Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamachy w Paryżu. Szydło: - Zrobię wszystko, by Polacy byli bezpieczni

red, AIP
Cały świat jednoczy się z Francją.
Cały świat jednoczy się z Francją. Gregorio Borgia
- Jesteśmy solidarni z narodem francuskim, modlimy się za Paryż, modlimy się za ofiary - powiedziała premier Beata Szydło.

- Jako premier polskiego rządu zrobię wszystko, by Polacy byli bezpieczni. To jest mój cel i moje zadanie. Podkreślam: bezpieczeństwo Polek i Polaków jest dla nas najważniejsze - mówiła w sobotę premier Beata Szydło.

Na piątkową masakrę w Paryżu, w której zginęło co najmniej 127 osób, reagują światowi liderzy, gwiazdy oraz użytkownicy portali społecznościowych, m.in. Twittera. Zagrożenie ze strony Państwa Islamskiego jeszcze nigdy nie wydawało się aż tak realne, świat jest zszokowany.

Amerykański sekretarz stanu John Kerry określił ataki we francuskiej stolicy, jako "haniebne, złe i nikczemne". Polityk powtórzył także wcześniejszesłowa prezydenta Baracka Obamy i powiedział, że "to zamach na całą ludzkość". - Kolejny raz jesteśmy świadkiem oburzającego ataku na niewinnych cywilów. To nie jest atak tylko na Paryż, tylko na Francuzów, ale jest to atak na calą ludzkość i wartości, które wyznajemy - mówił amerykański lider. - Musimy walczyć z tym, co jest zagrożeniem dla człowieczeństwa - apelował z kolei sekretarz stanu USA. I Obama, i Kerry zaoferowali także pomoc narodowi fracuskiemu oraz zapewnili, że USA są wiernym sojusznikiem Francji. - USA stoi ramię w ramię z Francją i jej pełną życia, multikulturową demokracją - powiedział z kolei szef Pentagonu Ash Carter.

Przeczytaj także: "Musimy działać w swojej obronie, a czasem obroną jest atak"

Pomoc zaoferował także nowy premier sąsiedniej Kanady Justin Trudeau. - To mroczne i ciężkie czasy - skonstatował polityk.- Terroryzm to wyzwanie, z którym mierzy się ludzkość. Chiny stanowcą wspierają Francję w utrzymaniu bezpieczeństwa oraz stabilizacji w kraju, a także w walkach z terroryzmem - oświadczył Hong Lei, rzecznik prasowy chińskiego MSZ. Kondolencje zlozył także Izrael. - Nasz kraj stoi ramię w ramię z francuskim prezydentem Francois Hollande oraz z Francuzami w tej wspólnej wojnie z terroryzmem - powiedział izraelski premier Benjamin Netanjahu.

Szok i wsparcie dla Francji wyrażali także europejscy liderzy. - Smutek, żal i gniew. Wyrazy współczucia Francuzów, zwłaszcza Rodzin które straciły najbliższych. Jesteśmy z Wami myślą, żalem i modlitwą - napisał na Twitterze polski prezydent Andrzej Duda. - Nasze myśli i modlitwy są z obywatelami Francji. Zrobimy, co tylko w naszej mocy, żeby pomóc - mówił w oświadczeniu premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Z kolei Angela Merkel, kanclerz Niemiec - bliskiego sojusznika Francji, powiedziała, że jest "głęboko rozstrzęsiona przez wiadomości i obrazy, które docierają do niej z Paryża". - Ci, których opłakujemy, zostali zamordowani w kawiarniach, restauracjach, sali koncertowej lub na ulicach. Chcieli żyć pełnią życia, jak wolni ludzie w mieście, które celebruje życie. I spotkali moderderców, którzy nienawidzą tego życia w wolności - mówiła w sobotę łamiącym się głosem Merkel podczas briefingu prasowego.

- Jesteśmy zszokowani tą przerażającą manifestacją terrorystycznej przemocy i nienawiści, które wraz z papieżem Franciszkiem oraz tymi, którzy miłują pokój, potępiamy w najbardziej radykalny sposób. Modlimy się za ofiary, rannych i wszystkich Francuzów - ogłosił w oświadczeniu w Watykanie ks. Federico Lombardi, rzecznik papieża Franciszka.
Na zamachy w Paryżu zareagowali także szfowie światowych instytucji i organizacji. Ataki potępił sekretarz generalny ONZ Ban Ki-Moon, nazywając je "ohydnymi". W piątek w nocy Ki-moon apelował także o natychmiastowe uwolnienie zakładników wziętych przez terrorystów w sali koncertowej Bataclan. Choć uwolniono kilkadziesiąt osób, blisko 87 uczestników koncertu amerykańskiego zespołu Eagles of Death Metal zginęło. - Terroryzm nigdy nie pokona demokracji - napisał z kolei na Twitterze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Wydarzenia w Paryżu wstrząsnęły także aktorami, gwiazdami muzyki czy celebrytami. - Biedni ludzie w Paryżu, biedni ludzie na całym świecie. (...) Przetrwamy - napisała słynna amerykańska piosenkarka i aktorka sceniczna Bette Midler. - Na tym świecie dzieją się przerażające rzeczy. Sercem jestem z każdym, kto jest w Paryżu - głosił z kolei wpis modelki Suki Waterhouse. - Ludzie, to czas aby modlić się za Paryż - apelowała na Twitterze piosenkarka Katy Perry. Aktor Mark Ruffalo wyznał z kolei, że jest "zdewastowany taką olbrzymią skalą śmierci w Paryżu". - Miłość i nadzieja dla nas wszystkich (...) solidarność z wszystkimi dobrymi ludźmi na świecie - pisał aktor.

Swój szok, przerażenie i wsparcie przesyłają także zwykli użytkownicy portali społecznościowych. Jednym z najpopularniejszych hasztagów na Twitterze są obecnie hasła #PrayForParis (módlmy się za Paryż) oraz #PeaceForParis (pokój dla Paryża). Ludzie masowo dzielą się zdjęciami opatrzonymi tymi hasłami m.in. na Facebooku, Tumbrzle czy Instagramie. Facebook wprowadził także specjalną opcję dla wszystkich swoich użytkowników będących obecnie w Paryżu - od wczorajszej nocy każdy może oznaczyć, że jest bezpieczny we francuskiej stolicy, tym samym uspokajając swoich znajomych i bliskich.

***
Wideo: 140 ofiar, ponad 200 rannych w serii zamachów. Stan wyjątkowy we Francji

Źródło: RUPTLY/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zamachy w Paryżu. Szydło: - Zrobię wszystko, by Polacy byli bezpieczni - Gazeta Pomorska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki