Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Oporowie: Turysta czuje się tu, jakby znalazł się w innym świecie [PERŁA REGIONU]

Michał Meksa
Michał Meksa
Archiwum Dziennika Łódzkiego
W miejscowości Oporów w powiecie kutnowskim znajduje się unikalny w tej części Polski zespół zamkowy, w którym obecnie mieści się muzeum.

Zamek w Oporowie został ufundowany w XV wieku przez wojewodę łęczyckiego Mikołaja Oporowskiego herbu Sulima. Kazał on usypać na jednej z odnóg rzeki Słudwi, na której postawił rycerską basztę.

Gdy Mikołaj zmarł w 1425 roku, rozpoczętą już budowę zamku kontynuował jego najstarszy syn Władysław z Oporowa, który piastował wysokie stanowiska na dworze królewskim. Był rektorem Uniwersytetu Krakowskiego, m.in. podkanclerzym koronnym, później sprawował też funkcje biskupa wrocławskiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski. Uważa się, że był jednym z twórców polityki zagranicznej Polski w czasach Jagiellonów.

Nic dziwnego, że rodowa siedziba takiego dostojnika musiała robić wrażenie. Oporowski zamek góruje nad okolicą i świadczy o tym, jaką potęgą w XV wieku był ród, posługujący się herbem Sulima.

W XVI wieku Oporów przeszedł w ręce rodu Tarnowskich herbu Rola. W tym czasie Rzeczpospolita została zaatakowana przez Szwedów. Na szczęście zamek w Oporowie uniknął całkowitego zniszczenia, co stało się losem wielu podobnych obiektów w całym kraju. Podczas potopu szwedzkiego kompleks doznał tylko względnie niewielkich uszkodzeń. Spalone zostały górne kondygnacje wieży oraz dach budynku mieszkalnego. Zniszczenia zostały odbudowane w wieku XVII. Wtedy też w otoczeniu zamku pojawił się ogród.

Zamek przechodził w kolejne ręce. Po wojnie przeszedł na własność państwa i został poddany kapitalnemu remontowi.

O atrakcje, które zobaczyć można na oporowskim zamku zapytaliśmy Annę Majewską--Rau, dyrektor muzeum zamku w Oporowie.

Co do zaoferowania turystom ma muzeum zamek w Oporowie?
Oporów to najciekawszy przykład zespołu zamkowego w centralnej Polsce. Reszta zamków na tym terenie jest zrujnowana. Naszym walorem jest na pewno piękne otoczenie. Mamy park z XIX wieku, stawy, piękną zieleń. W samym zamku można podziwiać świetnie zachowane wnętrze: gotyckie sklepienia, oryginalną stolarkę. Turysta może zobaczyć, jak wyglądało miejsce zamieszkania szlachcica blisko związanego z dworem. O tym, jak ważny jest nasz obiekt dla całego województwa, świadczy to, że został wytypowany do objęcia ochroną jako pomnik historii.

Jakie eksponaty możemy podziwiać w muzeum?
Jest ich wiele. W naszym posiadaniu są np. portrety dworskie i sarmackie, elementy ubioru, porcelana, srebra itp. Przedmioty, które mamy w zbiorach, pochodzą z XVI - XIX wieku. Każda sala odpowiada za określony okres. Nawiązują one też do funkcji, jaką pełniły dane pomieszczenia. I tak np. w jadalni zobaczymy eksponaty, związane z jedzeniem, podobnie w sypialni czy w kaplicy.

Która część zamku ma największy urok?
Trudno dzielić go na części. Już wchodząc do parku turysta czuje, że znalazł się w innym świecie. Mija piękne ogrodzenie, bramy z herbami. Uroku dodaje też to, że zamek znajduje się na wyspie, jest otoczony działającą fosą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki