, powinien dostać 4000 zł).
  3. Do sprzedaży nie dochodzi, ale za zgodą obu stron – zadatek wraca do nabywcy.
  4. Umowa nie może być wykonana wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności, albo za które obie ponoszą odpowiedzialność – zadatek wraca do nabywcy.

Zadatek trzeba oddać również wtedy, gdy jego zaliczenie na poczet ceny jest niemożliwe.

Strony umowy mogą po swojemu uregulować wysokość zaliczki czy zadatku i zasady postępowania z pieniędzmi w razie rezygnacji z umowy. Niewiele osób korzysta jednak z takiej możliwości. Zwyczajowo nabywca daje 10 proc. ceny. Samochód to zwykle wartościowa rzecz, więc zaliczka i zadatek też nie są małe. Dlatego nabywca powinien być pewien, że to konkretne auto kupi.

Gdy kupuje nowe, powinien być przekonany, że odpowiadają mu parametry techniczne, wysokość rabatu czy proponowany przez dealera pakiet ubezpieczeń, a więc wszystko, co jest częścią umowy sprzedaży. Ponieważ auto jest objęte gwarancją, to mniejsze (choć nie zerowe) znaczenie ma stan techniczny. Ten należy szczegółowo sprawdzić, zanim wręczymy zadatek lub zaliczkę na samochód używany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zaliczka czy zadatek. Co przepadnie w momencie niewykonania umowy? - Motofakty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki