Zamek w Inowłodzu znów otwarty [ZDJĘCIA]

  Zamek w Inowłodzu znów otwarty [ZDJĘCIA]

  Andrzej Wdowski

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Zamek w Inowłodzu znów otwarty [ZDJĘCIA]
  1/9

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Andrzej Wdowski

  Otwarcie zamku w Inowłodzu odbyło się w sobotę 15 czerwca.Pierwsi goście i turyści mogli podziwiać XIV-wieczny zamek króla Kazimierza Wielkiego, który po rekonstrukcji w formie tzw. trwałej ruiny, udostępniony został zwiedzającym. Mieszkańcy gminy Inowłódz i przybyli goście nie kryli zachwytu. Świetnie prezentujący się zamek wzbudzał powszechny podziw.
  Otwarcie zamku w Inowłodzu poprzedziła jego rekonstrukcja, która zapoczątkowana została przed dziesięciu laty. Kosztowała 7,5 mln zł, z czego 5,6 mln zł gmina Inowłódz pozyskała z funduszy unijnych.

  Uroczystości na zamku w Inowłodzu poprzedziła msza św. w pobliskim kościele św. Michała Archaniołaodprawiona po łacinie. W jej trakcie wystąpił chór gregoriański.

  Po mszy orszak rycerski wraz z Orkiestrą Dętą OSP w Żelechlinku poprowadził zaproszonych gości pod zrekonstruowaną ruinę, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie zamku w Inowłodzu.

  Dokonali go m.in.: Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Sejmu RP, Dariusz Młotkiewicz, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP, Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego, Piotr Kagankiewicz, starosta tomaszowski, Cezary Krawczyk, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, były wójt gminy Inowłódz, który inwestycję rozpoczynał, Rafał Zagozdon, prezydent Tomaszowa Maz. iZenon Chojnacki, obecny wójt gminy Inowłódz.

  Następnie Stanisław Wiktorowicz z Vik-Bud Łask i Sławomir Ostrowski, z Przedsiębiorstwa Konserwacji Obiektów Zabytkowych w Łodzi, reprezentanci firm, które zamek rekonstruowały, wręczyli wójtowi symboliczny klucz do zamku.

  - W trakcie prac wykopaliskowych na terenie zamku znaleziono łącznie 27 kluczy - powiedział wójt Chojnacki. - Ale mam nadzieję, że tym otrzymanym kluczem otworzymy wszystkie drzwi jakie się tu będą znajdować.

  Po oficjalnym otwarciu zamku w Inowłodzu odbyła się część artystyczna. Gwiazdą wieczoru był Janusz Radek

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ładnie i nowocześnie.

  Arek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zwiedziłem odrestaurowany zamek, wygląda to bardzo dobrze choć nie do końca zgodze się z twierdzeniem że jest on XIV-wieczny, już nie. Reflektory, kamery, włączniki na zamkowych ścianach wyglądają...rozwiń całość

  Zwiedziłem odrestaurowany zamek, wygląda to bardzo dobrze choć nie do końca zgodze się z twierdzeniem że jest on XIV-wieczny, już nie. Reflektory, kamery, włączniki na zamkowych ścianach wyglądają dziwnie - nie zadano sobie trudu aby je choć troche zamaskować - kojarzy mi się to trochę z komedią w której rycerz zamyka most zwodzony przy użyciu pilota. Takie podejście tłumaczę biznesem - ot przeciętny turysta nie zwraca na to uwagi - ot taki park rozrywki dla mas. Widziałem ruiny przed rekonstrukcją - praktycznie zbudowano go od nowa,dlatego określenie zrekonstruowana ruina jest właściwą nazwą procesu jaki miał miejsce.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobrze, że otworzyli

  critter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 40

  Oczywiście dobrze, że zamek jest otwarty i można go zwiedzać. Tylko tak jakoś dziwnie brzmi określenie "zrekonstruowana ruina" :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niezły przekręt:

  aqw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 49 / 59

  pełno bydła z PO lepiącego się jak Gierka do nie ich inwestycji a jak robił to bandycki Vik Bud to ciekawe kiedy wszystko zacznie się sypać, w końcu cwaniaki z Łaski jak nikt potrafią spieprzyć...rozwiń całość

  pełno bydła z PO lepiącego się jak Gierka do nie ich inwestycji a jak robił to bandycki Vik Bud to ciekawe kiedy wszystko zacznie się sypać, w końcu cwaniaki z Łaski jak nikt potrafią spieprzyć każdy remont:)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  taaaaaaaaaa

  Michał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 39 / 44

  w d**** byłeś gówno widziałeś gościu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo